Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Музика

Імпресіонізм проявив себе і в музиці (К. Дебюссі, Ж. М. Равель, А. Скрябін). Французький композитор і піаніст Клод Дебюссі (1862-1918) - знакова і найбільш представницька фігура музичного імпресіонізму. Він писав, характеризуючи принципи своєї творчості, майже те ж, що художники-імпресіоністи говорили про живопис: необхідна музика, "спеціально створена для відкритого повітря", мріяв про "природному з'єднанні" у музичному творі "трепету листя і запаху квітів". "...Я тільки намагаюся виразити з найбільшою щирістю відчуття і почуття, які переживаю: інше мало що для мене значить..." (Debussy С. Monsieur Croche et autres ecrits. Paris, 1971, P. 290).

Музиці іншого французького композитора і піаніста Моріса Жозефа Равеля (1875-1937) властиві тонка чуттєвість, екзотична гармонійність і яскраві оркестрові ефекти. Ці особливості проявилися в музичних опусах "Павана покійною інфанта", "Гра води", в балетах "Дафніс і Хлоя", "Болеро для оркестру". Французькі імпресіоністи створюють музику спеціально для відкритого повітря, природно поєднують у музичному творі трепет листя і запахи квітів.

В російській музиці імпресіонізм проявився у творчості композитора і піаніста А. Н. Скрябіна (1871 - 1915), який створив "Поему екстазу", "Прометей", 10 сонат, етюди для фортепіано.

Вплив французького імпресіонізму проявилося в музиці іспанця Манюэля де Фалья. Знаменитий італійський композитор Джакомо Пуччіні перебував під впливом імпресіонізму. Для ряду англійських музикантів (Фредеріка Деліуса, Сиріла Скотта) "імпресіонізм був явищем епізодичним" (див.: Kroher Е. Impressionismus in der Musik. Leipzig, 1937. S. 101).

Література

В літературі імпресіонізм позначився частково на творчості французького романіста і новеліста Гі де Мопассана (1850-1893) і більш повно на творчість Поля Верлена (1844-1896). Импрессионистичны його "Записки вдівця", "Пейзажі і враження". Верлен створив збірки ліричних мініатюр, монтажно з'єднуються на основі логіки вражень, які розкривають пейзаж внутрішнього світу. У импрессионистичных творах Поля Валері немає сюжетних зв'язків. Твори Верлена часом віддалялися від імпресіонізму і наближалися до символізму або навіть повністю переймалися символістської поетикою (збірка віршів "Галантні свята", "Романси без слів", Мудрість). Автор у цих творах висловлює певний настрій, що служить мотивом поетичної або музичного твору. У такому творі немає сюжетних зв'язків, немає взагалі "зовнішньої" зв'язності всього матеріалу. Такий тип літератури імпресіоністичний.

У "Щоденнику" братів Гонкурів висловлені естетичні ідеї, теоретично обґрунтовують можливості імпресіонізму не тільки в образотворчому мистецтві ("...живопис - це не малюнок. Живопис - це фарби...", травень 1867), але і в літературній творчості ("Корінна відмінність сучасної літератури полягає в заміні загального приватним - в цьому все її майбутнє", березень 1865, "...мистецтво - це увічнення у вищій, абсолютній, остаточній формі якогось моменту, якоїсь скороминущої людської особливості...", серпень 1866 р., "Бачити, відчувати, виражати - в цьому все мистецтво", 1865).

Французький поет-імпресіоніст Стефан Малларме (1842 - 1898) створив драму "Іродіада" і збірник "Вірші". Для Малларме імпресіоністична література музична і, як музика, оперує враженнями: "Я знайшов свій, особливий спосіб запам'ятовувати швидкоплинні враження. Всі ці враження слідують один за одним, як в симфонії..."1. Ці імпресіоністські принципи творчості пізніше будуть розвинені в символізмі. Малларме вважав, що в імпресіоністської літератури "слова відображаються одне в іншому настільки, що здаються не мають своєї власної забарвлення, здаються тільки переходами гами"2.

Імпресіонізм частково вплинув на творчість Кнута Гамсуна (Норвегія), Р. Келлермана (Німеччина). Вплинули імпресіонізм і символізм на австрійського поета і драматурга Гуго фон Гофмансталя (1874-1929), автора п'єси "Кожна людина", і на австрійського драматурга і прозаїка Артура Шніцлера (1862-1931) - автора п'єси "Анатоль" і повісті "Фрау Беата і її син".

Імпресіоністський характер притаманний творчості англійських письменників О. Уайльда, А. Саймонса, Дж. Сарджента.

Брюсов ст. називав К. Фофанова "поетом-імпресіоністом", його поетика була споріднена імпресіонізму. Дослідники вважають, що близькою імпресіонізму поезію Фофанова роблять лірична хиткість образної структури, мелодійний і легкий вірш, любов до снів, фантазій, до всього недосказанному і ця близькість відбилася в заголовках двох його збірок "Тіні і таємниці" і "Ілюзії".

У Росії художнє вплив імпресіонізму випробували поет В. Ф. Анненський, а пізніше письменник-емігрант Борис Зайцев. Одним з найбільш послідовних провідників імпресіонізму в літературі став австрійський письменник П. Альтенберг: його книга "Як я це бачу" - словесні замальовки швидкоплинних вражень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Музика
Радянська музика
Музика
Підбір музики і запахів для торгового залу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси