Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Обчислення ПДВ із сум штрафних санкцій

Визначення підприємницької діяльності, що міститься в абз. 3 п. 1 ст. 2 ГК РФ, свідчить про те, що вона пов'язана з ризиками. Щоб мінімізувати ризик, учасники договорів включають в них положення про сплату недобросовісної стороною неустойки (ст. 12 ГК РФ).

Неустойка - це визначена законом або договором грошова сума, яку боржник зобов'язаний сплатити кредитору в разі не виконання або неналежного виконання своїх зобов'язань (п. 1 ст. 330 ГК РФ).

Неустойка буває двох видів - штрафи і пені.

У більшості випадків штраф встановлюється або у вигляді відсотків від ціни договору, або у вигляді фіксованої суми, що визначається за згодою сторін.

Розмір пені залежить від того, наскільки довго не виконувалися умови договору. Як правило, пені нараховуються за кожен день прострочення у відсотках до суми зобов'язання (ціну договору).

Розмір неустойки (штрафу, пені), встановлюється або угодою сторін, або в деяких випадках - законом (п. 1 ст. 332 ГК РФ). Дата, з якої нараховується неустойка, вказується сторонами договору. Угода про неустойку повинне бути укладена в письмовій формі, в іншому випадку вона буде вважатися недійсною (ст. 331 ЦК РФ).

У тому разі, якщо штрафні санкції отримує покупець від продавця товарів (робіт, послуг), такі суми не підлягають оподаткуванню ПДВ, оскільки вони не пов'язані з розрахунками за оплатою реалізованих товарів (робіт, послуг) (п. 2 ст. 153, пп. 2 п. 1 ст. 162 НК РФ).

При отриманні штрафних санкцій продавцем, яка є платником податку за операціями реалізації, що визнаються об'єктом оподаткування, ПДВ обчислюється за розрахунковою ставкою 10/110 або 18/118.

Приклад

Між постачальником ТОВ "КРЕК" та покупцем ЗАТ "ТРЕК" укладено договір поставки партії велосипедів на суму 2 360 000 руб. (у тому числі ПДВ 18% - 360 000 руб.) та інвалідні коляски на суму 1 800 000 руб. до 21 квітня п. р. з оплатою не пізніше 30 червня п. р.

За умовами договору за несвоєчасне виконання зобов'язань, що передбачені штрафні санкції у вигляді пені у розмірі 0,1% від піни договору (без ПДВ) за кожен день прострочення.

Постачальник виконав свої зобов'язання у встановлений договором термін, а Покупець оплатив товар пізніше встановленого договором терміну на 30 днів.

Вартість товару без ПДВ - 3 800 000 руб. В даному випадку розмір неустойки складе 114 000 руб.(3 800 000 · 0,001 · 30).

ПДВ з суми отриманої неустойки обчислюється за розрахунковою ставкою 18/118, тільки з реалізації велосипедів, дак як дана операція по реалізації оподатковується за ставкою 18%. Сума отриманої неустойки 54 000 руб. (1 800 000 · 0,001 · 30) операції по реалізації інвалідних колясок не обкладається податком, оскільки у відповідності зі ст. 149 НК РФ по даній реалізації передбачена пільга.

Сума ПДВ, належна до сплати в бюджет, дорівнює 9 153 руб. (60 000 · 18/118).

На дату отримання штрафних санкцій продавець зобов'язаний виписати собі рахунок-фактуру в одному примірнику і зареєструвати його в книзі продажів. Відобразити суму штрафних санкцій та суму обчисленого податку у графах 3 і 5 по рядку 080 розд. 3 податкової декларації з ПДВ.

Покупець, який сплатив штрафні санкції, не має права прийняти ПДВ за ним до відрахуванню.

Обчислення ПДВ по наданих знижок, бонусів

Одним з найбільш поширених та ефективних способів залучення більшої кількості покупців і підвищення рівня продажу є системи знижок і премій (бонусів). Застосування цих способів дозволяє не тільки залучити нових клієнтів, але й втримати старих. Порядок і умови надання знижки (премії, бонуси) повинні бути чітко сформульовані в договорі між контрагентами.

На практиці найбільш часто зустрічаються наступні договірні знижки (премії, бонуси):

1) "асортиментні";

2) за виконання обсягу продажів;

3) за дострокову оплату.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Порядок обчислення ПДВ по операціях, що здійснюються з особливими умовами
Пільги, передбачені податковим законодавством при обчисленні податку
Порядок віднесення прямих витрат у зменшення доходів при обчисленні податку на прибуток
Попередження як особлива превентивна санкція
Розподіл стягнутих сум між стягувачами
Надання (отримання) знижок
Бонуси, "часткові схеми", опціони
Недосяжні бонуси
Знижки та націнки
Система знижок
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси