Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Умбрийская школа XV століття

На північний схід від Тоскани розташовані землі Умбрії. Тут у XV ст. не було великих міст, великі простори займали поміщицькі угіддя, тому й у мистецтві довше жили і яскравіше були виражені феодальні, середньовічні традиції. Придворний, рыцарственный характер мистецтва Умбрії XIV ст. дуже близький сиенскому. Через Венецію умбрийские міста підтримували зв'язки з Північною Європою та Візантією. Мистецтво Умбрії декоративно, гарно, лірично, мрійно і глибоко релігійно. На відміну від мистецтва Тоскани в ньому головну роль відіграє колорит.

П'єро делла Франческа. Бичування Христа. Дерево, масло. Урбіно, Національна галерея

Всі ці риси проявилися вже в творчості таких умбрійських майстрів, як Джентіле де Фабріано, майбутнього вчителя Рафаеля, Перуджіно, Пінтуріккіо, Мелоццо та Форлі. Але найбільшим майстром Умбрії XV ст. був П'єро делла Франческа (1420?-1492). Він навчався у Доменіко Венеціано, працював у Флоренції, був знайомий з Брунеллески і Гіберті, подібно флорентийцам цікавився проблемами перспективи і навіть залишив після себе на цю тему трактат. Аж до Тиціана делла Франческа був одним із самих великих колористів. Він найтоншим чином розробляв колірні співвідношення, користувався технікою валеров, тобто вмів передавати різну світлосилу кольору і поєднувати кольори световоздушной середовищем, так що історики мистецтва згодом називали його одним з перших пленеристів (тобто працюючих на відкритому повітрі) у всьому західноєвропейському мистецтві.

П'єро делла Франческа. Портрет Федеріго да Монтефельтро.

Ок. 1465. Галерея Уффіці

Делла Франческа був найбільшим монументалістом, і майстром переважно не станкового (хоча він і залишив після себе портрети, наприклад, "Портрет герцога Урбінського Федеріго де Монтефельтро і його дружини Баттіста Сфорца", що зберігаються в галереї Уффіці, 1465), а монументально-декоративного живопису. Його дар монументаліста прекрасно видно на фресках в церкві Сан Франческо в Ареццо, написаних у 1550-1560-х рр .. ("Сон Костянтина", "Приїзд цариці Савської до царя Соломона" тощо), з їх надзвичайним почуттям лінійного та пластичного ритму, з надзвичайною спрощеністю форми для посилення епічної урочистості, величності образів, піднесених над випадковим, буденним. П'єро делла Франческа як справжній художник Кватроченто вірив у високу місію людини, його здатність до вдосконалення.

Падуанская школа XV століття. Творчість падуанских майстрів розвивається під знаком преклоніння перед античним мистецтвом. Найбільший художник падуанської школи Андреа Мантенья (1431 - 1506) був учнем і прийомним сином Франческо Скварчоне, колекціонера і знавця античного мистецтва, передав йому своє захоплення "суворою величчю древніх". Падуя розташована на півночі Італії, її зв'язки з Німеччиною і Францією були досить тісними в XV ст., і готичні риси в мистецтві Кватроченто цілком природні. Випробувала Падуя і великий вплив флорентійської школи. Тут працювали Джотто, Уччелло, Донателло, Філіппо Ліппі. Але сильніше всього в падуанської школи позначився вплив Античності, в основному римської. Мантенья вводив у свої композиції зображення античних пам'яток. Як і П'єро делла Франческа, Мантенья був переважно монументалістом. У капелі Оветари падуанської церкви Еремітані (кінець 1440-х - 1450-ті рр.) Мантенья представив історію Святого Якова так, немов дія відбувається в якомусь місті Римської імперії. Усі композиції вражають сміливістю просторових рішень. На відміну від Франчески фігури у Мантеньї здаються ніби виступають зі стіни, руйнують площину, вони завжди представлені в складних ракурсах, як, наприклад, стоїть спиною до глядачів воїн, ошелешено споглядає диво, яке творить Святий Іаков.

У палаці мантуанских володарів Castillo di Corto за замовленням покровителя мистецтв і любителя старожитностей Лодовіко Гонзага Мантенья розписав "шлюбну кімнату" (Camera degli Sposi), зобразивши сімейний портрет родини Гонзага і сцени з придворного життя Мантуї. Фреска плафона, що зображає у самому центрі склепіння круглу галерею з людьми, що дивляться крізь перила, є, по суті, першою иллюзионистической декорацією у західноєвропейському мистецтві. Майстерно написані хмари ще більше підсилюють враження прориву в небо.

Захоплення Античністю, яка особливо позначилося в дев'яти підготовчих картонах гризайлью на теми "Тріумфів Цезаря" і в його пізньому творі "Парнас" (1497), поєднувалося у Мантеньї з тонким розумінням специфіки техніки і жанру, а також з творчим переосмисленням традицій північної готики. Це чудово видно на одному з найбільш відомих його творів - "Розп'яття" з вівтарного образу церкви Сан Дзено у Вероні. Суворістю і трагізмом віє від хрестів з мучениками, від групи зліва на чолі з Марією, застиглою, скам'янілою у своєму стражданні, від усього скелястого неживого пейзажу, яким полум'яніюча на темно-зеленому тлі неба криваво-червона вершина гори надає зловісний характер. Драматизм того, що відбувається підкреслюється групою римських воїнів, які розігрують одягу Христа. Для творів Мантеньї характерні чіткий малюнок, жорсткий контур, анатомічно вивірені пропорції, смілива перспектива, холодний колорит, підкреслюють суворість і стримане страждання його образів. Великий перспективист, сміливий новатор, він був співаком героїчної особистості. Мантенья багато займався гравюрою (на міді) і справив великий вплив на Дюрера.

Андреа Мантенья. Плафон камери дельї Спози ("шлюбна кімната"). Мантуанський палац

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Умбрийская школа в XV в
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
Школа людських відносин
Класична школа наукового менеджменту
Соціологічна школа і функціоналізм
Етапи та школи в історії менеджменту
Венеціанська школа XV століття
Стадиальные концепції "нової" історичної школи. Ст. Зомбарт і М. Вебер про формування капіталізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси