Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Засоби індивідуального захисту

Загальна класифікація засобів індивідуального захисту передбачає дві групи таких засобів: засоби захисту органів дихання (протигази, респіратори, ватно-марлеві пов'язки) і засоби захисту шкіри (захисні костюми).

Засоби індивідуального захисту органів дихання. Засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) поділяються на два основних класи: фільтруючі та ізолюючі.

До фільтруючим засобів індивідуального захисту відносяться фільтруючі протигази, респіратори фільтруючі саморятівники, протипильні тканинні маски і ватно-марлеві пов'язки, засоби захисту шкіри, виготовлені з фільтруючих матеріалів. Принцип фільтрації полягає в тому, що повітря, необхідний для підтримки життєдіяльності організму людини, очищається від шкідливих домішок при проходженні через спеціальні фільтри (протигазові коробки, фільтруючі елементи, фільтруючу тканину). Затримання аерозолів і парів здійснюється за рахунок складних фізико-хімічних процесів, що відбуваються в фільтруючих матеріалах: адсорбції, хемосорбції, каталізу. Адсорбція - поглинання шкідливих домішок за рахунок дії сил молекулярного тяжіння. Хемосорбція - поглинання хімічних речовин за рахунок взаємодії з хімічно активними речовинами, які наносяться на поглинач. Каталіз - зміна швидкості реакції на адсорбенте шляхом нанесення на нього речовини (каталізатора), прискорюючого хімічне зв'язування ІВ або АХІВ.

В якості основного поглинача небезпечних хімічних речовин найчастіше використовується активоване вугілля. Він являє собою досить пористу речовину. Один грам активованого вугілля має питому поверхню площею близько 800 кв. м. Активоване вугілля найкраще адсорбує органічні речовини з високою температурою кипіння, великою молекулярною масою.

Крім активованого вугілля для очищення повітря від аерозольних шкідливих домішок застосовуються волокнисті матеріали (тканина Петрянова, перхлор та ін). Ці матеріали знаходять найбільше застосування в респіраторах, у фільтруючій захисному одязі.

Ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання придатні при будь-якому складі навколишнього повітря, так як вони повністю ізолюють людину від навколишнього середовища. Вони складні в обігу і вимагають високої підготовки персоналу, який працює з ними. Тому вивчення будови і правил експлуатації ізолювальних ЗІЗОД передбачено тільки з окремими категоріями громадян.

Протигази. Найбільш високими захисними властивостями володіють протигази, до того ж їх лицьові частини (типу маски або шолом-маски) забезпечують захист не тільки органів дихання, а також очей та обличчя. Вони можуть застосовуватися при високих концентраціях шкідливих речовин в повітрі у вигляді пари (газу) (до 0,5...1% об'ємних в залежності від типу протигазу) і аерозолів (що перевищують ГДК до 10 ТОВ разів). Захисні властивості протигазів по парах (газів) шкідливих речовин можуть бути істотно збільшені, при їх спільному використанні з додатковими патронами.

Протигаз фільтруючий ВК (рис. 4.1) призначений для захисту особового складу сил МНС Росії і населення, в тому числі дітей дошкільного та шкільного віку, а також промислового персоналу в умовах НС від отруйних речовин (ОР), небезпечних біологічних речовин (ОБВ), радіоактивного пилу (РП), небезпечних хімічних речовин (ОХВ): аміаку, диметиламіну, нітробензолу, сірковуглецю, тетраетилсвинцю, фенолу, цианводорода, фурфуролу, фосгену, этилмеркаптана, хлору, гідриду сірки, хлористого водню та ін

Респіратори являють собою полегшені засоби захисту органів дихання від шкідливих газів, парів, аерозолів і пилу. Респіратори поділяються на два типи: 1) респіратори, у яких напівмаска і фільтруючий елемент об'єднані в одне ціле і є як би лицьовою частиною. 2) респіратори, в яких очищення повітря відбувається в змінних фільтруючих патронів, прикріплених до напівмасці.

За призначенням респіратори поділяють на протипилові, протигазові та газопылезащитные (рис. 4.2). В залежності від терміну служби респіратори можуть бути одноразовими і багаторазовими, в яких передбачена заміна фільтрів.

Рис. 4.1. Протигаз ВК

Рис. 4.2. Респіратори протипилові і газопылезащитные

Респіратор ШБ-1 "Лепесток" - респіратор одноразового використання. Захищає органи дихання від шкідливих аерозолів у вигляді пилу, диму, туману. Повітря очищається всією поверхнею напівмаски.

Слід підкреслити, що респіратори будь-якого типу забороняється застосовувати для захисту від високотоксичних речовин типу синильної кислоти, мышьяковистого і фосфористого водню, тетраетилсвинцю і тому подібних сполук. Для захисту від парів ртуті застосовується респіратор "Лепесток-Г". Всі газопылезащитные респіратори застосовуються для захисту від шкідливих речовин тільки в тих випадках, коли їх концентрація не перевищує 10-15 ГДК.

Фільтруючі саморятівники. Призначені для екстреного застосування у разі пожежі, аварії і забезпечують вихід людей з небезпечної зони. Відмінною особливістю цих коштів є те, що саморятівники вже при заводській збірці є готовими до дії і не вимагають попередньої підготовки. Вони є засобами одноразового застосування.

Газодимозахисної комплект (ГУДЗИК) - фільтруючий саморятівник (рис. 4.3). Застосовується для екстреної евакуації дітей старше 10 років та дорослих у разі пожежі, аварії. Час захисної дії по угарному газу становить близько 15 хвилин.

Захисний Капюшон (саморятівник фільтруючий) "Фенікс" (рис. 4.4) захищає від аміаку, бензолу, окису вуглецю, синильної кислоти, фосгену, хлору, сірководню, двооксиду сірки і деяких аерозолів.

Це засіб рекомендується використовувати для захисту органів дихання, очей та шкіри обличчя від продуктів горіння, аерозолей, парів та газів небезпечних хімічних речовин, що утворюються при аварійних ситуаціях в житлових, службових і промислових будівлях, на станціях та у вагонах метрополітену, а також для екстреної евакуації з будь-яких задимлених приміщень.

Рис. 4.3. Саморятівник фільтруючий ГУДЗИК

Рис. 4.4. Захисний капюшон "Фенікс"

Ватно-марлеві пов'язки. Найпростішу ватно-марлеву пов'язку (мал. 4.5) рекомендується змочувати при діях в хмарі хлору (2%-вим розчином питної соди) або в хмарі аміаку (5%-ним розчином лимонної або оцтової кислоти).

Рис. 4.5. Ватно-марлеві пов'язки

Камера захисна дитяча (КЗД-6). Камера захисна дитяча (рис. 4.6). призначена для захисту самих маленьких дітей - до півторарічного віку від отруйних речовин, радіоактивного йоду і пилу, бактеріальних засобів. Кожна з них складається з оболонки, металевого каркаса, піддону, затиску і плечової тасьми. В комплект поставки камери входять: поліетиленова накидка для захисту елементів (2) від опадів; пакет поліетиленовий для використаної білизни і пелюшок; ремонтний матеріал з прогумованої тканини. Маса камери не більше 4,5 кг.

Рис. 4.6. Камера захисна дитяча (КЗД-6)

Засоби індивідуального захисту шкіри (СИЗК). Виготовляються з армованих, плівкових, прогумованих матеріалів з полімерними покриттями. Вони повністю ізолюють людину від парів і крапель шкідливих речовин. СИЗК фільтруючого типу виготовляються з повітронепроникного матеріалу. Захист шкіри від крапель і парів здійснюється за рахунок просочення цих тканин спеціальними речовинами, що перешкоджають проникненню парів. При цьому частина небезпечних хімічних речовин знешкоджується на поверхні тканини за рахунок протікання процесу хемосорбції - хімічної взаємодії між речовиною просочення та небезпечними хімічними речовинами.

Ізолюючі засоби індивідуального захисту шкіри можуть бути герметичними і негерметичними. Герметичні СИЗК закривають усе тіло від парів і крапель небезпечних хімічних речовин. До них відносяться загальновійськові захисні костюми (ОЗК), спеціальні захисні костюми і комплекти.

До негерметичних СИЗК відносяться захисні фартухи в комплекті з панчохами, рукавичками, захисними плащами.

Для забезпечення засобів індивідуального захисту шкіри формувань при відсутності спеціальних табельних засобів можуть застосовуватися кислотозахисні і водонепроникні костюми, застосовуються в хімічній і гірничорудної промисловості, гумова та пластмасова взуття, застосовувана на ряді виробництв.

В даний час основним табельною засобом індивідуального захисту шкіри, які перебувають на постачанні більшості формувань, є захисний костюм Л-1 (мал. 4.7).

Захисні комбінезони, як і костюми Л-1, випускаються трьох розмірів: 1-й - для людей зростом до 165 см, 2-й - від 165 до 172 см, 3-й - вище 172 див.

При роботі в ізолюючими засобами індивідуального захисту шкіри необхідно дотримання теплового режиму. Гранично допустимі строки перебування людей в костюмах Л-1: при температурі 30 °С і вище - 15-20 хвилин; від 20 до 24 °С - 40-45 хвилин; нижче 15 °С - більше 3 годин. В тіні, а також у похмуру або вітряну погоду терміни перебування в СИЗК збільшуються в 1,5 рази.

Рис. 4.7. Легкий захисний костюм Л-1

Медичні засоби індивідуального захисту. Під медичними засобами індивідуального захисту (МСИЗ) слід розуміти лікарські засоби та медичне майно, призначені для виконання заходів щодо захисту населення і рятувальників від впливу несприятливих факторів НС. Вони призначені для профілактики і надання медичної допомоги населенню та рятувальникам, постраждалим (опинилися в зоні) від вражаючих факторів НС радіаційного, хімічного або біологічного (бактеріологічного) характеру.

Аптечка індивідуальна (АІ-2, АІ-1м) (рис. 4.8) призначена для надання самодопомоги та взаємодопомоги з метою попередження або ослаблення ураження радіоактивними, отруйними чи хімічними речовинами, а також попередження інфекційних захворювань.

В аптечку входить набір медичних засобів з п'яти вкладень: радиозащитное засіб № 1 (цистамин 2 уп.); протиблювотний засіб (етаперазін - 1 уп.); протибактеріальна засіб № 1 (тетрациклін - 2 уп.); радиозащитное засіб № 2 (йодистий калій - 1 уп.); протибактеріальна засіб № 2 (сульфадиметоксин - 1 уп.). Гарантійний термін зберігання - 3 роки.

Рис. 4.8. Аптечка індивідуальна АІ-2

Комплект індивідуальний медичний цивільного захисту "Юніта" (рис. 4.9) призначений для надання першої медичної допомоги в порядку само - і взаємодопомоги) при виникненні надзвичайної ситуації в осередках ураження з метою попередження або максимального послаблення ефектів впливу вражаючих факторів хімічної, радіаційної і біологічної природи.

Для укладання вкладень використовується сумка, у якій передбачено чотири відділення для спеціальної укладання (кровоспинні, дезінфікуючі серветки, перев'язувальний пакет, джгут кровоспинний, ротової воздуховод), а також додатковий відстібається накладна кишеня - вкладиш з горизонтальними відділеннями для вкладення антидотів. Сумка має прямокутну форму, поясний ремінь - фіксатор, що складається з поліетиленової стропи і основної тканини з пластмасовими карабінами, який передбачає регулювання за обсягом талії. Клапан сумки повністю закриває і оберігає кишеню-вкладиш від пошкоджень та механічних впливів.

Рис. 4.9. Комплект індивідуальний медичний цивільного захисту "Юніта"

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби захисту голови
Використання засобів індивідуального захисту
Видача засобів індивідуального захисту, смывающих і знешкоджувальних засобів
ВИДАЧА СПЕЦІАЛЬНОГО ОДЯГУ ТА ІНШИХ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Порядок забезпечення засобами індивідуального захисту
Організація, оцінка і документальне оформлення обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту
Інші засоби захисту
Індивідуальний захист в небезпечних та надзвичайних ситуаціях природного походження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси