Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Деякі загальні правила проведення розкопок поселень

Розкопки поселень - це насамперед метод визначення шарів, залишків споруд, предметів, які приховані під пізніми напластованиями. Не можна починати розкопки стародавнього поселення, якщо у керівника немає достатнього досвіду, знань, вони повинні вестися тільки під керівництвом фахівців, що мають відкритий лист.

Будь-які археологічні розкопки - це відповідальний творчий процес. Їх проведення пов'язане з виконанням великої кількості різних робіт, і археолог повинен володіти необхідними знаннями. Так, наприклад, треба вміти відрізняти типи ґрунтів, знати підгрунтові горизонти, визначати культурний шар, його особливості, межі залягання, бути готовими брати проби для подальших лабораторних досліджень і багато чого іншого, що деколи не можна передбачити до початку розкопок. Якщо на місці стародавнього поселення є оголення, то необхідно перш за все очистити його, отримати тим самим колонку шарів стратиграфії.

При розкопках поселень важливо простежити залягання шарів не тільки вертикально, в розрізі, але й горизонтально, щоб врахувати всі зміни їх залягання. Особливої уваги потребує культурний шар. Його склад включає культурні залишки, і природні відкладення (золу, покидьки їжі, залишки будівельних матеріалів і т. д.), сліди і западини від будівель та багато іншого.

При описі шару необхідно враховувати не тільки його окремі складові частини, але і вказувати на характер їх залягання, співвідношення, постаратися, якщо можливо, виявити початкові конструктивні риси споруди. Окремо лежать камені, наприклад, можуть виявитися залишками житла, а виявлені черепки і пляма золи можуть об'єднуватися в один комплекс - вогнище. Встановлення зв'язку між окремими елементами під час розкопок - свого роду польова наукова реконструкція. В шарі можуть виявитися і дрібні органічні залишки, такі як пилок рослин, насіння і залишки деревини, визначення яких у польових умовах не завжди можливо. У такому разі для подальшого лабораторного дослідження потрібно обов'язково взяти їх зразки. Прийоми взяття зразків і монолітів розглядаються окремо.

Для характеристики культурного шару мають значення його межі і форма залягання, які свідчать про особливості його формування.

Межі визначаються наявністю археологічних матеріалів. Іноді вони чітко виражені, але часто один шар переходить в інший поступово, їх структура і забарвлення видозмінюються настільки непомітно, що визначити межі виявляється можливим лише приблизно. Вони можуть розташовуватися паралельно, під кутом, слідувати нерівностей давньої поверхні. Так, культурний шар, що заповнює нерівності і ями, утворює увігнуті і поступово вирівнюватися у верхніх горизонтах шари. При наявності підсипки, земляних валів форма залягання шарів буде вигнута у вигляді кривих нашарувань. При спорудженні штучних насипів шари зазвичай мають чітко виражені межі і розрізняються забарвленням. При руйнуванні глинобитних стін будівель може добре зберегтися нижня їх частина. Зверху вона зазвичай перекрита розмитою глиною і виглядає як опукле освіта. В місцях поселень шари можуть утворитися природним шляхом. На низьких берегах річок, наприклад, культурні шари чергуються з паводковими відкладеннями, які, якщо річка не має швидкого течії, будуть відкладатися горизонтально на відміну від ярово наносів, нерідко дуже звивистих. Сформовані в певних умовах, шари з часом змінюються в результаті руйнування. Можливо перенесення водою культурних шарів на нове місце, їх перемішане стан чи інші види руйнування, наприклад сповзання шарів, освіта складчастої структури. Це часто спостерігається в палеолітичних та неолітичних поселеннях. Якщо ж ці зміни не будуть визначені дослідником, то може створитися спотворена стратиграфічна картина.

При вивченні культурного шару слід уточнити, чи мали місце його механічні порушення. Інакше можна прийти до неправильних висновків. Кожен шар у поселенні треба розглядати як відкладення, спочатку утворилося на давній поверхні, вивчити всі його зміни, встановити порушення і з'ясувати їх природні або механічні причини. Разом з встановленням меж і форми залягання шарів необхідно охарактеризувати структуру шару, яка залежить від характеру його освіти.

Під час розкопок виникають труднощі у визначенні кольору шару землі. Незважаючи на існування шкали кольорів, на практиці кольори шарів буває важко визначити. Не завжди вдається відтворити відтінки, які є типовими для культурних шарів. В археології застосовуються умовні позначення кольору, які встановлені в практиці ґрунтознавчих досліджень. Крім основних кольорів - чорного, бурого, коричневого, жовтого і сірого - розрізняють цілу групу відтінків. Для сірого кольору, наприклад, основними тонами будуть попелясто-сірий, світло-сірий, темно-сірий і чорно-сірий; для жовтого - палево-жовтий, світло-жовтий, вохристо-жовтий; для коричневого - коричневий (каштановий) і темно-коричневий; для бурого - темно-буре і ясно-бурий.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
Деякі правила процедури та етикету у засіданні Конституційного Суду РФ
Правила проведення інвентаризації
Загальні правила проведення допиту
Товарна експертиза: організація, правила та порядок проведення
Правила проведення касових операцій в Російській Федерації
Розкопки ґрунтових могильників
Правила безпеки при стихійних лихах
Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини
Правило найменших витрат
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси