Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія в соціальній роботі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості роботи з людьми із соматичними та психічними розладами

У більшості економічно розвинених країн існує соціальне законодавство, що регулює це напрям соціальної роботи. Наприклад, у Скандинавських країнах законодавство гарантує розумово відсталим людям доступ до освіти, розваг, знарядь і предметів праці, які дають їм можливість, як і всім громадянам, жити повнокровним (наскільки це можливо) життям, користуватися благами. Воно дозволяє відмовитися від їх утримання у спеціальних пансіонатах для розумово відсталих і перейти до створення необхідних житлових умов у звичайних будинках, забезпечуючи дітей кваліфікованим доглядом і допомогою вдома з боку спеціально підготовленого персоналу, оплачуваної обласними радами або комітетами соціальної допомоги муніципалітетів. Закон передбачає організацію спеціальної системи освіти для розумово відсталою молоді з метою підготовки молодих людей до продуктивної життя по досягненні повноліття і допомоги в отриманні оплачуваної роботи.

У країнах Західної Європи, США, Канаді та Австралії обслуговування розумово відсталих здійснюється (крім психіатричних лікарень і будинків-інтернатів) в спеціалізованих стаціонарах і диспансерах. Важливе місце при цьому займають і амбулаторні форми їх обслуговування. Це насамперед стосується малолітніх та неповнолітніх осіб, Організація денного перебування розумово відсталих відіграє важливу роль у вдосконаленні амбулаторного обслуговування цієї категорії потребують соціальної підтримки та скорочення витрат на їх перебування в стаціонарах. Елементарне навчання розумово недорозвинених дітей здійснює спеціальний сектор основної загальноосвітньої школи. Професійне навчання організовується в підрозділах державної системи забезпечення інвалідів з вадами розумового розвитку. З дорослими, яким недоступна робота ні на звичайному виробництві, ні на спеціалізованих підприємствах, що займаються спеціальні інструктори для залучення їх до посильної праці.

Для реалізації права розумово відсталих мати доступ до коштів, які їм потрібні для гри, розваги та культурного вдосконалення, створені спеціальні працюють в денні години центри.

Проблема житлово-побутового пристрою розумово слаборозвинених дорослих, які проживають разом зі своїми старіючими батьками, - одна з найбільш складних проблем, що стоять перед соціальними службами. Її вирішують шляхом приміщення цієї категорії осіб у спеціальні невеликі житлові комплекси - інтернати, де організовуються харчування та допомогу соціальних працівників, які покликані готувати клієнтів до самостійного побуті, надавати їм допомогу у веденні особових справ.

Особливості роботи з пенсіонерами та престарілими громадянами

Соціальне обслуговування та забезпечення літніх людей включає в себе виплату пенсій і різних видів допомоги; утримання і обслуговування престарілих і інвалідів у спеціальних установах.

Соціальне забезпечення здійснюється державними органами, підприємствами, приватними особами за рахунок внесків (відрахувань із заробітної плати) працівників. В останньому випадку виплата з фондів визначається не трудовим внеском і стажем, а розмірами внесків. Така практика поширена в західних країнах.

Служба термінової соціальної допомоги центру соціального обслуговування передбачає широкий перелік послуг: разове забезпечення гостро нужденних безкоштовним гарячим харчуванням чи продуктовими наборами; забезпечення одягом, взуттям і предметами першої необхідності; разове надання матеріальної допомоги; сприяння в отриманні тимчасового житла; надання екстреної психологічної допомоги, в тому числі за "телефоном довіри"; надання юридичної допомоги в межах своєї компетенції; надання інших видів і форм допомоги, зумовлених регіональними та іншими особливостями.

Істотне значення в умовах кризової обстановки в Росії має адресний соціальний захист літніх людей. Вона виявляється в першу чергу найбільш нужденним: одиноким пенсіонерам, інвалідам, престарілим (старше 80 років).

Вітчизняні соціологічні дослідження показали, що основними напрямками забезпечення добробуту людей похилого віку (на їх думку) є: підвищення пенсій, вдосконалення пенсійного забезпечення, розвиток послуг з догляду за людьми похилого віку на дому, збільшення кількості будинків для престарілих та поліпшення умов життя проживання в них. Ці завдання в різних країнах вирішуються по-різному.

В одних країнах пенсіонери отримують пенсію і заробітну плату повністю незалежно від її величини і галузі народного господарства. В інших країнах широко поширені так звані відкладені пенсії, тобто збільшення пенсій на визначений відсоток в залежності від числа трудових років після пенсійного віку. Практикувалося і практикується і в нашій країні. Має перспективу і добровільне страхування по старості (право на додаткову пенсію).

У ряді регіонів країни значну допомогу літнім людям надають місцеві органи влади: збільшуються диференційовані доплати непрацюючим пенсіонерам; різним категоріям літніх людей встановлюються пільги по оплаті житла, телефону, безкоштовно відпускаються ліки за рецептами лікарів і т. д.

Необхідно звернути увагу на соціально-побутове обслуговування престарілих. Важливо, враховуючи втрату здатності до самообслуговування, забезпечити їх спеціальної зручним взуттям, одягом, різного роду приладами і пристосуваннями, які б полегшили літнім людям пересування по вулиці, ведення домашнього господарства, виконання деяких гігієнічних процедур.

Для вирішення цих проблем архітекторами, дизайнерами, геронтологами вже давно визначені перспективні напрямки розробки і випуску відповідної побутової техніки. Передбачається створення:

- автоматизованих кухонних комплексів, що дозволяють програмувати операції з приготування їжі;

- системи підйомників для догляду за лежачими хворими та надання їм санітарно-гігієнічної допомоги;

- спеціальної меблів і механізмів для прибирання приміщень з урахуванням вікової специфіки престарілих тощо, а також ряду простих, але дуже потрібних пристроїв і пристосувань, що створюють зручності людям похилого віку і підвищують безпеку побутових операцій;

- системи поручнів і опорних скоб для прийняття ванни;

- спеціальних підставок, полегшують одягання взуття;

- пологих пандусів замість порогів і т. п.

Однією з нових форм обслуговування одиноких престарілих людей, які живуть у віддалених і малонаселених пунктах, є різноманітна допомога: медична, соціальна, побутова, консультативна і т. д.

Соціальне обслуговування і забезпечення людей похилого віку надають величезне поле діяльності для соціальних працівників. Маючи знання і досвід, відповідні душевні якості, вони значною мірою можуть сприяти поліпшенню способу життя літніх людей, забезпечення їх незалежності, почуття власної гідності, допомогти їм зайняти належне місце в суспільстві. Арсенал таких можливостей у соціальних працівників досить широкий. Головне - реалізувати їх.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості роботи з непрацездатними людьми, інвалідами
Вимоги до соціальним працівникам при роботі з людьми без певного місця проживання
Тренінг в психосоціальної роботи з людьми похилого віку
Психомоторні розлади особистості
Особливості сприйняття людьми один одного
Особливості трудового договору з працівниками, зайнятими на підземних роботах
Особливості адміністративно-правового статусу громадянина, іноземця та особи без громадянства
Особливості сертифікації робіт і послуг
Теоретико-методологічні основи історії соціальної роботи
Особливості звернення стягнення на майно боржника-організації або громадянина - індивідуального підприємця
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси