Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Церква на службі держави

В історії церкви розглянутих десятиліть відбувалося два зовні схожі, але органічно пов'язаних між собою процесу, що завершилися перетворенням церкви у покірну служницю держави. Один з них торкнувся матеріальні умови життя духовенства, які поставили його в залежність від світської влади, була проведена, хоча і не остаточно, секуляризація володінь чорного та білого духовенства; інший процес протікав у духовній сфері і супроводжувався безплідними спробами частини духівництва відновити порядки, що існували до проведення церковної реформи Петра I, націлені на відродження патріаршества.

Часткову секуляризацію церковних володінь Петро здійснив ще в 1701 р., але два десятиліття повернув вотчини в повне розпорядження духовенства. Однак секуляризационный процес набув настільки явні риси незворотності, що вже при Катерині I було вирішено реформувати Синод, розділивши його на два департаменту по шість персон в кожному: перший, що складався з духовних ієрархів, повинен був відати суто церковними справами; другому, укомплектованому світськими чиновниками, доручалося управляти вотчинами чорного і білого духовенства. Міра мотивувалася прагненням полегшити турботи духовенства, якому доручалося піклування лише про духовні справи. Пізніше другий департамент отримав найменування Колегії економії і в 1738 р. був переданий з Синоду у відомство Сенату. До завершення секуляризації залишався один крок, і Ганна Іоанівна готова була зробити його, але завадив випадок: ініціатор реформи Платон Іванович Мусін-Пушкін виявився причетним до справи А. П. Волинського і потрапив у немилість, а імператриця, наложившая на його донесенні резолюцію "учинить по сій поданням", через півроку померла. Синоду після її смерті вдалося добитися ліквідації Колегії економії і створення замість ніс Канцелярії синодального економічного правління, повністю йому подчинявшейся.

Здавалося б, доля церковних вотчин у правління побожною Єлизавети Петрівни повинна була знаходитися в повній безпеці, але навіть вона не могла опиратися владним велінням часу і в 1757 р. передала управління вотчинами з рук монастирських служок в руки штаб - і обер-офіцерів, яким було наказано скласти опис монастирського майна і ґрунтовний перелік селянських повинностей. Секуляризація, однак, не була проведена: Синод і монастирські влади всіляко саботували діяльність офіцерів, а побожна імператриця не проявила наполегливості, заявивши, згідно чуткам: "Як хочуть після моєї смерті, а я не підпишу".

І все ж діяльність офіцерів вплинула на секуляризацію земель: духовенство переконалося, що вилучення у нього земель неминуче, і тому взявся по-хижацькому експлуатувати селян. Ті відповіли непокорою монастирської адміністрації та відмовою виконувати повинності. Запеклий опір селян багатьох монастирів прискорило секуляризацію земель.

Указ про повну секуляризацію церковних земель був підписаний Петром III 21 березня 1762 р. Зробив він це з надзвичайною легкістю, по-перше, тому що секуляризація довго визрівала і плоду залишалося тільки впасти; по-друге, Петра не долали, подібно Єлизаветі Петрівні, сумніви, і він не був обтяжений ні глибокою вірою, ні почуттям поваги до православного духовенства. Указ, однак, не був втілений у життя - через три місяці після його оприлюднення Катерина Олексіївна скинула з престолу свого чоловіка.

Напружені відносини між світською та духовною владою супроводжувалися розбратом в середовищі самого духовенства, здебільшого вороже ставився до церковної реформи Петра Великого і його сподвижникові, претворявшему її в життя, - Феофану Прокоповичу. Якщо при житті Петра ніхто з церковних ієрархів не насмілювався відкрито нападати на Феофана, то після смерті імператора він вже не відчував себе в безпеці: хвиля доносів слідували одна за одною і йому довелося витончено оборонятися.

Першим зготував донос псковський ієромонах Саватій, що діяв за вказівкою новгородського архієрея Феодосія, другого віце-президента Синоду. Феофану, обвинуваченому в розкраданні коштовностей з ікон, вдалося не тільки виправдатися, але і висунути зустрічні звинувачення проти невоздержанного на мову Феодосія, надавши їм політичне забарвлення. В результаті Феодосії опинився на засланні, позбувся новгородського архиерейства, а Феофан його придбав.

Цей прийом виявився успішним, і Феофан надалі наносив удари своїм супротивникам, зводячи їх проступки в ранг політичних злочинів, співпрацюючи при цьому з Таємною канцелярією. У 1726 р. послідував новий донос, обвинувачував Феофана в недоброзичливу ставленні до імператриці і у ворожості до православ'я. Прокоповичу і на цей раз вдалося виправдатися, і доносителя за неправий донос посадили за ґрати.

Найважчі часи для Феофана настали після смерті Катерини I, коли отрок імператор Петро II опинився під впливом Долгоруких, ненавидевших першого віце-президента. Якби Петро II не помер так несподівано і раптово, то Феофану не минути б падіння і ув'язнення в якому-небудь глухому монастирі. Але він утримався, а після воцаріння Ліни Іоанівни зміцнив своє становище настільки, що став повновладним господарем Синоду, - йому без зусиль вдалося вигнати з нього таких суперників, як Георгій Дашков, який претендував на патріарше місце, Ігнатій Смола, Феофілакт Лопатинський та ін

Ганна Іоанівна була милостивою до Прокоповичу за надану їм послугу під час бурхливих лютнево-березневих подій 1730 р. Йому протегували Вирою і Остерман. В результаті Прокопович став проводити таку ж політику переслідування супротивників у духовному відомстві, яку здійснювали Бірон і Остерман в світському, - вони вчинили над поваленими Голіциним і Долгорукого, не представляли для них жодної небезпеки, жорстоку розправу. Таким же почуттям помсти керувався і Феофан Прокопович, пильно стежив за умовами життя своїх супротивників в монастирському ув'язненні, вимагаючи посилення змісту, хоча вони не представляли загрози ні для Прокоповича, ні для церковної реформи. Таким чином, Прокопович увійшов в історію у двох іпостасях: соратника Петра I, образованнейшей особистості, теоретика і практика перетворень і людини жорстокого і мстивого, що діяв наперекір християнській моралі та почуття милосердя.

Розправившись з опозицією і змирившись із роллю установи, цілком підлеглого світської влади, Синод у наступні десятиліття зосередив зусилля на поширенні християнства серед народів Сибіру і Середнього Поволжя, а також на освіту духовенства. Прийняття християнства народами Сибіру влади заохочували звільненням від сплати ясаку, а також безкоштовною видачею борошна, солі, одягу і навіть звільненням від покарання за тяжкі злочини. Для християнізації народів Поволжя у 1740 р. була заснована Контора новохрещених справ, вважала, що за 15 років її діяльності (1741 - 1756 рр.) близько 407 тис. чувашів, черемісів, удмуртів прийняли православ'я.

Не завжди місіонерська діяльність протікала мирно, без конфліктів і навіть збройних зіткнень. Нерідко прийняття християнства мало формальний характер: новокрещеный не розумів суті нової для нього релігії, не знав російської мови і, хрестившись, продовжував молитися ідолам, не шануючи ікон. Щоб отримати пільги, вони хрестились повторно, іноді багаторазово. З іншого боку, представники місцевої адміністрації вимагали з новохрещених хабара, саджали їх у в'язницю. У 1744 р. Сенат призначив в Казанську, Нижегородську та Воронезьку губернії спеціальних офіцерів, доручивши їм стежити, щоб новокрещеным не чинили образ.

Синод займався і освітою духовенства. Указ 1730 р. зобов'язував відкрити школи для дітей священнослужителів у всіх єпархіях. До початку 1740-х років у країні налічувалося 17 семінарій, через 20 років їх було вже 26 з шістьма тисячами учнів. Церква, таким чином, виконувала роль розповсюджувача освіти - часто на селі єдиними письменними людьми були священик і дяк, послугами яких користувалися не тільки селяни, але й дворяни для навчання своїх дітей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Церква на службі держави
Держава і церква
Органи держави, які регулюють державну службу
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Церква
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Основні ознаки і типи держави
Рабовласницька держава
Держава: походження та сутність
РОСІЙСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси