Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг торговельного підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розміщення відділів і секцій

Необхідно раціонально використовувати торговельну площу, знайти для кожного відділу найбільш вдале місце. Важливо правильно визначити послідовність розміщення відділів (рис. 5.12).

Великі зони товару (сектори) повинні бути розподілені за напрямом руху клієнтів. Необхідно розподілити відділи, порядок їх розміщення при дотриманні певного напряму руху.

Насамперед потрібно здійснити заходи, завдяки яким покупці будуть рухатися по магазину і купувати більше товарів, ніж вони запланували. Корисно при вході в магазин вішати схему, щоб покупці обирали для себе конкретний маршрут. Іноді робиться таке планування, при якій покупці спочатку проходять через секції недорогих імпульсивних товарів, а потім потрапляють у відділ основних і більш дорогих товарів.

Рис. 5.12. Послідовність відділів

Якщо покупець з дітьми, то навряд чи він зможе пройти повз яскравих святкових сувенірів і залишити дитину без подарунка.

Пересування стимулюється зовнішнім різноманітністю. Не можна обмежуватися однорівневими приміщеннями з довгими рядами полиць і вішалок. Слід використовувати сходи, підйоми рівня підлоги, похилі переходи. Якщо в магазині використовуються візки і підлога повинна залишатися плоским, слід варіювати висоту прилавків. Монотонності не місце в торговельному залі.

Розподіл торгової площі зазвичай починають з того, що кожному товару виділяють місце у відповідності з очікуваним обсягом продажів. Наприклад, якщо в гастрономі обсяг продажу бакалійних товарів становить 10% від загальної суми продажів, то на цей відділ виділяють 10% від загальної площі залу.

Потім початкова оцінка змінюється залежно від низки факторів.

1. Відділи розташовуються так, щоб максимізувати загальний прибуток магазину; різні місця всередині магазину володіють різним потенціалом створення прибутку. Чим більше відвідувачів проходить через відділ, тим краще його розташування. Однак якщо під саму прибуткову віддати відповідну категорію прибутку місце на полицях, то можна втратити постійних покупців, які лояльні до інших товарних марок. Необхідно експериментувати з співвідношенням площ, що відводяться на полицях під різні товари з метою максимізації загального прибутку магазину.

2. Місце під товар може змінюватися в залежності від сезону.

3. Необхідно враховувати методи представлення товарів і моду на них. Модні товари повинні бути представлені більш наочно.

4. Важливим фактором є також взаємодоповнюваність товарів.

При плануванні магазину враховується, в якому порядку покупець зауважує відділи. Інстинктивно огляд починається справа наліво (рис. 5.13).

Рис. 5.13. Напрямок руху покупців у торговому залі магазину

Зона доступу. При вході в магазин покупець відчуває зміну обстановки. Якщо покупець приходить у магазин в перший раз, він гостро відчуває нові запахи, звуки, освітлення. Покупець звикає до нової для нього обстановці дуже швидко. Якщо звучить музика, то незабаром він її вже не чує. У перший момент покупець отримує масу нової інформації і не встигає її аналізувати. Якщо в цій зоні видається якась інформація, то вона сприймається покупцями слабо.

Зона покупки. Адаптація пройшла, увага концентрувалася на відділах. Покупець націлений на ті товари, які має намір придбати, побіжний погляд кидає на ті, що не збирається купувати, досить швидко пересувається від товару до товару.

Зона повернення. Покупець зробив основні покупки, рухається в звичайному для себе темпі, нікуди не поспішає. Прискорює хід, як тільки бачить касу. Перед касою він розслабляється.

Покупець зауважує відділи у міру свого просування по магазину. Жінки люблять купувати товари в середині магазину, а чоловіки - біля виходу.

Праві проходи в магазині завжди більш привабливі. Кращі місця розташовані ближче до проходах, входів, ескалаторах. У багатоповерховому магазині цінність місця у міру видалення від поверху, на якому розташований центральний вхід, зменшується. Товари для чоловіків у великих магазинах зазвичай розміщують на нижніх поверхах, так як чоловіки дещо пасивні в здійсненні покупок. Товари імпульсивної покупки розміщують по висоті стелажа на рівні очей або в передній частині магазину, або біля кас, де вони завжди знаходяться на виду. Товари цільового попиту для конкретного магазину, тобто ті товари, за якими сюди приходять покупці, розміщують в самих далеких місцях, так як їх покупці все одно будуть шукати, а заодно і пройдуться по всьому магазину.

Широко застосовується практика організації прилеглих відділів. Наприклад, поруч з відділом готового сукні доцільно помістити взуттєвий відділ і шарфи, близько гастрономії - продавати соуси і приправи. Деякі відділи повинні бути більш гнучкими у формуванні асортименту, ніж інші. Зимові куртки, наприклад, краще продавати поруч зі спортивним одягом. Навесні, коли в секції зимового одягу вивільняється вільне місце, в ній розміщують спортивні товари або купальні приналежності. Влітку збільшується споживання мінеральних вод, напоїв та пива, а взимку - натуральних соків. Відповідно відділи свіжих фруктів і соків доцільно розміщувати поруч з винно-горілчаних відділом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Що і кому продає відділ продажів
Роль відділу продажів компанії
Розміщення по рейтингах
Визначення формату розміщення
Закономірності розміщення продуктивних сил
За яким принципом організувати структуру відділу продажу
Структура та відділи реклами в різних організаціях
Відділ реклами у структурі комерційної компанії
Управління (відділ) Судового департаменту в суб'єкті Російської Федерації
Що можна зробити, щоб отримати прийнятні умови роботи для менеджерів відділу продажів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси