Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінально-виконавче право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ СТОСОВНО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

Загальна характеристика покарань, що застосовуються до засуджених військовослужбовців

Російське кримінальне законодавство не містить особливої системи військових покарань. До військовослужбовців, які вчинили злочини, в тому числі проти інтересів військової служби, застосовуються в основному ті ж покарання, що і до інших осіб. Порядок призначення і виконання всіх покарань врегульовано єдиними нормами кримінального, кримінально-процесуального та кримінально-виконавчого законодавства.

Покарання, що застосовуються до засуджених військовослужбовців, які містяться в загальній системі покарань (ст. 44 КК РФ). Частина з них застосовується до військовослужбовців па загальних підставах. Призначення інших містить ряд особливостей, обумовлених специфікою військової служби. Нарешті, кримінальне законодавство передбачає заходи державного примусу, застосовуються тільки до військовослужбовців, - спеціальні види покарання (військові покарання).

У повному обсязі, без будь-яких вилучень, до засудженим військовослужбовцям застосовуються штраф, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, позбавлення спеціального, військового або почесного звання, класного чину і державних нагород. Призначення цих покарань не є безумовною підставою для звільнення засудженого з військової служби, а їх виконання можливе в умовах подальшого її проходження згідно з загальними нормами кримінально-виконавчого законодавства (гол. 5, 6 і 9 ДВК РФ).

Покарання у вигляді позбавлення волі та смертної кари також без яких би то ні було вилучень і винятків призначається військовослужбовцям та підлягає відбуття ними відповідно до гол. 8, розд. IV і VII ДВК РФ. Однак його виконання тягне звільнення засуджених з військової служби, тобто припинення їх статусу військовослужбовців.

З урахуванням специфіки функціонування воєнної організації держави кримінальне законодавство передбачає деякі особливості застосування до військовослужбовців окремих видів загальних покарань: обов'язкових робіт, виправних робіт, примусових робіт і обмеження свободи.

Так, ч. 4 ст. 49 КК РФ забороняє призначати обов'язкові роботи військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом, а також військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом на військових посадах рядового та сержантського складу, якщо вони на момент винесення судом вироку не відслужили встановленого законом терміну служби за призовом.

Виправні роботи не застосовуються до військовослужбовців, які проходять службу за призовом (ч. 5 ст. 50 КК РФ), а військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, замість виправних робіт призначається обмеження по військовій службі (ч. 1 ст. 51 КК РФ).

Всім військовослужбовцям відповідно до КК РФ не призначається обмеження волі (ч. 6 ст. 53) і примусові роботи (ч. 7 ст. 53.1).

Поряд із загальними покараннями щодо військовослужбовців передбачаються й спеціальні види покарання, які в кримінально-виконавчому праві військовими.

Під спеціальними видами покарань, застосовуваних до засудженим військовослужбовцям (військовими покараннями), розуміються заходи державного примусу, що призначаються за вироком суду тільки військовослужбовцям, визнаним винним у скоєнні злочинів, які полягають у передбачених КК РФ поневіряння та обмеження прав і свобод військовослужбовців в специфічних умовах проходження військової служби.

Військові покарання передбачені головним чином за скоєння військовослужбовцями злочинів проти військової служби, відповідальність за які встановлена в гол. 33 КК РФ. Крім того, вміст у дисциплінарної військової частини може встановлюватися військовослужбовцям, які вчинили загальнокримінальні злочини (крадіжка, заподіяння шкоди здоров'ю і ін), коли на думку суду характер злочину і особу винного свідчать про можливість заміни позбавлення волі на строк не більше двох років триманням засудженого у дисциплінарної військової частини па той самий строк (ч. 1 ст. 55 КК РФ).

До спеціальних покарань прийнято відносити обмеження по військовій службі, арешт відносно військовослужбовців, вміст у дисциплінарної військової частини.

Вчинення злочинів проти військової служби обумовлено зневажливим ставленням винних до встановленого порядку проходження військової служби, недостатнім військовим вихованням. Тому покарання за ці злочини переслідує в якості однієї з цілей військове виховання. Попереджувальні мети покарання в таких випадках спрямовані, насамперед, на утримання військовослужбовців від злочинних посягань на військовий правопорядок.

Застосування військових покарань у вигляді обмеження по військовій службі, арешту відносно військовослужбовців і тримання в дисциплінарній військовій частині не позбавляє засуджених статусу військовослужбовців.

Разом з тим під час виконання цих покарань у військовослужбовців обмежується, іноді досить істотно, їх правове становище у зв'язку з реалізацією відповідних режимних вимог, передбачених кримінально-виконавчим законодавством.

Правове регулювання порядку виконання і відбування спеціальних видів покарань стосовно військовослужбовців здійснюється за нормами спеціального розд. V ДВК РФ (виконання покарання стосовно військовослужбовців).

Поряд з цим джерелом відбування військових покарань регламентується низкою підзаконних актів: Положення про дисциплінарної військової частини, затв. постановою Уряду РФ від 04.06.1997 № 669; Правилами відбування кримінальних покарань засудженими військовослужбовцями, затв. наказом міністра оборони

Росії від 29.07.1997 № 302; общевоинскими статутами, що поширюють свою дію не тільки на Збройні Сили, але й па всі військові формування країни (затв. Указом Президента РФ від 10.11.2007 № 1495).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виконання кримінального покарання у виді арешту відносно військовослужбовців
Особливості призначення та виконання кримінальних покарань стосовно неповнолітніх осіб
ПОНЯТТЯ І СУТНІСТЬ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПОКАРАННЯ І ВИПРАВНОГО ВПЛИВУ НА ЗАСУДЖЕНИХ
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ
ВИДИ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ
Основні види кримінальних покарань, не пов'язані з ізоляцією засудженого від суспільства
Виховна робота з засудженими. Відповідальність за порушення порядку та умов відбування покарання і злісне ухилення від їх відбування
Виконання кримінального покарання у виді арешту відносно військовослужбовців
ПОРЯДОК І УМОВИ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ, НЕ ПОВ'ЯЗАНИХ З ОБОВ'ЯЗКОВОЮ ТРУДОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ЗАСУДЖЕНОГО
Основні види кримінальних покарань, пов'язаних з ізоляцією засудженого від суспільства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси