Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вимір рівня інфляції

Базовими показниками, які використовують для вимірювання рівня інфляції, служать індекси ціп. З цим згодні більшість економістів. Але тут виникають два питання.

1. Як вимірювати інфляцію в умовах товарного дефіциту без вираженого зростання цін, тобто в адміністративно-плановій економіці?

2. Як врахувати вплив на індекси цін політики їх регулювання, наприклад, обмеження зростання цін на продукцію монополістів, або дотаційне їх регулювання на окремі продукти? Чи означає таке регулювання автоматичне зменшення рівня інфляції? Якщо виходити з розуміння інфляції, отождествляющего її зі зростанням цін, то таке обмеження його може сприйматися як зниження інфляції. Однак при тривалій підтримці ціп на рівні, меншому, ніж визначається відповідно до закону попиту та пропозиції, інфляція може прийняти форму дефіциту.

Підходи до визначення індексів цін розрізняються. Розраховують наступні основні індекси: а) оптових цін, б) роздрібних цін, в) експортних та імпортних цін, г) дефляторы ЗПС.

Індекси оптових цін показують зміни середнього рівня цін реалізації продукції промислових, торговельних і сільськогосподарських підприємств (але не оптової торгівлі).

Індекси роздрібних цін розраховують або як сукупний індекс цін на продукцію, що продається в роздрібній торгівлі, або тільки по кошику соціально значущих товарів. Другий з цих індексів відображає "вартість життя" у країні і особливо важливий для населення.

Дефляторы ВНП визначаються за обсягом кінцевої продукції, яка формує вартість ВНП (З + З + 1 + Х = ВЙП), в тому числі за цінами на найважливіші товари, що купуються населенням, обладнання та інші основні засоби, що купуються фірмами, тарифами на послуги, що надаються державному сектору, а також зовнішньоторговельними цінами. Виключаються тільки ціни на проміжні продукти, які служать в якості обігових коштів. Ці індекси є найважливішими показниками, так як відображають дійсний рівень інфляції в країні.

При визначенні індексів цін намагаються елімінувати зростання цін, пов'язаний з поліпшенням якості продукції, хоча технічно це зробити досить важко. Найбільш відомими для розрахунку індексів цін є наступні формули:

де Р і Р() - ціни відповідно поточного і базисного періодів; ^1, (}0 - кількість продукції в ці періоди.

В обох формулах робиться спроба знайти зміна середніх цін" при фіксованих обсягах товарів, але в одному випадку базисного періоду (див. формулу 2.8), в іншому поточного (див. формулу 2.9).

Однак при "зважуванні" за обсягом одного з періодів одержувані результати істотно розрізняються, тому були запропоновані й інші формули:

На практиці частіше використовується формула Ласпейреса, хоча формула Пааше є більш точною (в ній беруться "ваги", що відповідають сучасній структурі продукції, а не минулого). Проблема полягає в тому, що не завжди є необхідні дані , щоб можна було застосувати формулу Пааше.

Розглянемо приклад використання формули Ласпейреса. В табл. 2.8 наведені вихідні дані по двом товарам. При цьому в перший рік, який береться за основу для визначення "ваги", на перший товар припадає 33% обсягу продажів, а в другій - 67%, що і визначає відповідні "ваги" товарів.

Таблиця 2.8. Вихідні дані для умовного прикладу використання формули Ласпейреса

Рік

Ціна товару 1, діл.

Ціна товару 2, діл.

1

1.0

1,0

2

1,05

1.0

3

1,1

1,06

4

1,05

1,08

5

1,0

1,1

6

0,9

1,12

7

0,9

1,13

8

1,0

1,15

При використанні формули (2.8) отримаємо індекс цін у другій рік

Аналогічно розраховуються індекси цін і в наступні роки:

Проблемою є вибір товарів-репрезентантів, які представляють окремі групи однорідних товарів. В даний час в товарні ряди включають до 1000 найменувань товарів і більш.

Для вимірювання рівня інфляції найчастіше використовують дефляторы ВНП та індекси роздрібних цін. Пропонуються і альтернативні варіанти вимірювання рівня інфляції, наприклад визначення надлишкової грошової маси за рівнянням обміну (закон грошового обігу) або зіставлення зрослого рівня цін в національній валюті з їх рівнем у відносно стійкій валюті.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рівень прибутку на інвестиції.
Аналіз та оцінка впливу інфляції на прибуток від продажів
Причини та рівень інфляції
Інфляція та її види
Макроекономічна нерівновага: інфляція і безробіття
Інфляція та антиінфляційне регулювання
Причини та форми прояву інфляції
Перший рівень
Інфляція та її наслідки
Рівень цін, темп інфляції, реальні та номінальні показники
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси