Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна політика в моделі IS-LM

Бюджетно-податкова політика в моделі IS-LM та її вплив на короткострокова рівновага

При аналізі рівняння кривої IS щодо процентної ставки (див. рівняння (7.4) і (7.4')) увагу було зосереджено на тому, як положення цієї кривої залежить від зміни параметрів бюджетно-податкової політики. Тепер необхідно з'ясувати, як зміна державних закупівель та автономних податків впливає на короткострокова рівновага.

Розглянемо короткострокові наслідки стимулюючої бюджетно-податкової політики (рис. 7.14). Нехай уряд збільшує держзакупівлі, фінансуючи їх борговими способом. При кожному можливому значенні ставки відсотка его за інших рівних умов викликає зсув

кривої IS вправо на величину або в залежності від прийнятих припущень про податкову функції (T= Та або Т=Tо + tY). Рисунок 7.14, а показує, що, по-перше, результатом такої політики в короткостроковому періоді є збільшення випуску з Y1 до Y2 і зростання ставки відсотка з r1 до r2, по-друге, якщо б процентна ставка залишалася постійною на рівні r1, то сукупний випуск виріс би з мультиплікативним ефектом до значення Y3. Якщо стимулююча бюджетно-податкова політика реалізується за рахунок зниження автономних податків, вплив на короткострокова рівновага буде аналогічним з тією лише різницею, що зсув кривої IS буде визначатися величиною або в залежності від прийнятих припущень про характер чинної податкової системи.

Причиною того, що зростання держзакупівель (зниження автономних податків) супроводжується меншим приростом сукупного випуску, ніж у "кейнсіанському хресті", є ефект витіснення. Якщо держзакупівлі збільшуються (автономні податки знижуються), то сукупні витрати і дохід зростає, що призводить до збільшення споживчих витрат. Збільшення споживання, в свою чергу, збільшує сукупні витрати і дохід, причому з мультиплікативним ефектом. Одночасно з цим на грошовому ринку починає зростати попит, оскільки в економіці зі зростанням випуску здійснюється більший обсяг угод. При початковій ставці відсотка і незмінної пропозиції грошей збільшення попиту на гроші на грошовому ринку утворює дефіцит, що веде до зростання процентної ставки. Підвищення ставки відсотка знижує інвестиційні витрати приватного сектора і сприяє виникненню тенденції до зниження сукупного випуску. Схематично розглядаються наслідки, включаючи механізм ефекту витіснення приватних інвестицій, можуть бути представлені наступною ланцюжком причинно-наслідкових зв'язків:

Рис. 7.14. Наслідки стимулюючої бюджетно-податкової політики

Таким чином, грошовий ринок частково "гасить" мультиплікативний ефект збільшення держзакупівель (зниження податків). В результаті зростання випуску і зайнятості, обумовлений стимулюючою бюджетно-податковою політикою, частково усувається за рахунок ефекту витіснення приватних інвестицій. На рис. 7.14, а різниця (Y2 - Y1) відображає зміну випуску в короткостроковому періоді під впливом стимулюючої бюджетно-податкової політики, різниця (Y3 - Υ2) дозволяє оцінити величину ефекту витіснення приватних інвестицій через характеристику обсягу доходу, який не був отриманий унаслідок зростання процентної ставки.

Стримуюча бюджетно-податкова політика (рис. 7.15) призводить до зниження рівноважного випуску і ставки відсотка і супроводжується ефектом збільшення приватних інвестицій, протилежний ефекту витіснення. Її короткострокові наслідки, включаючи механізм ефекту збільшення приватних інвестицій, можуть бути представлені наступним ланцюжком:

РОЗМІРКОВУЄМО САМОСТІЙНО

Проаналізуйте вплив на короткострокова рівновага політики збалансованого бюджету, коли доходна і видаткова частини державного бюджету змінюються в одному і тому ж напрямку і на однакову величину, тобто при збереженні рівності ΔG = ΔТ.

Рис. 7.15. Наслідки стримує бюджетно-податкової політики

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Необхідність обліку американського і європейського досвіду. Економічна політика та моделі
Вплив економічної політики на сукупний попит
Кредитно-грошова політика в моделі IS-LM та її вплив на короткострокова рівновага
КЛАСИЧНА ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ І СУПЕРЕЧКИ ПРО ЕКОНОМІЧНУ ПОЛІТИКУ
Роль держави в економіці, економічна і соціальна політика
Кредитно-грошова політика в моделі IS-LM та її вплив на короткострокова рівновага
Фактори, які впливають на рівновагу в короткостроковому періоді
Модель IS-LM та ефективність бюджетно-податкової і кредитно-грошової політики
Макроекономічна рівновага в моделі сукупного попиту і сукупної пропозиції. Перехід від короткострокового до довгострокового рівноваги
Бюджетно-податкова політика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси