Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Росія в XVII столітті

Звільнення Москви створило передумови для відновлення засад державної влади в країні. Після тривалої підготовки, у січні 1613 р. в Успенському соборі столиці урочисто відкрився Земський собор, що складався майже з 700 представників Боярської думи, Освяченого собору православного духовенства, дворових московських чинів, включаючи наказових, городового дворянства, а також депутатів від 50 міст, стрільців, козаків і черносошных селян. Вирішувалося питання про обрання нової царської династії. Попередньо було вирішено відмовитися від розгляду іноземних претендентів на російський трон (з польської і шведської королівських будинків), а також сина Марини Мнішек (тушинського "воренка"). Всього в якості кандидатів на трон висувалися приблизно десять представників найзнатніших титулованої еліти з нащадків пологів Рюриковичів і Гедиміновичів (князі В. М. Воротинські, в. І. Шуйський і Ст. Ст. Голіцин). Значними шансами на зайняття престолу мав князь Д. Т. Трубецькой, який проявив себе в роки Смути. Проте вибору нового царя перешкоджала запекла боротьба боярських кланів. У підсумку компромісної кандидатури нового царя під сильним тиском козацтва був висунутий 16-річний Михайло Федорович Романов, який був сином знаходився в цей час у польському полоні митрополита Філарета (Федора Микитовича Романова). Особистість Михайла Романова, походив з давнього роду московських бояр Кошкиных-Захарьиных-Юрьевых, влаштовувала спорідненістю по жіночій лінії з останнім царем попередньої династії Федором Івановичем, широкими сімейними зв'язками його батька Філарета, а також молодістю і недосвідченістю. 21 лютого 1613 р. Земський собор затвердив в якості нового російського самодержця Михайла Федоровича Романова (1613-1645), який став засновником династії, якій судилося правити на престолі понад трьох століть в історії нашої Вітчизни.

Російське самодержавство при перших Романових

XVII ст. увійшов в історію Росії як період "Нового часу". Саме в цьому столітті, пройшовши через суворі випробування Смути, в еволюції російської державності починається оформлення основних інститутів абсолютизму, що проіснував у Росії до початку XX ст.

Абсолютизм (абсолютна монархія) відрізняється від більш ранніх форм деспотичного правління і більш пізніх проявів авторитарної державності наступними рисами: зосередженням законодавчих і виконавчих, а також судових повноважень в руках суверенної наслідного монарха, його правом необмежено розпоряджатися всіма фінансами держави, формуванням великого чиновницько-бюрократичного апарата, що здійснює від імені монарха основні функції державного управління при одночасній централізації та уніфікації системи управління як в центрі, так і на місцях, а також формуванням регулярної армії і постійної поліції. Таким чином, державна влада отримує значну самостійність по відношенню до суспільства, в тому числі і до пануючих станів. При абсолютній монархії відбувається регламентація всіх видів державної служби і соціального стану станів. Російський тип абсолютизму в значній мірі схожий з абсолютною монархією Франції та Німеччини. Перші передумови його розвитку визначилися ще в період правління Івана Грозного, який намагався надати терміну "самодержавство" сенс "самовладдя": "Государ велить хотіння своє творити від Бога винним рабам своїм". Однак структурний соціально-економічний і династичний кризи російської монархії початку XVII ст. загальмували становлення інститутів російського самодержавства.

Початок правління династії Романових стало розквітом станово-представницької монархії. При молодому царя Михайла Федоровича владу захопила Боярська дума, головну роль у якій відігравали родичі нового царя Романови, Черкаські, Салтикова. Однак для зміцнення централізованої влади в державі була потрібна постійна підтримка дворянства і верхівки міського посаду. У зв'язку з цим "виборні всій землі люди" з числа учасників Земського собору 1613 р. засідали в Москві практично безперервно (аж до 1622 р.), підкріплюючи верховну владу самодержця повий династії своєю присутністю в столиці.

"Велике московське розорення" початку XVII ст. спустошило Росію. З великими труднощами йшло відновлення господарського життя як у містах, так і в селах. Новий уряд Михайла Романова в пошуках додаткових джерел фінансування до межі посилило податковий гніт. До 1619 р. у волостях і повітах було проведено сім зборів "п'ятої гроші", що викликало запеклий опір понівеченого Смутою селянства. Внутрішньополітичне становище залишалось нестійким, у багатьох районах бешкетували загони колишніх тушинцев. На південних окраїнах Росії продовжували зберігатися вогнища козацьких виступів. Особливу небезпеку представляв отаман Іван Заруцький, загони якого після розгрому під Воронежем влітку 1613 р. відійшли в Астрахань. Тут при підтримці перського шаха він спробував зберегти свій політичний вплив, вміло використовуючи Марину Мнішек і її сина-воренка, якого Заруцький висував в якості претендента на російський трон. І Заруцький і Мнішек були вигнані з Астрахані, в червні 1614 р. яїцькі козаки передали їх в руки московських властей. Однак влітку наступного року обложило столицю повстанське козацьке військо отамана Пестунчика. Уряду довелося вести принизливі розмови з "злодіями", чекаючи підходу дворянського ополчення.

Міжнародне становище Росії після Смути також було важким. Смоленськ знаходився в руках поляків, а Великий Новгород був окупований шведами. Після невдалої спроби в 1615 р. оволодіти Псковом Швеція пішла на мирні переговори з Москвою. 27 лютого 1617 р. в селі Столбова був укладений новий російсько-шведський союзний договір. Згідно з його статтями Новгородська земля поверталася Росії, а за Швецією залишалися Івангород з Іжорської землею, міста Корелы з повітом і Горішок. В результаті Росія позбавлялася єдиного виходу до Балтійського моря. Польське військо королевича Владислава й українські козаки під командуванням гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного зробили новий похід в глиб Росії. У жовтні 1618 р. вороги підступили до Москви, її оборону очолив воєвода Д. М. Пожарський. Незабаром українське козацтво, усвідомивши інтригу польських панів з їх претензією на російський трон, повернулося додому. В результаті 1 грудня 1618 р. у селі Деуліні під Москвою було укладено перемир'я між Росією та Польщею. За Річчю Посполитою залишалися Смоленська, Чернігівська й Новгород-Сіверська землі, однак за умовами перемир'я Владислав не відмовлявся від російського престолу. Підписанням двох нерівноправних договорів закінчилися для Росії Смутний час і польсько-шведська інтервенція. Чималу роль у примиренні шведів і поляків з Москвою зіграв наближався перший в історії загальноєвропейський збройний конфлікт протиборчих коаліцій - Тридцятирічна війна (1618-1648). Але найважливіше полягало в тому, що, незважаючи на людські, матеріальні та територіальні втрати, Російське держава зберегла свою національну незалежність і забезпечило подальший розвиток і розв'язання першочергових внутрішніх і зовнішньополітичних завдань.

У 1619 р. з польського полону повертається батько царя Михайла Філарет. У Москві він приймає патріарший сан з титулом "великого государя" і фактично стає керівником держави аж до своєї смерті в 1633 р. У цей період приймаються міри але зміцненню самодержавної влади. Великим світським і духовним землевласникам передаються величезні угіддя й цілі міста. Велика частина маєтків середнього дворянства переводиться в розряд вотчин, "скаржаться" земельні наділи "за службу" нової династії.

При перших Романових змінюються вигляд і значення Боярської думи. За рахунок думных дворян і думных дьяков збільшується її чисельність до 35 (1630-е) до 97 осіб (1670-м). Реальна влада зосереджується в руках так званої Ближньої думи, що складалася в цей період з чотирьох бояр (І. Н. Романова, І. Б. Черкаського, М. Б. Шеїна, Б. М. Ликова), пов'язаних з царем родинними узами. У 1625 р. вводиться нова державна печатка, в царський титул включається слово "самодержець". Розширення території Російської держави і подальша централізація державного управління сприяли зростанню бюрократизирующегося наказного апарату. Число центральних державних установ - наказів, як постійно діючі, так і тимчасові, протягом всього XVII ст. збільшується (схема 3). Так, якщо в 1626 р. загальна кількість загальнодержавних і палацових (включаючи три патріарших) наказів становило 44, то до кінця століття їх було вже 55. При цьому чисельність московської наказової бюрократії за даний період зросла майже в п'ять разів (до 3 тис. осіб). Приказна служба стає потомственою, а дьяческая верхівка вага більше змикається з боярством і дворянством, справляючи помітний вплив на державне управління і одержуючи за службу маєтки і вотчини. Найважливішими наказами були Розрядний, Помісний, Посольський, Наказ великої скарбниці та ін Крім цього існували обласні накази, наприклад Наказ казанського палацу, який управляв землями колишніх Казанського і Астраханського ханств, Сибірський і Малоросійський накази. Приказна система була вкрай складна і заплутана, у зв'язку з цим встановлюється практика підпорядкування кількох наказів одному найбільш впливовому державному діячу - фактичного глави уряду, якого іноземці називали "великим боярином". Так, при Михайла Федоровича наказами Великий скарбниці, Стрілецьким, Іноземним і Аптекарським відав князь І. Б. Черкаський, а з 1642 р. його замінив родич Романових боярин Ф. В. Шереметєв. При спадкоємці Михайла Романова Олексія Михайловича на чолі московського уряду спочатку перебував боярин Б. В. Морозів, а потім князь І. Д. Милославський. В останній чверті XVII ст. об'єднання споріднених за профілем наказів ставало звичайною практикою. Важливим нововведенням у системі наказного управління було створення з ініціативи Олексія Михайловича Наказу таємних справ і Рахункового наказу. Перший підкорявся особисто царю і був поставлений над усіма державними установами та особами. Його очолювали наближені до Олексія Михайловича Ф. М. Ртищев і Д. М. Черевиків. В Рахунковому наказі вперше було об'єднано фінансове управління країни, почалося складання "розпису доходів і видатків" - першого державного бюджету. Паралельно йшла бюрократизація та системи місцевого управління. З 1620-х рр. влада в 250 російських повітах переходить в руки присилаються з Москви воєвод, а при них влаштовуються приказные хати зі своїм штатом дяків і под'ячих.

Затвердження основних інститутів абсолютизму в Рос-сіп продовжилося і після вступу на престол в шопі

Вищий, центральний і місцевий державний апарат Росії в XVII ст. (основні постійні накази)

Схема 3. Вищий, центральний і місцевий державний апарат Росії в XVII ст. (основні постійні накази)

1645 р. старшого сина царя Михайла Федоровича, Олексія Михайловича (1645-1676), за свою побожність отримав прізвисько Найтихіший. Першою особою в оточенні молодого царя став боярин Б. В. Морозів, а його прихильники зайняли всі найважливіші приказные посади. Перехід уряду до фінансової політики "економії" призвів до розквіту хабарництва та свавілля наказного апарату. Це викликало невдоволення широких кіл московських служивих і посадських людей і стало причиною зміни правлячої верхівки країни в 1648 р. Провідну роль у Ближній думі став грати тесть царя князь І. Д. Милославський.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Зовнішня політика Росії в XVII ст
Росія в XVII столітті
Росія напередодні петровських реформ. Нові явища в системі державного управління. Криза станової моделі державного управління в кінці XVII ст.
Культура Росії в XVII ст
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ПРИ ПЕРШОМУ РОМАНОВІ
Національно-визвольний рух. Початок правління династії Романових
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Перша російська Конституція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси