Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типи грошей: товарні, металеві, паперові, банківські

Товарні гроші - це товари, які в силу своєї цінності (корисності) можна обміняти на будь-який інший товар.

У різних країнах у ролі товарних грошей виступали: худоба, тютюн, хутро, шкури, раби, жінки, раковини тощо

Прямий обмін одних товарів на інші, або так званий бартер, - самий трудомісткий, тривалий і незручний спосіб обміну. Для його здійснення обидві сторони повинні одночасно підтвердити свою зацікавленість у товарі. Простіше кажучи, при бартерній системі обміну це означає наступне: щоб купити те, що необхідно, ви повинні не просто знайти того, у кого є необхідна для вас річ, але водночас і такого покупця, який купить те, що є у вас, і, продавши не потрібну вам річ, купити те, в чому ви зацікавлені. Припустимо, вам потрібен музичний центр, а грошей немає. Але є комп'ютер, який зараз вам не потрібно. Доведеться шукати покупця на комп'ютер, і тільки тоді відбудеться операція з купівлі музичного центру. Це приклад із сучасної дійсності, а якщо взяти приклад з життя давніх часів, коли грошима були худоба або раби, обмін надзвичайно ускладнювався.

Металеві гроші

З плином часу роль грошей перейшла до металів (залізо, мідь, срібло, золото). Поступово в якості грошей стали більш широко використовуватися золото і срібло. Чому? Відповідь досить проста: перелік властивостей металів допомагає пом'яти, чому вони володіють особливою привабливістю (особливо золото), однорідністю, хорошою делимостью, портативністю, не змінюють властивостей від розмірів і способів зберігання і т. д. Крім того, їх пропозиція на ринку щодо обмежено. Все це робило їх найбільш придатними до виконання функцій грошей. У дореволюційній Росії мали ходіння такі монети, як копійка, деньга (0,5 коп.), полушка (0,5 гроші), полуполушка, 1 крб., 2 руб., 2,5 руб., 5 руб., 10 руб. (червінець), 20 руб. (подвійний червінець), 25 руб. і т. д. Російська система монет була складною.

В даний час золоті і срібні монети гроші не відіграють суттєвої ролі в грошовому обігу ні в одній країні. Роль металевих грошей виконують сплави металів. У той же час обидва дорогоцінного металу високо цінуються в ювелірній промисловості.

Металеві гроші в ринковій економіці становлять малу частину грошової пропозиції, наприклад менш 8% всіх готівкових грошей США. Це "зручні гроші" в тому сенсі, що вони дозволяють здійснювати дрібні покупки. У сучасній економіці поряд з металевими грошима (розмінна монета) існують два типу грошей - паперові та банківські гроші, або чекові депозити (вклади).

Паперові гроші

Уособлюють сутність грошей, хоча зовні це просто шматок паперу. В Європі вони з'явилися в середині XVIII ст. (у Росії з 1769 р. у вигляді банкнот казначейських). Паперові гроші - це представники, або знаки повноцінних грошей. Вони не використовуються в якості скарби або засіб накопичення багатства, оскільки можуть знецінитися, якщо держава надрукує грошей більше, ніж потрібно для товарообігу. В Росії паперові гроші представляються у формі білетів (банкнот) Центрального банку Російської Федерації (ЦБ РФ), в США - Федерального резервного банку.

Реальна вартість, або купівельна спроможність паперових грошей - це кількість товарів і послуг, які можна придбати за одну грошову одиницю (гривню, долар, євро тощо).

Кількість товарів і послуг, що придбаваються за одну грошову одиницю, змінюється обернено пропорційно рівню цін. Інакше кажучи, існує обернено пропорційна залежність між загальним рівнем цін і вартістю однієї грошової одиниці, наприклад рубля. Коли індекс споживчих цін, або індекс "вартості життя", зростає, купівельна спроможність рубля обов'язково падає, тобто чим вище ціни, тим нижча вартість рубля, оскільки тепер потрібно більше рублів для покупки даної кількості товарів і послуг. І навпаки, зниження цін збільшує купівельну спроможність рубля, так як тепер потрібно менше рублів для придбання даної кількості товарів і послуг. Якщо рівень цін збільшиться удвічі, то вартість рубля зменшиться наполовину, або на 50%. Якщо рівень цін знизиться наполовину, чи на 50%, то купівельна здатність рубля збільшиться вдвічі.

У сучасній економіці паперові гроші майже не обмінюються на золото і інші дорогоцінні метали, їх можна обміняти лише на інші паперові гроші. У кількісному відношенні порівняно з металевими паперові гроші становлять більшу частину всіх готівкових грошей. Так, у США - це близько 25% грошової пропозиції.

Крім готівки існують банківські гроші.

Банківські гроші - це чекові вклади, або безстрокові депозити у всіх банках, виключаючи державні депозити, і т.д.

Банківські гроші являють зобов'язання комерційних банків і ощадних установ. Чому чекові внески розглядаються як гроші? Відповідь: з розвитком кредитних відносин за допомогою чеків йде оплата покупок товарів і послуг. Вони подібні металевих монет і паперових грошей і однаково виконують функції грошей, хоча чековий внесок - всього лише запис у бухгалтерській книзі. Це збереження грошей на поточних рахунках у банках. В даний час банківські гроші, як і паперові, обмінюються не на золото, а тільки на паперові гроші, за які держава не виплачує нічого матеріального.

Паперові та банківські гроші (чекові вклади) не мають дійсної вартості.

У розвинених країнах чекові вклади одержали найбільше поширення, оскільки це зручно і безпечно. Безумовно, більш зручно виписувати чек, чим транспортувати і підраховувати великі суми готівки. У силу всіх цих причин чекові гроші, або гроші безготівкового розрахунку стали основною формою грошей у розвинутій економіці. З допомогою чеків здійснюється найбільша кількість торговельних операцій. Наприклад, з допомогою чеків у США проходить 90% всіх угод (за вартістю). Таким чином, чекові внески, безсумнівно, є самим важливим компонентом грошової маси.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пропозицію грошей. Банківська система
Процес створення (пропозиції) грошей банківською системою. Механізм грошового мультиплікатора
Свідоцтво на товарний знак
Гроші як міра вартості
Гроші
Що таке гроші?
Гроші як міра вартості
Гроші
Що таке гроші?
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси