Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Характерні риси приватних деліктів

Припинення зобов'язання смертю правопорушника

Описаний хід історичного розвитку, нерозривно пов'язаний із загостренням класової боротьби в Римі, зростанням пауперизации нижчих верств населення і все більшою нестійкістю влади панівних класів, позначився низкою рис на системі зобов'язань з приватних деліктів в розвиненому римському праві. Так, тільки історичним походженням цих зобов'язань пояснюється правило про припинення, принаймні деяких з них, смертю потерпілого і загальне правило про припинення цих зобов'язань смертю правопорушника, але не його capitis deminutio: помста, на думку римлян, повинна бути спрямована на винуватця правопорушення, але не на його спадкоємців, в той же час capitis deminutio, изменявшая правове становище людини, не відбивався на його фізичному існуванні, а тільки воно й було потрібно для здійснення помсти.

Відповідальність декількох правопорушників

Тільки споконвічної ідеєю помсти може бути пояснено те, що у разі спільного вчинення делікту кількома особами штрафний позов міг бути пред'явлений до кожного з них окремо, що розмір підлягало сплаті штрафу в ряді випадків значно перевищував розмір збитків потерпілого, що позови погашалися короткою річної давністю: той, хто не мстить негайно ж, передбачається пробачили.

Особливості ноксальной відповідальності

Історичним походженням деліктних зобов'язань пояснюються і особливості actiones noxales: ці позови про відшкодування збитків або про видачу заподіяли шкоду тварин або рабів, не пред'являлися до власника тварини або раба, а до того, хто володів ними в момент пред'явлення позову і мали на меті дати потерпілому можливість отримати відшкодування шкоди, якщо власник тварини або раба погодиться відшкодувати збитки, або проявити своє почуття помсти щодо тваринного або раба, якщо власник тварини або раба віддасть перевагу видати того чи іншого потерпілому.

Як не значними були сліди історичного походження зобов'язань з деліктів, проте з часом, поряд з позовами, направленими на стягнення poena, приватного штрафу, який замінив найдавнішу помста, з'явилися й інші позови, спрямовані на відшкодування заподіяних деліктом збитків у власному розумінні слова. А Інституції Юстиніана, слідом за Гаєм, розрізняють навіть три види позовів з деліктів: a) actiones poenales, штрафні позови; б) actiones rei persecutoriae, позови, спрямовані на відшкодування заподіяної деліктом шкоди, і в) actiones mixtae, позови, спрямовані одночасно як на стягнення штрафу, так і на відшкодування збитків (Гай. 4.6-9; I. 4.6.16-19) (див. п. 56). Однак, значення цього поділу позовів з деліктів на три категорії представляється не цілком ясним. Можна сказати з певністю одне: юристи в окремих випадках посилаються на це ділення для того, щоб виправдати відступ від тих начал, якими зобов'язання з деліктів були підпорядковані в найдавніше час: так, перехід позову до спадкоємців потерпілого обґрунтовується в окремих випадках тим, що actio habet (continet) rei persecutionem (D. 4.2.16, 2; D. 4.7.46). Тим же міркуванням обґрунтовується відпадання позову проти осіб, що заподіяли шкоду спільно з порушником, вже возместившим потерпілому збитки (D. 4.2.14.15; D. 4.3.17) і т. п.

Безсумнівно й інше: весь хід розвитку римського права у сфері деліктів, поступовий перехід від колись твердо фіксованій poena до відшкодування заподіяних деліктом збитків, - ясно свідчить про зростанні ролі грошей в римському господарстві, про розвиток обміну, про посилення значення торгівлі. Однак, від слідів свого історичного походження римська система деліктів не звільнилася ніколи, як не звільнилося від них і римське договірне право.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ДЕЛІКТНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА КВАЗІ-ДЕЛІКТИ
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ НІБИ З ДЕЛІКТІВ (КВАЗІ-ДЕЛІКТИ)
Основні риси римського приватного права
ПРИПИНЕННЯ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
Вплив смерті однієї із сторін на долю зобов'язання
Припинення володіння
Призначення адміністративного покарання при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
Матеріальна відповідальність
ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В ЗАРУБІЖНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ
Особливості кваліфікації обставин, обтяжуючих відповідальність
Особливості кримінальної відповідальності в державах соціалістичної системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Китаю)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси