Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. Сутність і "трагедія культури" у трактуванні Р. Зіммеля

Творча діяльність німецького філософа Георга Зіммеля (1858-1918) розгорнулася в епоху "кризи культури" - епоху, коли ще не пішли в минуле різноманітні старі тенденції і лише визначалися нові. Саме ці сторони культурного розвитку знайшли своє відображення в найбільш яскравих творах Р. Зіммеля, в яких підняті актуальні проблеми сучасного життя і культури того часу. Це нариси: "Про сутності культури", "Зміна форм культури", "Поняття і трагедія культури", "Жіноча культура", "Криза культури", "Конфлікт сучасної культури" та ін Ці роботи відносять до зрілого періоду творчості Р. Зіммеля. Вони написані в жанрі філософського есе, актуальність розглянутої проблематики - їх головна відмітна риса.

Ідея життя

Найважливіша риса творчості мислителя характеризується розробкою проблем, що лежать в руслі "філософії життя". Життя ірраціональна і самодостатня, вона об'єктивна і в об'єктивності свого існування внеценностна. Життя реалізується в самообмеженні допомогою нею ж самою созидаемых форм. На первинному рівні розвитку життя кордоном і формою, обмежує її, є смерть; смерть не приходить із зовні, життя несе її в собі. На більш високому рівні розвитку життя переборює власну самоограниченность, утворюючи "більше життя" і "більше-ніж-життя" - відносно стійкі утворення, породжені життям і протистоять їй в її вічної плинності та мінливості, тобто, по суті, псевдоніми культури. На цьому шляху "філософія життя" перетворюється на філософію культури. Факти життя, такі як праця, творчість, стають цінностями, оскільки розглядаються в культурному контексті, тобто вони стають "окультуреними". Серед форм культури Р. Зиммель розрізняє релігію, мистецтво, пізнання, практичну життєвість, держава. Парадоксальність всієї ситуації філософ бачить у тому, що культура (у всіх її формах) виникла з життя, і для служіння життя вона призначена, однак вона ж прагне перетворити життя на щось безглузде і суперечливе, проти чого і повстає фундаментальне, динамічну єдність життя. На думку Р. Зіммеля, у всіх проявах життя - космічному, родовому, індивідуальному закладено не тільки глибоке протистояння форм, воно постає як безперервна боротьба. Це боротьба йде вперед життя проти історичної завершеності і формальної застиглості будь-якого змісту культури. Мислитель дає загальну схему розвитку культури: нескінченне породження життям культурних форм, які костеніють, стаючи гальмом подальшого розвитку життя, а тому руйнуються нею і замінюються новими формами, приреченими пережити ту ж долю. У цьому русі втілюється ціла низка конфліктів: "суб'єктивної" та "об'єктивної" культури, "душі" і "духу", "змісту" і "форми".

У руслі співвідношення пульсуючої енергії життя та породжених нею застиглих форм втілення цієї енергії розглядає Р. Зиммель питання про абсолютну зміну форм культури. Життя повстає проти уніфікує сили культури. З'ясування цього глибинного мотиву трансформації всякої культури, зазначеного Р. Зиммелем, вважаємо, що надзвичайно важливо при поясненні процесів соціокультурної динаміки, при вирішенні конкретних проблем культурного будівництва.

Отже, протиріччя життя і культури не може бути примирено: життя не здатна виразити себе поза культури, а культура не в силах дати життя адекватне їй вираз - в усвідомленні цього і ряду інших конфліктів і суперечностей і полягає трагедія культури. Крім того, культура, піднісшись над життям, знаходить власну динаміку і логіку розвитку, але при цьому, будучи відірваною від життєвої стихії, все більше й більше позбавляється життєвого змісту, перетворюється в пусту форму.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Про "трагедію культури"
Природно-наукові трактування культури
Будова грецької трагедії
Технологічна культура: сутність і зміст
Особливості давньогрецької трагедії
Розрахунок премій по страхуванню життя
Види страхування життя
Проблеми культури у "філософії життя"
Страхування життя
Ф2.2. Якість життя і якість навколишнього середовища
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси