Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правовий режим воєнного стану

Політико-правові передумови запровадження воєнного стану

Адміністративний режим воєнного стану вводиться на території Російської Федерації або в її окремих місцевостях Президентом РФ у разі агресії проти Російської Федерації або безпосередньої загрози агресії.

Федеральний конституційний закон від 30 січня 2002 року № 1-ФКЗ "ПРО військовому становищі" відрізняє акт агресії, під якою розуміється безпосереднє застосування збройної сили іноземним державою (групою держав) проти суверенітету, політичної незалежності і територіальної цілісності Російської Федерації, від эвентуальной агресії, коли збройна сила не застосовується, але своїми діями іноземна держава створює необхідні організаційно-правові передумови для застосування військової сили, наприклад, оголошення мобілізації, проведення прихованої мобілізації під виглядом навчальних зборів військовозобов'язаних, передислокація іноземних збройних сил з місць їх постійного розквартирування до кордонів Російської Федерації та інші дії іноземної держави, свідчать про його ворожих намірах.

Публічні обмеження в умовах воєнного стану

Обмеження прав осіб в умовах воєнного стану розрізняються в залежності від територіальної сфери дії даного адміністративного режиму.

До заходів адміністративного примусу, що обмежують особисту недоторканність громадян, відносяться особистий огляд, затримання, адміністративне видворення, а також інтернування (ізоляція) громадян іноземної держави, який воює з Російською Федерацією. Зазначені заходи можуть бути застосовані лише на території, на якій введено військовий стан, а інтернування, крім того, - тільки у разі агресії проти Російської Федерації.

До заходів адміністративного примусу, що обмежують майнові права особи, відносяться оплатне вилучення майна, необхідного для потреб оборони. До рухомого майна, що підлягає конфіскації, належать зброя, боєприпаси, вибухові та отруйні речовини; у організацій, крім зазначеного майна, можуть бути вилучені також бойова і навчальна військова техніка і радіоактивні речовини.

Щодо громадян встановлюється трудова обов'язок, а стосовно до організацій можуть бути введені заходи, що передбачають примусове розміщення державного оборонного замовлення, перепрофілювання діяльності організації, інші заходи, необхідні для забезпечення загальнодержавних потреб. Особливість даних примусових заходів полягає в екстериторіальності їх застосування: зазначені обмеження обумовлені введенням адміністративного режиму. Таким чином, вони можуть бути застосовані і на території, на якій воєнне становище не введено.

До заходів адміністративного примусу, що обмежує політичну активність громадян, відноситься припинення діяльності російських громадських об'єднань, припинення діяльності в Російській Федерації іноземних та міжнародних організацій, створення органів військової цензури, здійснюють контроль за розповсюдженням повідомлень у ЗМІ.

Федеральний конституційний закон "Про військовому становищі" регламентує призупинення діяльності громадських об'єднань тільки на території, на якій введено військовий стан; поширення даних обмежень на всю територію РФ можливо у випадках, передбачених федеральним законом. Застосування заходів, що обмежують політичну активність громадян, а також забороняють діяльність іноземних та міжнародних організацій, можливе тільки за фактом порушення режиму воєнного стану, інші розглянуті вище заходи адміністративного примусу можуть бути застосовані як до сумлінного особі, так і до порушника.

Уніфікація примусових дій є особливістю військового положення; на відміну від даного адміністративного режиму затримання громадян в умовах надзвичайного стану допускається тільки в разі порушення режиму комендантської години.

В умовах воєнного стану Президент РФ вносить зміни в статус органів виконавчої влади, перерозподіляє їх повноваження і встановлює федеральні міністерства і відомства, підлеглі йому, керівництво якими до введення воєнного стану було віднесено до відання Уряду РФ. На території, на якій ведуться воєнні дії і введено воєнний стан, здійснення адміністративного режиму може бути покладено Президентом РФ на органи військового управління.

В умовах воєнного стану підсилюється централізація державної влади, при цьому до Президента РФ переходять повноваження Уряду РФ по керівництву федеральними органами виконавчої влади у сферах промисловості, соціального будівництва, культури; змінюється компетенція федеральних органів законодавчої і виконавчої влади та відповідних органів суб'єктів РФ за рахунок передачі їх повноважень Президента РФ і органів військового управління. Одночасно з введенням військового стану Президенту РФ як Верховному головнокомандувачу Збройними Силами РФ підпорядковуються також відомчі військові формування. Таким чином, введення воєнного стану тягне за собою встановлення додаткових обов'язків громадян і організацій (обмеження їх прав), а також вносить корективи в структуру і повноваження органів державної влади.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правовий режим надзвичайного стану
Правове становище перегринов
Правовий режим закритих адміністративно-територіальних утворень
Політико-правові передумови запровадження надзвичайного стану
Політико-правові передумови розробки та прийняття Статуту про покарання, що накладаються світовими суддями
Політико-правові передумови творчої діяльності
Обмеження діяльності публічних органів
Публічні обмеження та санкції
Правове регулювання виконання покарання у виді обмеження по військовій службі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси