Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Позовна давність

Поняття позовної давності

Позовна давність означає погашення процесуальної можливості захисту права внаслідок того, що протягом відомого часу такий захист не була здійснена особою.

Класичне право позовної давності в цьому сенсі, тобто погашення процесуальних прав внаслідок господарської та правової бездіяльності уповноваженої особи протягом встановленого законом часу, не знало. Класичне право знало лише законні строки для деяких позовів. Їх відміну від позовної давності у тому, що при законному терміні саме право діє лише протягом певного часу; наприклад, поручительство (в деяких його формах, див. п. 445) діє тільки протягом двох років, після чого автоматично погашається. А при позовної давності право, встановлене в принципі безстроково, погашається бездіяльністю уповноваженої особи.

При позовної давності, коли бездіяльність не могла бути поставлена у провину, допускалися перерву та зупинення цієї давності, неможливі при термінових позовах.

У V ст. була введена позовна давність майже для всіх особистих позовів та позовів на речі. При Юстиніані всі позови підлягали давності і називалися actiones peretuae, якщо погашалися через 30 років, і actiones temporales, якщо строки погашення були коротше, іншими словами, було згладжено відмінність між терміновістю і давністю.

Нає autem actiones annis triginta continuis extinguantur, quae perpetuae videbaiitur, non illae quae antiquitus fixis tem-poribus limitantur (C. 7.39.3.2).

Ці позови погашаються протягом 30 послідовних років і вони вважалися постійними, але не ті, які здавна обмежуються певними строками.

Початок перебігу позовної давності

Умови позовної давності стосувалися її початку, перебігу і дії. Початок перебігу встановлювалося з моменту виникнення позовної вимоги, зокрема:

(1) право власності та інші права на речі-з моменту порушення ким-небудь панування особи над річчю.

(2) При зобов'язання не робити чого-небудь - коли зобов'язаний суб'єкт здійснював дія, протилежна прийнятої обов'язки.

(3) При зобов'язання що-небудь зробити - коли виникала можливість негайно вимагати виконання обов'язку від зобов'язаного.

Загальний строк позовної давності встановлений Юстиніаном в 30 років, але були й інші терміни. Перебіг давності переривали: пред'явлення позову, визнання вимог зобов'язаною особою. Перерва позовної давності призводив до того, що час, що минув, більше не йшло в рахунок; протягом давнини починалося знову. Призупинення позовної давності означало, що її протягом тимчасово призупиняється з якої-небудь причини; наприклад, через неповноліття особи або юридичних перешкод для пред'явлення позову, наприклад, до складання інвентарю спадщини (п. 267). Усунення цих підстав возобновляло протягом позовної давності, а що минув до призупинення час зачитувався в загальний строк давності.

Дія позовної давності

Після закінчення позовної давності відповідач мав право протиставити эксцепцию всякій спробі позивача здійснити судовим порядком погашені давністю домагання. Однак суддя з власної ініціативи не враховував давності, якщо цього не вимагало зобов'язана особа. Дія цієї эксцепции було таке:

(1) Якщо домагання було засноване на праві на річ, то эксцепция знищувала лише дана вимога з цього права; саме ж право продовжувало існувати.

(2) Дія позовної давності і законних строків зобов'язальні права не зовсім ясно.

Джерела визнають, що, але закінчення законного терміну, сплата боргу є сплатою недоброго, так що виникає condictio indebiti; навпаки, заставне право продовжує існувати після закінчення давності для головного зобов'язання, поки не закінчиться давність для заставного права (D. 44.2.29).

Давність эксцепции

За загальним правилом, дія позовної давності не поширювалося на эксцепции (так як эксцепцию можна заявити лише, коли буде пред'явлений позов), крім випадків, коли особа могла з приводу свого права і пред'явити позов, і эксцепцию і знехтував правом пред'явлення позову.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Строки позовної давності
Давність притягнення до адміністративної відповідальності
Позовну заяву та його реквізити
Строки позовної давності
Давність притягнення до адміністративної відповідальності
ПОЗОВНА ФОРМА ЗАХИСТУ ПРАВА
Юридичні факти початку обчислення давностного терміну
Строки позовної давності
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Строки позовної давності
Давність притягнення до адміністративної відповідальності
Позовну заяву та його реквізити
Эксцепции
Давність притягнення до адміністративної відповідальності
Строки позовної давності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси