Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Роль "гнучкої влади" в сучасному геополітичному протиборстві

"Гнучка влада" в інформаційному суспільстві: концептуалізація поняття

Довгий час пріоритет жорсткої сили в геополітиці був очевидний: влада армії і влада грошей примушували прийняти певні правила гри. Жорстка сила - це матеріальна сила, яка тисне своєю вагою і своєю неминучою очевидністю. Залізний кулак армії, техніки, економічних санкцій діяв з невідворотністю долі, грубо і зримо знищуючи супротивників. Головне правило минулої епохи жорсткої сили сформульовано з цинічним детермінізмом: "слабкість провокує".

З настанням інформаційної ери значущість інформаційних потоків у формуванні та реалізації простору влада серйозно змістила роль жорсткої сили з пріоритетних позицій у геополітиці. Початок цьому процесу поклала холодна війна, вперше перевівши геополітичне протиборство в символічний простір. У 1990 р. Джозеф С. Най запропонував термін "soft power" що іноді перекладається як "м'яка влада", але більш точно все-таки говорити про "гнучкої влади", оскільки мова йде про владу інформації та образів, комунікаційних потоків - влади рухомий і гнучкою.

В той же час "гнучка влада" не є слабкість і м'якість; це скоріше здатність отримати бажане через залучення, а не через придушення. В основі її лежить стратагемный підхід до силового протиборства: змусити противника захотіти зробити те, що вам потрібно, використовуючи стратегію зваблювання, а не протиборства. Для держави -"гнучка влада" - це влада його політичних ідеалів та культурних символів, привабливість політичних лідерів і культурних досягнень, які безперервно транслюються по світових каналів комунікацій і змушують позитивно говорити про себе весь світ.

Американський генерал Уеслі Кларк сказав про це з відвертістю завойовника: "Гнучка влада дала вплив в набагато більшому масштабі, ніж перевага жорсткої сили в традиційній політиці балансу сил".

У геополітиці виграти світ важче, ніж виграти війну. Мистецтво гнучкої влади, яке спрямоване на перемогу в мирний час, є більш складним, ніж військові маневри, тому і витрати тут вище. Парадокс полягає в тому, що сьогодні уряду все ще схильні витрачати в 400 разів більше на жорстку, ніж на гнучку влада, - така сила інерції мислення. Ось чому так важливо остаточно розвінчати міф про перевагу жорсткої сили в сучасній геополітиці і позначити таємні пружини "гнучкої влади", змушують противника здаватися без бою.

Три джерела "гнучкої влади" - три складові частини інформаційного домінування

Дж. С. Най позначив три базових ресурсу "гнучкої влади": 1) культура; 2) політичні цінності; 3) зовнішня політика, що має моральний авторитет.

Безсумнівно, символічний капітал культури здатний володіти високою притягальною силою не тільки для народу власної країни, але і для інших країн, якщо цінності національної культури включають в себе універсальні символи, які розуміють і приймають інші народи. Здатність залучати інших і управляти громадською думкою є істотним елементів влади в світовій політиці. Якщо культурні досягнення країни здатні надихати інші народи, пробуджувати мрії та прагнення, формувати смаки і уподобання, то лідерам цієї країни простіше переконати інші народи в значимості своїх політичних цілей. Якщо культурні цінності та ідеологія країни привабливі, інші країни можуть з готовністю піти за ними.

Це відноситься нс тільки до високої культури, звернена переважно до елітам, такий як мистецтво, література, освіта, але й так званої поп-культури, яка спрямована на масове розвага. Російська висока культура володіє колосальною "гнучкої владою": російський балет, література, класична музика відомі у всьому світі і створюють привабливий образ нашої країни за кордоном. Колись СРСР вміло використовував масову культуру для пропаганди соціалістичного способу життя: радянські пісні - "Катюшу", "Калинку", "Підмосковні вечори" - знали і любили у всьому світі. З. на жаль, вітчизняна іон-культура створює переважно негативні і карикатурні образи, висміюючи й пародіюючи все і вся, що народжує відчуття вимучений декадансу, розпаду системи цінностей, наруги ідеалів. Між тим, за оцінкою міжнародних експертів, саме завдяки поп-культурі, образ Америки став таким привабливим в очах інших країн, оскільки американська поп-культура створює образ США як "хвилюючою, екзотичної, багатої і могутньої країни - передового рубежу сучасності та інновацій".

Інший важливий канал трансляції культури - система освіти, візитів та обмінів. Отримання освіта за кордоном формує у молодого покоління еліти менталітет, сприйнятливий до цінностей іншої країни, що є важливим провідником культурного впливу. Гарвард, Оксфорд і Кембридж ось уже кілька століть є кузнею транснаціональної еліти, що, безперечно, посилює вплив західної культури в усьому світі. У США щорічно навчаються понад півмільйона іноземних студентів, що в п'ять разів більше, ніж у сучасної Росії.

Важливим джерелом гнучкої влади виступає громадянське суспільство. Університети, культурні та громадські фонди, церква, неурядові організації мають своєю гнучкою владою, яка здатна як посилювати політику уряду, так і конфліктувати з нею. Саме тому увага до проблем і потреб громадянського суспільства, вміння досягати взаєморозуміння з громадськістю всередині країни - важлива складова гнучкої влади. Якщо країна охоплена хвилею протестів і страйків, це серйозно підриває її авторитет у світі, які б благі цілі вона мала у зовнішній політиці.

Зовнішня політика здатна серйозно посилювати гнучку влада, якщо вона проводить ідеї, які сприймаються світовою громадськістю як прогрессивные1. Саме тому публічна дипломатія стала дітищем теорії "м'якої влади". Вона часто визначається як діяльність, націлена на окремих людей і організації, набір різноманітних: приватних поглядів в якості доповнення до поглядам уряду. Цей новий вид комунікації не можна звести до простої пропаганді або зв'язків з громадськістю: публічна дипломатія має на увазі будівництво довготривалих відносин, створюючи сприятливе середовище для проведення геополітичної стратегії. Це новий серйозний канал геополітичного впливу, який поки що недооцінюється російськими геополитиками.

Існує три функції публічної дипломатії, всі вони важливі і вимагають різних пропорцій між прямою урядовою політикою і довгостроковими зв'язками з світовою громадськістю.

Перша функція - повсякденна комунікація, яка повинна пояснити контекст рішень у галузі зовнішньої політики, обґрунтувати систему геополітичних домагань. Після прийняття різного роду рішення багато політики зосереджуються на внутрішній пресі, хоча самим важливим компонентом є саме корпус іноземної преси, який може бути використаний для створення міжнародного іміджу країни. Повсякденна комунікація передбачає також готовність до негайної відсічі від зовнішніх інформаційних нападів.

Друга функція - стратегічна комунікація. Її реалізація передбачає розробку довгострокової стратегічної інформаційної кампанії для просування центрального курсу урядової політики. Основне завдання - створити сприятливу громадську думку навколо геополітичних пріоритетів країни.

Третя функція публічної дипломатії - розробка довгострокових взаємовідносин з ключовими суспільними фігурами і групами впливу протягом багатьох років через систему різних культурних та академічних контактів, пов'язаних з доступом до засобів масової інформації.

Кожен з трьох параметрів публічної дипломатії відіграє важливу роль у створенні привабливого образу країни, її геополітичних пріоритетів і здатний поліпшити її перспективи для досягнення бажаних результатів, хоча, зрозуміло, навіть найбільш привабливий спосіб не може продати непопулярний продукт. Ефективна публічна дипломатія - вулиця з двостороннім рухом, яка передбачає як уміння слухати, так і вміння говорити, а гнучка влада базується на поділі цінностей. Враховуючи сучасний недовіра до влади уряду часто звертаються до недержавним фондам, громадським і культурним діячам для підтримання контактів з громадськістю, адже приватним особам найчастіше довіряють більше. Саме тому сучасна геополітика повинна знаходити опору в публічній дипломатії, що здатне серйозно посилити її вплив у мирний час.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітична карта сучасного світу
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітичні центри сучасної Африки
Поняття суспільства.
Суспільство і влада
Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
Ринок цінних паперів як складова частина фінансового ринку
Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
Економічна інформація як частина інформаційного ресурсу суспільства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси