Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Парламент ФРН: повноваження та внутрішня організація

Парламент Федеративної Республіки Німеччина фактично складається з двох палат: нижньої - бундестагу, і верхньої - бундесрата (формально в Німеччині бундесрат не розглядається як палата парламенту). Бундестаг уособлює весь народ, що проживає на німецькій території, 620 його депутатів обираються всім населенням терміном на чотири роки. Бундесрат - це орган представництва суб'єктів Федерації. Він складається з членів урядів федеральних земель. Кожна земля направляє у верхню палату як мінімум трьох членів (представників). Землі з числом жителів понад 2 млн. мають 4 голоси, більше б млн. - 5 голосів, а понад 7 млн - 6. Земельний уряд має право відкликати своїх представників.

До повноважень бундестагу відносяться: законотворчість, право на внутрішню організацію і контрольна функція.

У галузі законотворчості бундестаг відіграє основну роль. Бундесрат також має повноваження в законодавчому процесі, проте є закони, які не вимагають схвалення з боку бундесрату. Верхня палата насамперед розглядає закони, які зачіпають інтереси і потреби земель. Право законодавчої ініціативи має бундесрат і федеральний уряд. Члени бундестагу також мають право внесення законопроекту на обговорення. Кожен закон підлягає розгляду в ході трьох читань. Бундесрат може не погодитися з законопроектом, тоді створюється посередницька комісія, після роботи якої проводиться процедура повторного голосування. Остаточні етапи законотворчої діяльності - оформлення, проголошення і вступ в силу закону. Вони пов'язані з повноваженнями федерального президента.

Бундестаг збирається на пленарні засідання, які, як правило, проводяться відкрито і гласно. Крім того, в палаті створюються численні комісії, створення трьох з них є обов'язковим: комісія з петицій, у закордонних справах і по справах оборони.

Крім законотворчої функції бундестаг обирає федерального канцлера, бере участь у виборах федерального президента і федеральних суддів, обирає уповноваженого у справах оборони. Зміст контрольної функції нижньої палати німецького парламенту зводиться до того, що діяльність федерального уряду залежить від довіри парламенту. Згідно з Основним законом федеральний уряд перебуває в політичній залежності від бундестагу і несе перед ним відповідальність. Це виражається в тому, що відносно федерального канцлера німеччини може бути винесений вотум недовіри. Однак якщо глава уряду сам поставить питання про довіру перед бундестагом і не отримає абсолютної більшості голосів, то федеральний президент може розпустити бундестаг за його пропозицією. Бундестаг також може бути розпущений, якщо на заключному турі виборів федерального канцлера він не обирає кандидата хоча б абсолютною більшістю.

Бундесрат - верхня палата німецького парламенту - не має строку обрання, його склад частково змінюється, коли в одній (або кількох) з федеральних земель відбувається зміна уряду. В якості органу законодавчої влади бундесрат може схвалювати або не схвалювати федеральні закони, визначати регламент своєї роботи, формувати власні комісії. При призначенні федеральним президентом Генерального прокурора потрібна його згода. За його пропозицією глава держави призначає директорів земельних банків. Бундесрат направляє своїх представників у наглядові ради державних компаній і громадських установ. Крім того, оголошення стану оборонної війни вимагає обов'язкового схвалення даної палати.

Главою держави є федеральний президент, який володіє обмеженими (переважно церемоніально-представницькими) повноваженнями. Кандидат у президенти повинен бути німецьким громадянином не молодше 40 років, володіє повною мірою виборчими правами. Він обирається не громадянами ФРН, а спеціальним органом - Федеральним зборами строком на п'ять років. Одне і те ж особа може бути обрана на цю посаду не більш двох разів підряд. Повноваження президента у випадку дострокового припинення або виявлення перешкод до виконання її функцій тимчасово виконує голова бундесрату.

У березні 2012 р. новим главою німецької держави переважною більшістю голосів Федеральних зборів - 991 з 1228 - обраний правозахисник з НДР, протестантський священик Йоахім Гаук.

Колишні президенти ФРН отримують від держави почесне грошове утримання, кошти на оренду бюро (офісу), оплату секретаря, персональних референтів, водія. Як носії державних секретів вони забезпечуються державною охороною.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Парламент: повноваження та внутрішня організація
Парламент Великобританії: внутрішня організація, повноваження
Парламент: порядок формування, структура і повноваження
Внутрішня організація парламенту і його палат
Конгрес США: структура, повноваження, внутрішня організація палат
Парламент Франції: структура і повноваження
Розподіл повноважень між власниками і найманими менеджерами
Організація і компетенція Міністерства внутрішніх справ РФ
Зв'язку, структура і повноваження в організаціях
Організація галузі внутрішніх справ Російської Федерації, правові засади управління і регулювання в цій сфері
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси