Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Живопис

До Клода Моне (1840-1926) художники виходили на пленер тільки для етюдів. Всі значення пленеру для живопису Моне розкрив у картинах, запечатлевающих Руанський собор в різний час доби і при різній освітленості. Моне в 1894 р. пише кілька картин, що зображують один і той же предмет на полотні. Тричі художник пише "Руанський собор опівдні" і ще "Руанський собор увечері". Це все різні картини, і в них головну роль грає не предмет зображення, а його освітленість, залежить не тільки від часу доби, але і від погоди. Головний предмет зображення в цих картинах - світло, повітря, насичене світлом, пленер, світло, відбите кам'яними стінами собору. Художник відобразив зміни реальності в залежності від її освітленості, від гри світла і тіні, від прозорості або затуманення повітря, показав, що один і той же об'єкт зображення, будучи перенесено на полотно, здатний викликати у глядача різні почуття, настрої і думки.

Едуард Мане (1832-1883) приділяв багато уваги жанрового живопису та портрету. Свіжість сприйняття дійсності поєднувалася у цього художника з умінням розкрити поезію повсякденних явищ. Досить згадати його славетний "Сніданок на траві". У цій картині він повторює композицію "Концерту" Джорджоне. Однак на відміну від полотна італійського майстра епохи мистецтва Високого Відродження Мане зображує натурницю оголеною і використовує світлові ефекти.

Поява Мане в мистецькому середовищі та його участь у виставках викликало з боку Моне невдоволення й гостру реакцію: Моне здалося що поява майже його однофамільця серед імпресіоністів є результат якийсь злий інтриги.

Мане передає вплив повітря на освітленість і реальний вигляд предметів і людських фігур, зберігаючи значення малюнка; світлова середовище в його роботах не поглинає форму і обриси предметів. Це видно в таких його роботах, як "Фрукти і диня на буфеті"; "Вокзал Сен-Лазар"; "Мадам Мішель Леві".

Мане був легковажним, влюбчивым і велелюбним чоловіком. Останнім його захопленням була рудоволоса красуня Мері Лоран. Вона була утриманкою старого доктора Еванса, і Мане залучали і ця витончена жінка і роль коханця. Майже кожен вечір художник стояв під вікнами Мері і чекав, поки доктор Еванс покине свою утриманку. Після цього Мане піднімалося в її апартаменти. Одного разу доктор забув свою записну книжку, повернувся і ніс до носа зіткнувся з Мане. Після недовгої образи доктор повернувся до Мері, у якій був і інший впливовий покровитель. Кожен з них забезпечував утриманку величезну по тим часам рентою в 50 тисяч франків у рік. Мане красуня любила безкорисливо. За рік до своєї смерті Мане написав картину "Осінь", в якій написаний образ Мері Лоран.

Особливе місце Огюста Ренуара (1841 - 1919) серед імпресіоністів визначає його головний герой - людина, що живе в особливому світі багатолюдних вулиць, безтурботних пікніків і вечірок добрих друзів. Ренуар часто писав портрети дітей і жінок. На цих портретах ясне світло виходить від чистих осіб і теплих тіл, часом аж ніяк не струнких. Художник помітив психологічні відтінки настрою моделей і зобразив їх на мерехтливому кольоровому тлі. Він створив багатогранний образ духовно здорового і привабливого людини. Такою людиною, за свідченнями всіх, хто його знав, був і сам Ренуар.

Одного разу художник-початківець Ренуар працював за містом на пленері. На нього напала компанія підпилих молодих людей.

Зав'язалася бійка, яка загрожувала Ренуару втратою більш серйозним, ніж пара синців. Врятував його випадково проходив повз відомий в ту пору художник Нарсис Діас. Він підібрав з землі полотно і, похваливши Ренуара за талант, висловив зауваження-порада: "Чому ви пишіть так чорно?". Ренуар після цього став писати в більш світлих тонах і його живопис стала сонячної і яскравою.

Півроку працював Ренуар над своїм шедевром - картиною "Бал в Мулен де ла Галетт" (1876). На цей час художник оселився в старенькому будиночку на Монмартрі. Кабачок "Мулен" тоді представляв собою сарай між двома вітряками, де збиралися селяни, робітники, студенти, крамарі. Ренуар любив це місце. Він характеризував його так: "Свобода обігу, яка ніколи не переходить в розпусту... і безпосередність, ніколи не межує з вульгарністю".

Розмірковуючи над картиною свого знаменитого брата О. Ренуара "Бал в Мулен де ла Галетт", Е. Ренуар розповідав, що перш ніж написати це полотно, художник оселився в цій місцевості на півроку, перезнайомився з усім тамтешнім світом і його особливим життям, яку не передали б ніякі натурники, і, вжившись в атмосферу цього популярного кабачка, з приголомшливим підйомом зобразив панує там відчайдушну метушню.

Що він робить, коли береться за портрет? Просить модель триматися як звичайно, сидіти в своїй повсякчасних позі, бути в своєму повсякденному сукню, щоб ніщо в картині не нагадувало про натягнутості і попередньої підготовки... "Акробатках", наприклад, не відчувається ніякої композиційної нарочитості. Здається, що з допомогою якоїсь неймовірно витонченою і миттєвої техніки художник на льоту схопив рух обох дівчаток. Саме так вони йшли по цирковій арені, посміхаючись публіці і посилаючи їй повітряні поцілунки. Не буду вживати високі слова, на кшталт "реалізму" або "імпресіонізму", а просто скажу, що на картині - справжня життя з усією її поезією і красою. Це відсутність якої б то не було "умовності" - я всіляко це підкреслюю - доставляє мені нескінченно багато радості; воно дає мені відчуття природи у всій непередбачуваності і напруженої гармонії....

Ренуар був одним з перших в Європі екологів. Він любив Монмартр і вважав, що на вершині цього пагорба, що продувається вітрами, повітря чистіше, ніж внизу. Він був стурбований екологічною чистотою харчових продуктів і віддавав перевагу просту меблі без гострих кутів і просив мити підлоги з милом. Хліб Ренуар ламав, а не різав; фрукти чистив тільки срібним ножем.

Для Ренуара головна відмінність між художниками - відмінність між тими, хто відчуває, і тими, хто розмірковує. Він не довіряв уяві і рішуче схилявся до миру інстинктивного, протилежної глузду. (Див.: Ренуар Ж. Огюст Ренуар. М., 1970. С. 94).

У своїх полотнах Едгар Дега (1834-1917) розкрив нескінченну виразність людського тіла. Улюбленими темами творчості Дега були театр, балет, спорт. Його палітра світла, як у більшості інших імпресіоністів. Він, як і вони, користується чистим кольором і не допускає ніякої приблизності у передачі ефектів кольору і світла. Його актриси і балерини немов заскочені і часом виглядають навіть незграбними. Композиція всіх його робіт добре продумана. На думку Дега, "випадкові" руху краще передають пластику артистів, ніж бездоганні штучні пози. Він передає фігури в момент їх гострого руху, в момент напруги. Малюнок у Дега точний, лінії - чотки і закінчені. Дега захоплювала завдання відтворення на полотні світла і атмосфери закулісся і репетиційних залів.

Величезний вплив Дега справив на художників Монмартра і особливо на Анрі Тулуз-Лотрека (1864-1901), створив образи паризької богеми - нерідко злегка карикатурні або іронічні, але одухотворені закоханістю в них художника.

Французький художник Моріс Утрілло (1883-1955) зумів передати в урбаністичних пейзажах всю принадність вуличок і будівель Парижа, особливий шарм і чарівність цього міста. Париж Утрілло майже безлюдний, але його архітектура, сама його атмосфера зберігають дихання парижан, відображають духовний світ французів.

Спокоєм, безтурботністю, томної негой, свіжістю приморського, сільського або паризького ранку, святковим пожвавленням, упевненістю в красі світу наповнені пейзажі Альфреда Сіслея (1839-1899) "Містечко Вільнев-ла-Гаренн", "Луг", "Дорога в лісі"; "Узлісся в Фонтенбло"; Каміля Піссарро (1830-1903) "Зорана земля"; "Осінній ранок в Еран"; "Бульвар Монмартр в Парижі"; "Сад художника в Еран".

Імпресіоністи романтизували світ, відмовившись від чорної фарби та від зображення темних сторін життя. Їх мистецтво стало світлим і святковим. Порівняємо картину Коро "Севрская дорога" і картину Сіслея "Дорога в лісі". У Коро пейзаж і селянка, вписана в нього, освітлені яскравим сонячним світлом. І чим яскравіше світло, тим темніше й темніше тіні. У Сіслея сонячний пейзаж, тінь стала частиною світу, морок зник. На полотні Сіслея жінка вписана в пейзаж і навіть придорожній бруд відливає небесним кольором.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Живопис
Живопис
Живопис
Живопис
Живопис
Живопис
Живопис постімпресіоністів
Живопис постімпресіоністів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси