Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кримінальне право

Основні принципи.

До революції XVII ст. кримінальне і кримінально-процесуальне право Англії складалося, як і цивільне, частиною Common Law, тобто звичайного неписаного права, частиною - з Statute Law, тобто права статутного, що міститься в законодавчих актах. Це поділ на загальні і статутне збереглося і після революції XVII ст. Основні принципи кримінального права були сформульовані політичними діячами (депутатами парламенту, вождями левелерів і ін) і філософами (Бекон, Гоббс, Локк), але в законодавчому порядку принципи ці в протилежність того, що відбулося у XVIII ст. у Франції, не були зафіксовані у загальній формі. Революція в Англії знищила феодальні відносини, але зробила це не відразу, а протягом десятиліть. "Феодальні пута були розбиті: в Англії поступово, у Франції одним ударом"2. Консервативний характер англійської революції, зазначений Марксом і Енгельсом, виразно позначився і на кримінальному праві: феодальні інститути надзвичайно повільно поступалися в цій галузі права своє місце новим кримінально-правовим інститутам. Тільки в середині XVIII ст. систематизується найбільшим юристом Англії Блекстона англійське право, зокрема і кримінальне право. Однак ще й в цьому періоді, і навіть пізніше - до кримінального права Англії можна віднести слова Енгельса про Англії: "Є ще одна країна в світі, де б феодалізм існував у такий несокрушенной силі і залишався недоторканим не тільки в житті, але і в суспільній думці".

Зміст і форма права.

Ми вже бачили при розгляді цивільного права Англії своєрідність розвитку, що складалося тут в тому, що нове, буржуазне - зміст вкладено у стару феодальну форму. То ж слід зазначити і щодо кримінального права та процесу. Як приклад такого збереження феодально-правових форм можна вказати на те, що, незважаючи на докорінну зміну поняття тяжкого з відомих англійської кримінального права злочини - treason (державна зрада), основним законом про treason продовжував залишатися (і залишається досі) "Акт про зраду" 1352 р.

Особливо консервативним виявилося кримінальне право Англії в питанні про покарання, і процес переходу від феодальних форм до буржуазним відбувався в цій галузі кримінального права з такою повільністю, що Енгельс у 1844 р., характеризуючи англійське кримінальне право, писав: "Як відомо, англійський кримінальний кодекс найсуворіший в Європі. Ще в 1810 р. він анітрохи не поступався у варварстві "Кароліні": спалення, колесування, четвертування, витяг нутрощів з живого тіла і т. д. були улюбленими видами покарання"2. Ще до 1783 р. страти піддавався в Англії той, кого протягом місяця бачили в товаристві циган.

Консервативний характер англійського кримінального права виразився у тому, що кримінальне право продовжувало розвиватися головним чином не шляхом парламентських актів, а шляхом створення англійськими судами обов'язкових для судової практики судових звичаїв, причому нерідко шляхом створення так званих судових прецедентів не тільки розвивалися, але змінювалися і навіть фактично скасовувалися різні положення закону. У відповідності з цим англійські суди при розгляді кримінальних справ керуються переважно збірками судових протоколів (records) і судових звітів (reports).

Що стосується статутного права, то воно продовжувало залишатися некодифицированным і являло собою сотні накопичених протягом століть несистематизованих законів.

Кримінальний процес.

Кримінальний процес Англії відрізняється тим же своєрідністю, обумовленою компромісним характером англійської революції. Кримінальний процес базувався в розглянутий нами період (і ґрунтується досі) на Великій хартії вольностей 1215 р. і на "Habeas Corpus Act" 1679 р., хоча ці акти було вкладено згодом своє утримання. У розглянутий період складається в Англії характерний для буржуазної демократії тип процесу. Послідовно проведений обвинувальний характер процесу, що був разом з тим процесом змагальним, склав особливість Англії. На змагальному початку було побудовано не тільки судове слідство, але і попереднє. Велике журі (колегія присяжних засідателів), як спеціальний орган передання суду, і мале журі, як орган, який вирішує справу по суті; поділ усіх справ на справи з обвинувальним актом і на справи сумарної юрисдикції (без постанови виробляє розслідування органу, без обвинувального акта без участі присяжних засідателів), - всі ці особливості англійської процесу в подальшому розвиваються і зміцнюються.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кримінально-процесуальне право
Джерела кримінально-процесуального права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси