Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Економічні і соціальні питання безпеки

Економічні аспекти безпеки

Види збитків при надзвичайних ситуаціях

Основними видами шкоди при надзвичайних ситуаціях (НС) є соціальний, економічний та екологічний.

Соціальний збиток зазвичай вимірюють числом жертв, поранених і постраждалих (втратили дах і т. п.) в осередку НС. У ряді випадків беруть також до уваги число людей, так або інакше порушених наслідків екстремальних ситуацій за межами її вогнища.

Зауважимо, що середня "ціна" життя людини зазвичай визначається кількістю товарної продукції, яку він може створити за період свого життя.

Поряд з прямим соціальним збитком існує непрямий, в якому виділяють этноструктурную і соціально-психологічну складові.

Этноструктурный збиток - це не просто загибель людей, але загибель етносів, втрата етнічної самосвідомості людьми, назавжди залишають батьківщину або втрачають її внаслідок руйнування історичних цінностей. Соціально-психологічний збиток полягає у загальному зниженні благополуччя під гнітом сталося лиха або тривалого життя в руїнах.

Економічний збиток від НС полягає в прямих втратах основних фондів (будівель, споруд, обладнання тощо), оборотних фондів (сировини, палива, напівфабрикатів тощо), готової продукції, врожаю, худоби, особистого майна та ін. Вважається, що при підрахунку прямого збитку недоучитывается приблизно 30 % його реальної величини.

Непрямий економічний збиток утворюється внаслідок упущеної вигоди (недоотримання продукції тощо) за час зупинки пошкоджених та пов'язаних з ними підприємств, відволікання людей і техніки на аварійно-рятувальні та ремонтно-відновлювальні роботи, зростання собівартості або зниження якості продукції, а також додаткових витрат суміжників, змушених використовувати інші варіанти постачання, транспорту та ін Цей вид збитків може становити від 30 до 300 % прямого, причому чим більше масштаб і складність соціально-економічної системи, тим вище непрямий збиток.

Екологічний збиток можливий при НС природно-техногенного характеру. Прямі втрати експлуатованих природних ресурсів називають еколого-економічним збитком, а втрати природного середовища як біосфери відносять власне до екологічного збитку.

Існуюча оцінка екологічного збитку поки мало відповідає реальним наслідків НС для природного середовища. Це пояснюється тим, що, наприклад, при підрахунку еколого-економічного збитку вкрай занижена оцінка природних ресурсів, яка найчастіше заснована на критеріях індустріальної економіки. Мінеральні ресурси оцінюються лише за витратами на розвідку, розробку і доставку споживачу і т. п. Ціна землі (рілля, пасовище, промислові угіддя) розраховується через величину витрат на відшкодування ділянок, переданих в інше користування (при заповненні водосховищ тощо), через вартість повернення (рекультивації) зіпсованих в результаті промислової діяльності земель для обробітку або під лісопарки і т. п.

Розширення міст повинно було привести до збільшення вартості вільної землі, але цього не сталося (за винятком великих міст). Навпаки, з удосконаленням технологій здешевілась розробка родовищ, що призвело до додаткового зниження вартості вільної землі. Такий підхід не враховує негативних екологічних наслідків, викликає ставлення до землі та її надр як до викидними продуктів.

Оцінка власне екологічного збитку в таких умовах виявляється ще нижчу. По суті, вона має суто договірної характер, оскільки визначається сумою, яку підприємець готовий заплатити, щоб добре виглядати в очах громадськості (але не в збиток конкурентній боротьбі!). Більш того, у ряді випадків аварійна псування природи, за свідченням ряду експертів, формально виявляється вигідною, так як витрати на ліквідацію екологічних наслідків зараховуються в узагальнені економічні показники (валовий національний продукт тощо), фіктивно збільшуючи економічне зростання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Соціально-економічний розвиток Білорусі у першій половині 'XIX ст. Розкладання феодально-кріпосницької системи
Соціально-економічний розвиток Білорусі на початку XX. ст. Столипінська аграрна реформа в Білорусі
Економічний аспект
Економічні аспекти безпеки життєдіяльності
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ТА ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
ОЦІНКА ТА ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ ПРИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Визначення матеріального збитку і числа жертв при надзвичайних ситуаціях
Система відшкодування збитку при надзвичайних ситуаціях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси