Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 5. Духовна культура первісного суспільства

Господарська діяльність сприяла появі людей у пізньому палеоліті (40-10 тис. років тому) віри в існування надприродних сил. Найдавнішими релігійними уявленнями є тотемізм (віра в надприродну зв'язок між людиною і твариною або рослиною); фетишизм (віра в надприродні властивості неживих предметів); анімізм (віра в існування душ і духів). Із сукупності ритуалів і обрядів складалися культи тварин, явищ природи, неживих предметів. Одним з перших виник культ вогню. Складовою частиною культів була магія - віра у здатність людини за допомогою особливих дій надприроднім чином впливати на природу і людину. Стосовно до палеоліту і мезолиту об'єкти поклоніння древніх людей ще неправомірно називати богами або божествами. На території Білорусі дуже мало знахідок періоду палеоліту та мезоліту, які дали б можливість скласти повне уявлення про релігію та мистецтво стародавніх людей цього регіону. В Юрович знайдена пластина з бивня мамонта, покрита чешуеобразным орнаментом (20-25 тис. років). Під Сморгонью знайшли фрагмент вироби з рогу, покритий візерунком з нарізів і точок. В якості оберегів, талісманів, амулетів стародавні люди використовували ікла тотемних тварин (вовка, ведмедя, кабана).

Дані розкопок поселень періоду неоліту (5-3 тис. років до н. е..) свідчать про поширення культів лося, качки, чаплі, змії. Для неоліту характерні культи, пов'язані з землеробством та скотарством; сонця, домашнього вогнища, коня.

У залізному віці (VII ст. до н. е - V ст. н. е .. ) склався пантеон язичницьких богів, які представляли значущі для людини сили природи: грозу. Сонце, дощ, воду.

Розвиток релігійних уявлення про душу та потойбічному світі сприяло виникненню культу предків і похоронного обряду. На території Білорусі в бронзовому і ранньому залізному віках були поширені два види поховань: кремація і трупоположение. Над могилою насипався курган. Біля д. Ходосовичи (Рогачевський район) знаходяться кургани бронзового століття.

Первісне мистецтво, поєднував магічні та естетичні функції, представлено орнаментами, прикрасами, статуетками. Палеолітичне мистецтво відображало рослинний і тваринний світ. Зображення людини рідкісні і схематичні. Інтерес до людських зображень характерний для неоліту. В епоху металів широке поширення отримали орнаменти - символи Сонця. У цей період з'являються вироби з міді і бронзи (підвіски, скроневі кільця, гривні). Під час обрядів стародавні люди використовували музичні інструменти: духові (дудки, сопілки), ударні (бубни, барабани).

Питання 6. Розселення слов'ян на території Білорусі

В середині 3-го тисячоліття до н. е. з індоєвропейської спільноти стали виділятися слов'янські племена. Цей процес зайняв приблизно 500 років. Серед учених до цих пір відсутня єдина думка про прабатьківщину слов'ян. Більшість сучасних дослідників вважають, що слов'яни як етнокультурна спільність сформувалися в басейні річок Ельба (Лаба), Одер, Вісла. Про життя і звичаї слов'ян ("венедів") писали римські автори і-ІІ ст. Візантійські історики VI ст. називали їх антами і склавинами.

Слов'янські племена у VI ст. включилися в міграційні процеси, відомі як "велике переселення народів". Соціальний устрій слов'ян у цей період характеризується як "військова демократія". У II-III ст. слов'яни досягли Балканського півострова, проникли в Середню і Південно-Східну Європу. У V-VII ст. празька археологічна культура, яку всі вчені вважають слов'янської, поширилася на південь Білорусі. У VI-VII ст. єдина слов'янська етнічна спільність розпалася на західних, південних і східних слов'ян. У VIII-Х ст. проходить масове розселення східних слов'ян на території Білорусі. При цьому слов'янські племена витісняли або асимілювали балтів. На території, зайнятій слов'янами, зберігалися невеликі райони, зайняті балтами.

За свідченням давньоруському літописі "Повість тимчасових років", територію сучасної Білорусі займали три племінних союзу - кривичі, дреговичі, радимичі. Кривичі розселилися в Подвинье і Верхньому Подніпров'ї, на Верхній Волзі, на півночі-Чудського озера. Це велике об'єднання слов'янських племен вчені ділять на три частини: полоцьких кривичів, смоленських і псковських. Дреговичі займали південну і центральну частини Білорусі. Радимичі займали землі в басейні річок Сож і Іпуть.

Сучасні вчені вважають, що на території Білорусі в ІХ-Х ст. відбувався слов'яно-балтський синтез. В підтвердження цьому лінгвісти вказують, що слов'яно-балтське походження кривичів, радимичів і дреговичів підтверджується назвами цих спільностей: коріння назв - балтські, а елемент "ічі" - слов'янський. На прикордонних територіях Білорусі проживали слов'янські племена дулібів, древлян, волинян, бужан. Зі слов'янами були балтські племена ятвягів і литви.

Основними господарськими заняттями слов'ян було підсічно-вогневе (на півночі і в центрі Білорусі), орне (на півдні) землеробство і скотарство. Велике значення мали полювання, рибальство, бортництво, розвивалися різні ремесла (гончарне, ковальсько-металургійне, ювелірне й ін).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Наука і духовна культура. Функції науки в житті суспільства
Первісне (додержавне) суспільство та його ознаки.
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
КУЛЬТУРА, ПРИРОДА, СУСПІЛЬСТВО, ОСОБИСТІСТЬ, ТЕХНІКА
Державне управління і політична культура суспільства: загальне та особливе у формуванні традиційних основ російської державності
Формування раннеклассового суспільства на території Білорусі
Східні слов'яни в давнину
Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси