Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Система важелів диктатури в Комуні

Відсутність керівної партії в Паризькій комуні позбавляло механізм пролетарської диктатури тієї основної сили, яка могла б забезпечити керівництво масами через систему важелів або приводів від партії до мас. Тому стосовно до Паризькій комуні говорити про систему важелів, приводів, яка з'єднує маси з провідним авангардом, можна тільки умовно.

Федеральний рада паризьких секцій "Міжнародного товариства робітників" по складу своєму був у більшості прудонистским. Не будучи направляючої класовою силою, повсякденне керівництво якої так потрібно було пролетаріату, Федеральна рада все ж зіграв відому роль.

Профспілковий важіль або привід, в особі Федеральної ради (палати) робочих об'єднань, був загалом у такому ж стані, як і Федеральний рада секції Міжнародного товариства робітників", і на його масової базі особливо відбилися мобілізації та безробіття. З професійних спілок треба відзначити спілки металургів і механіків, які боролися за реалізацію декрету Комуни про націоналізацію покинутих власниками промислових підприємств, профспілок булочників, який провів декрет про заборону нічної праці в булочних, федерацію художників, виконану велику роботу по перебудові роботи в галузі народної освіти, а також ряд інших профспілкових організацій, які відіграли велику роль у ламання старого і створення нового державного апарату.

До певної міри характер важеля в системі диктатури пролетаріату мав Центральний республіканський комітет національної оборони 20 округів Парижа, зіпертий на свої окружні комітети пильності.

Одним з головних важелів Комуни була Національна гвардія з її Центральним Комітетом на чолі. Усвідомлюючи свою силу і свої класові завдання, керівне ядро Центрального комітету провело новий статут Національної гвардії, в перших провідних параграфах визначено носить не паризький, а загальнореспубліканський характер. І ці параграфи Центральний Комітет Національної гвардії став послідовно проводити в життя, розсилаючи своїх делегатів у великі міста Франції для встановлення зв'язків і інструктування Національної гвардії цих міст.

За винятком обох федеральних рад, не встановлювали офіційної зв'язку з Радою Комуни, всі інші перераховані тут організації як би об'єднувалися навколо Ради Комуни, визнаючи в заявах, зроблених їх делегаціями в першому ж засіданні Ради Комуни, її верховенство. Але ясно, що Рада Комуни не міг грати роль послідовного керівника і спрямовуючої сили в системі пролетарської диктатури.

У квітні створилися жіночі окружні комітети, які створили свій Центральний комітет Спілки жінок щодо захисту Парижа і допомоги пораненим, функції якого далеко виходили за ці рамки. Союз стає вельми істотним важелем у системі пролетарської диктатури.

До числа важелів треба віднести далеко виходить за межі Парижа республіканський Союз департаментів, представляв понад 100 тисяч живуть у Парижі уродженців різних департаментів, який прагнув об'єднати навколо Паризької комуни провінційної Франції.

Нарешті, треба згадати об'єднання народних клубів, які грали значну роль у всіх революціях Франції.

Виборча система

До виборів Ради Комуни відбулися 26 березня, урядом був, як ми вже знаємо, ЦК Національної гвардії. В п. 1 Статуту Гвардії говорилося: "Республіка, будучи єдиним урядом права і справедливості, варто вище загального голосування, яке саме створено республікою" і, отже, може у разі потреби для свого збереження обмежувати загальне виборче право. 200 тисяч озброєних пролетарів - членів Національної гвардії - обирали орган свого самоврядування відкритим голосуванням, нерівним, оскільки деякі переваги надавалися виборному командного складу, і не прямим, а двох- (батальйонні ради), три- (легионные рад) і навіть четырехстепенным (сам ЦК Національної гвардії).

За основу виборів Ради Комуни був узятий виборчий закон 1849 р. Але що стосується загального виборчого права, то нема чого було застосовувати п. 1 Статуту, так як декілька десятків тисяч "лишенцев" втекла з Парижа разом з урядом Тьєра, а решта оголосили в своїх газетах бойкот виборів, якщо не буде прийнятий ряд умов.

Та в принципі і на практиці надавалося виборче право жінкам.

Що стосується таємного голосування, то Центральний Комітет висловив бажання, щоб у майбутньому голосування було поіменне, так як ця форма найбільше відповідає демократичним принципам. Передмістя прислухалися до цього і голосували підписаними картками.

Говорячи про непрямих виборах Комуни, Маркс зауважує: "Збори уповноважених, що засідають у головному місті округу, повинно було завідувати загальними справами всіх сільських громад кожного округу, а ці окружні збори повинні були в свою чергу посилати уповноважених Національні збори, заседающее в Парижі; уповноважені повинні були строго дотримуватися інструкцій своїх виборців (імперативний мандат) і могли бути змінені у будь-який час".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Від Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції
Державна зв'язок Комуни Парижа з провінцією

Встановлення фашистської диктатури
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
ВИБОРЧЕ ПРАВО І ВИБОРЧІ СИСТЕМИ
Мажоритарна виборча система, її характерні риси й особливості
Пропорційна виборча система. Види обмеження принципу пропорционализма
Виборча система в Росії
Виборче право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси