Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. ПИТОМА РУСЬ

Причини та наслідки переходу до питомої періоду

З розпадом Давньоруської держави на самостійні князівства починається період феодальної роздробленості або, за визначенням істориків XIX ст., питома період.

Політичного дроблення не уникнула жодна раннефеодальное держава Європи. Всі вони після короткочасного і бурхливого розквіту вступали в смугу кризи і розпаду. Давня Русь - не виняток. Звідси можна зробити висновок, що розпад ранньофеодальних держав - явище закономірне, породжене загальними причинами. На думку дослідників, прихильників інформаційного підходу, крах "варварських" імперій - прямий наслідок генезису феодалізму, передусім становлення і розвитку великого феодального землеволодіння. Клас феодалів набуває економічне і політичне могутність. Він все більше орієнтується на місцевого князя. Громадська і політична життя дробиться і замикається на суверенних землях. У обособившихся князівствах з спадковими династіями інтенсивніше йде розвиток економіки і культури. Місцевий князь, за звичкою поглядаючи жаданим є на Київ, не пориває відносин зі своєї спадкової "отчиною", головним джерелом своєї сили.

Розпад Давньоруської держави пов'язаний із зростанням міст і перетворенням їх у самостійні політичні центри. Цей процес посилився з виникненням місцевих династій. Відтепер міста-волості з сильними вечевыми порядками не бажали миритися з утиском своїх інтересів. Природним союзником міст виступав місцевий князь, могутність і сила якого цілком залежали від підтримки місцевих землевласників і віче.

Зміна торгових шляхів привело до того, що шлях "з варяг у греки" поступово втратив значення найважливішої торгової артерії, що зв'язує Схід і Візантію з Європою, і це відбилося на державу Рюриковичів.

Згубним для єдності київської Русі виявився натиск половців на землеробські райони півдня країни. Центр Половецької землі знаходився в межиріччі Дніпра та Дінця. Звідси половці розселилися спочатку па середній Дніпро і верхній Донець, потім у пониззя Дніпра, в Передкавказзі, в Крим і, нарешті, вже в ХІІІ ст. в межиріччі Дону і Волги.

Відносини Південної Русі зі Степом складалися непросто. Відмінності в способі життя, мові, культурі і, головне, у способі ведення господарства - все це накладало свій відбиток на взаємини. Самі жителі південних князівств були зацікавлені в мирному торгівлі - адже половецький степ пов'язувала Русь з країнами Причорномор'я та Закавказзя. Половці, як багато кочові скотарські народи, в сусідстві з сильними державами також воліли підтримувати торговельні відносини. Однак клонившаяся до занепаду і втрачає колишню єдність Давня Русь не могла організувати ефективну оборону південних кордонів. Слабкість сприймалася кочівниками як можливість військового збагачення. Літопису з року в рік повідомляють про набіги орд, зіткненнях росіян і половців. Але нерідкі і спільні походи руських князів з половецькими ханами - іноді проти росіян же земель.

"Втягування" половців у усобиці призвело до того, що князі стали прагнути зміцнити свої відносини з небезпечними і одночасно настільки потрібними сусідами. В практику входили династичні шлюби. Ще в 1094 р. князь Святополк одружився па дочки половецького хана Тугоркапа (його ім'я відомо з російських казок, де він називається Тугарин). Князі Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський, Мстислав Удатний і інші одружувалися на половчанках, або самі були наполовину половцями. В роду новгород-сіверського князя Ігоря Святославича, чий похід в Половецьку степ оспіваний у "Слові о полку Ігоревім", п'ять поколінь князів були одружені на дочках половецьких ханів.

Через загрозу набігів жителі Середнього Подніпров'я залишали обжиті місця. Один потік міграції попрямував на північний схід, далекий Залеський край, іншого - на південний захід, у Галицько-Волинські землі. У середньовіччі щільність населення, політичне і економічне процвітання - поняття взаємозалежні. Результат населення прямо позначився на могутність київських князів, яким було важко утвердити свою першість силою.

Таким чином, розпад Давньоруської держави-результат дії кількох причин, одні з яких мають загальний характер для всіх варварських держав, інші тісно пов'язані з особливостями історичного розвитку тримаючи ви Рюриковичів.

Проте з розпадом Давньоруської держави не було втрачено свідомість єдності Руської землі. Князівства продовжували жити за загальними законами - "Руській Правді", в рамках однієї православної митрополії, вони залишалися єдиними по культурі і мові. Доречно говорити про своєрідну федерації руських князівств, здатної, при збігу інтересів, навіть до спільних дій. Тим не менш розпад на уділи згубно позначилася на військовій і політичній могутності Руської землі.

Відома парадоксальність полягає в тому, що втрата політичної єдності, нерідко сприймається як крок назад у розвитку державності, свідчила про зрілість суспільства. Питома період характеризується зростанням міст, істотними культурними досягненнями. Ослабнувши у військовому плані Русь просунулася вперед в економічному і соціально-політичному розвитку. Неважко помітити суперечливий характер наслідків роздробленості.

З настанням роздробленості кількість удільних князівств, що безперервно росло. В середині XII ст. їх було 15, до початку XIII - 50, а в XIV сторіччі - не менше 250. Із цього величезного числа суверенних земель, що колись входили до складу Давньоруської держави, найбільш великими були Володимиро-Суздальське, Галицько-Волинське князівства та Новгородська земля. Ці землі досить довго зберігали єдину територію, що зумовило їх великий вплив на інші князівства.

Звертаючись до теми спадщини Давньої Русі, слід звернути увагу на три основних типи політичного устрою суверенних князівств і земель. Всі вони розрізняються співвідношенням "владних елементів", що сформувалися ще в епоху Давньої Русі - князь, віче, дружина (боярство). Ці відмінності і пов'язані з ними політичні можливості справили величезний, а в деяких випадках навіть вирішальний вплив на історичні долі різних регіонів, які колись входили в Давньоруську державу.

Перший тип держави представлений Київським і Галицько-Волинським князівствами. Форму правління тут прийнято називати ранньофеодальної монархією. В Києві, а пізніше в Галичі та на Волині, як і раніше, була сильна князівська влада. Князь спирався на дружину і залежав від неї. Іноді бояри навіть втручалися в особисте життя князя. Так, у 1173 р. галицький князь Ярослав Осмомисл змушений був підкоритися рішенню своїх бояр. Ті примусили князя повернути з вигнання його законну жону, княгиню Ольгу, і сина Володимира. Сам Ярослав був заарештований, допомагали йому союзники-половці - порубані. Княжу кохану Настасію, синові якої Олегу Ярослав віддавав перевагу перед законним сином Володимиром, галицькі бояри спалили на багатті.

У 1187 р. вмираючий Ярослав змушений був домовлятися зі своїми "мужами" про передачу влади в Галичі молодшому синові Олегу, в обхід старшого Володимира. Радилися південні князі зі своїми дружинами та з питань війни і миру. При цьому голос князя виявлявся вирішальним, але лише після того, як він переконував дружинників у своїй правоті.

Якщо князь з якихось причин не міг виконувати свої функції, реальну владу в південних князівствах брав у свої руки міське віче. Так сталося в 1113 р., коли київське віче, всупереч існуючому порядку престолонаслідування, запросив на великокнязівський престол Володимира Мономаха. Подібні відносини між князем і міським віче були характерні не тільки для Києва. У 1206 р. в Галичі бешкетували угорці. Жителі міста звернулися за захистом до свого князю Мстиславу. Однак того не вдалося вгамувати незваних прибульців і тоді жителі вигнали князя.

Інший тип держави склався па Північному Сході Русі. Цей край не мав глибоких вічових традицій. Тим не менш управління в Ростові та Суздалі в XII ст. будувалося на взаємодію міського віче і князів, які призначалися з Києва. У 1157 р. великим князем Київським став Андрій Боголюбський. У тому ж році жителі Ростова, Суздаля і Володимира-на-Юшзьме обрали його своїм князем. У 1162 р. Андрій Боголюбський вигнав з Ростово-Суздальської землі своїх братів, племінників і мачуху. Разом з ними він прогнав батькову дружину. Тим самим були закладені основи необмеженої деспотичної влади володимирського князя, затвердилася в Північно-Східній Русі.

Свій тип державної влади склався на Північно-Заході Русі. Тут князь втратив свій вплив в 1136 р., після того як новгородці "вказали шлях" - вигнали з міста ставленика київського князя Всеволода Мстиславича. З цього часу посаду новгородського князя стала виборної, а влада суттєво обмежена вічем. На віче вирішувалися найважливіші питання життя республіки. Головний з них - вибори посадових осіб.

Величезну роль у житті Новгорода відігравало боярство. Економічне і політичне могутність новгородських бояр дозволило їм монополізувати вищі посади в новгородському управлінні. Таким чином в Новгороді і Пскові утвердилися республіки. Враховуючи ту величезну роль, яку відігравало в політичному житті новгородське боярство, історики говорять про боярської, аристократичній республіці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПИТОМА РУСЬ
Завоювання питомої Русі монголами
Завоювання питомої Русі монголо-татарами
Питомі витрати на створення і зберігання запасів
Питома Русь (середина XII - середина XIII століття)
Причини та наслідки переходу до питомої періоду
Давня Русь у XII-XIV ст. Причини і передумови формування питомої ладу в руських землях
Питома Русь (середина XII - середина XIII століття)
Соціальні наслідки агроэкономического розвитку
Причини та соціально-економічні наслідки інфляції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси