Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конституційно-правові основи громадянства в Російській Федерації

Поняття "громадянство"

Кількість прав і свобод, якими наділена особа і які йому гарантуються державою (як. втім, і перелік його обов'язків перед державою), знаходиться у прямій залежності від наявності чи відсутності у неї громадянства цієї держави. Громадянство регулює відносини між особистістю і державою, воно є одним з ознак будь-якої держави. Приналежність людини до того чи іншого державі означає, що дана особа наділена певною сукупністю прав та обов'язків, встановлених законами цієї держави, і може користуватися її захистом і заступництво м.

Наприклад, згідно з розльоту 1 ст. II Конституції США президентом може бути обраний тільки природжений громадянин США, а для обрання до складу сенату і палати представників Конгресу США встановлені 7 - і 9-лстнис ценз громадянства. Інакше кажучи, конгресменом або сенатором може бути вибрана особа, яка перебуває в громадянстві США не менше вказаного строку. З цим пов'язано і те обставина, чому в багатьох розвинених західних країнах період натуралізації, тобто прийому в громадянство іноземця за його заявою, розтягнутий у часі, а в найбільш багатих і благополучних державах він доходить до 10-12 років (у Швеції, Швейцарії, Данії, Норвегії та ін).

Отже, громадянство - це не просто наявність у громадянина паспорта або свідоцтва про народження, а правове стан, що впливає на обсяг прав і свобод людини. Громадянство - це стійка правова зв'язок особи з державою, у результаті якої на індивіда поширюється суверенітет цієї держави і користується її захистом. Щоправда, стан громадянства і створює обов'язки для липа не тільки на території своєї держави, але і за кордоном.

Міжнародне співтовариство в Конвенції про скорочення безгромадянства (1961) рекомендує всім державам скорочувати число осіб, що не мають громадянства, з метою більш ефективного захисту прав і свобод особистості і формування більшої відповідальності особистості за свої дії.

Відносини між особистістю і державою виражають два поняття: "громадянство" і "підданство". Історично громадянство виникло разом з появою рабовласницького держави. Однак там громадянами були лише вільні люди, а все інше населення (тобто залежні) не були громадянами і не мали багатьох прав (наприклад, права на шлюб, на справедливий суд, на життя тощо).

У феодальному державі замість громадянства з'являється підданство, яке означає не просто підвладність населення монарху, але і всебічну залежність від нього. Монарх дарував вищим станам привілеї і права, а більшість було позбавлене будь-яких прав. У XVIII ст. після буржуазних революцій підданство було замінено громадянством, яке передбачало рівність усіх членів суспільства. В даний час термін "підданство" вживається для характеристики правового положення особистості в монархічних державах. Наприклад, англійці вважають себе підданими Її Величності Королеви Єлизавети II. Однак у ряді монархічних держав (Іспанії, Бельгії, Нідерландах) термін "підданство" замінений в законодавстві на "громадянство".

Таким чином, громадянство - це стійкий двосторонній правовий зв'язок людини з державою, що обумовлює взаємні права та обов'язки громадян і держави, зазначені в конституції і законах.

Цікаво, що в ряді країн "громадянство" означає буквально "національність". Наприклад, згідно ст. 34 Конституції Мексики "громадянами Республіки є чоловіки і жінки, які, будучи мексиканцями, відповідають, крім того, наступним умовам: 1) досягли вісімнадцятирічного віку: 2) ведуть гідний про раз життя".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Адміністративно-правове регулювання статусу громадянина, пов'язане з належністю до громадянства Російської Федерації
Правові основи російського громадянства
Принципи громадянства Російської Федерації Конституція
Конституційно-правовий статус суб'єктів Російської Федерації
Конституційні основи російської державності
Інститут громадянства в Росії
Припинення громадянства
Особливості адміністративно-правового статусу громадянина, іноземця та особи без громадянства
Набуття римського громадянства
Правове регулювання сімейних відносин за участю іноземних громадян та осіб без громадянства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси