Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Життя Клима Самгіна"

Над четырехтомным романом письменник працював до своєї смерті: перша частина вийшла в 1927-му р., друга - у 1928 році, третя - в 1931-му, четверта, незакінчена, друкувалася в 1933-м (частково) та в 1937-м.

Задум був грандіозний: уявити життя російської інтелігенції в панорамі буття всієї Росії на переломі історії, за 40 років - з 1880-х рр. до 1917-го, до краху останньої російської монархії. У романс поставлені традиційні для російської культури питання: інтелігенція і революція, народ і інтелігенція, особистість і історія, революція і доля Росії. Інтелігенція постає у безлічі фігур, різних ідейних, філософських і політичних течій, в різноманітті точок зору на життя - в діалозі, полілозі, "хаосі" голосів. Цей розрісся безперервний діалог по перевазі і повідомляє роману його форму, основний спосіб оповіді. Сама по собі така художня форма при явній надмірності діалогів у творі в основному відповідає тону і духу зображуваного часу - дедалі більшій напрузі по мірі наближення його до історичних кульминациям епохи. Перед нами проходять консерватори і революціонери, атеїсти, ницшеанцы і прихильники нового християнства, оптимісти і песимісти, декаденти (Нехаєва), народники (батько Клима Іван Самгін, його брат Яків, письменник Катін і багато інших) і соціал-демократи, марксисти (Кутузов, Єлизавета Співак, Поярков, Гогін, Любаша Сомова), самобутні індивідуальності: розумний, тверезий і цинічний інтелігент-ділок Варавка, іронічний і скептичний аристократ Туробоев, "купецький син", мільйонер, співчуваючий марксистам, Лютов, гуманіст, вічний захисник жінок лікар Макаров, інтелігент-плебей журналіст Дронов, пророк-ідеаліст Томілін, наскрізь земна, заперечує християнство і поверившая у святість хлыстовских піклувань Марина Зотова.

Розгалужена і багатолика система персонажів тримається концентричній формою оповіді, єдиною панівною в ній точкою зору Клима Самгіна, а читач не перестає відчувати, що герой дивиться на все крізь сірі, димчасті окуляри, знебарвлюючі та спотворюють картину світу. Однак точка зору цієї різко "критично мислячої особистості" може служити і засобом вираження авторської оцінки, незважаючи на те, що автор і його "негативний" герой Ютим Самгін багато в чому розходяться у своїх поглядах.

Корінь характеру Самгіна - в цьому полягає типова для інтелігенції хвороба духа в розумінні Горького - гіпертрофія самості, крайній індивідуалізм. В цей автор мітить вже прізвищем героя (Самгін) і сценою придумування йому ім'я: батьки стурбовані тим, щоб відразу виділити сина - ім'я має бути незвичайно і простонародно (прогресивно). Прагнення в що б то пі стало виділитися з оточення, відзначитися поступово формує в характері героя розбіжність ролі та сутності (роль виключного дитини, рання поза солідності, вигадування), призводить до втрати безпосередності і культивує сухо розумове, раціоналістичне ставлення до світу.

Інший вузол внутрішніх протиріч Самгіна - його двоїсте ставлення до правди: Самгін, який вважає себе "не романтиком", адвокатом тверезої правди, разом з тим нерідко готовий відвернутися від неугодної йому дійсності, немов стерти се в своїй свідомості. Такий зміст символічного лейтмотиву, скріплюючого багато в чому образний лад роману: "А чи був хлопчик?" У той час як читач знає, що "хлопець" був (епізод загибелі Бориса Варавки, свідком якої став Клим), герой намагається переконати і себе, і нас, що "хлопчика" не було, а значить, не було і ніякої провини Клима перед потонуло товаришем. Це формує в Самгине кардинальне властивість його світогляду - скептицизм, прагнення неугодні йому факти і явища реального життя оголошувати ілюзією (відношення його до революції 1905 р.).

Подібну внутрішню суперечливість Самгіна автор розкриває своєрідними прийомами психологічного аналізу, широко використовуючи багатий інструментарій російських реалістів, особливо Ф. М. Достоєвського. Це внутрішні монологи, в яких самооцінки героя розходяться з реальним станом речей; система пародіюють його фігур-"дзеркал" (Самгін і Дронов, Самгін і Безбедов і т. д.); образи внутрішніх двійників Самгіна (сни Клима з появою його двійника, що втратила власну тінь і вага, тощо). Тим самим Гіркий недвозначно, хоча і без участі прямого оцінного слова (воно виключено обраною формою оповідання від імені героя), жорстко судить Самгіна, висвітлюючи його фігуру їдкою іронією і сарказмом.

Однак в образі центрального героя потаємно присутня і інша сторона. У Самгине є щось, що належить самому автору, його духовної біографії: судження, оцінки, деякі світоглядні установки, сумніви (наприклад, недовіра до мужика, оцінки села, декадентства, "нечаевщины", космізму в філософії та ін). Відстань між автором і развенчанным їм "негативним" героєм насправді не настільки велика, як здається на перший погляд. Це необхідно пам'ятати, щоб уточнити авторську позицію в творі, зокрема у відношенні до "позитивним" персонажам, до Кутузову, в образі якого втілено характер більшовика, головного діяча російської революції 1905 і 1917 рр ..

Степан Кутузов, якого ми спостерігаємо на великому проміжку часу, малюється в чомусь суттєво по-іншому, ніж Павло Власов з романа "Мати" та інші горьковские герої цього типу. З метою створити враження багатосторонності особистості, Горький вперше знайомить читача з Кутузовим в оточенні веселій молодої компанії, іде той постає в ролі талановитого співака, вводить сюжет його любовних захоплень (Марина Преміюючи користується "утеплюючим" прийомом внутрішньої самохарактеристики персонажа в його листах. Навіть у призмі сприйняття жовчного скептика Самгіна Кутузов - єдина, сприйнята їм на шляху цілісна особистість, "істота виняткове по своїй закінченості". Однак це "закінченість" сили: Кутузов вражає оточуючих їх здатністю підкоряти, умінням "чинити опір людям", - але ця сила не раз виявляє себе як сила однолінійна і жорстока. Кутузов зневажливо відмахується від "мікстури", "патоки" гуманізму, від жалю, коли йому розповідають про розстріл солдатами беззбройних, про смерть йому особисто знайомої людини (старого Диякона), про загибель великої кількості робітників у московському повстанні: "Менше, ніж щодня гине їх у боротьбі з капіталом, - швидко і ніби недбало говорить Кутузов".

Подібним чином і однодумець Кутузова Гогін відкидає мотиви совісті, що прозвучали у Любані Сомової, яка, але його словами, "не може зжити народницької закваски, християнських почуттів".

У своєму безжальному прогнозі революції Кутузов допускає навіть загибель більшості: "...більшість - думати треба - буде пасивно або активно чинити опір революції і на цьому - загине". Етична оцінка такого безжалісного розрахунку належить Самгину: "це - жорстоко", і цю оцінку, швидше за все, поділяє сам автор роману. Роздуми Кутузова про моралі і людяності відрізняються безжальністю, прямолінійністю і, по суті, ведуть до їх заперечення: "Людина, це - потім". Всі такого роду судження Кутузова складаються в кінцевому підсумку в характеристику його філософії як "спрощену": ""кутузовщина" дуже спрощувала життя..."

Такий оціночний мотив ведеться в романі, звичайно, від імені Самгіна, але багато разів варіюється і повторюється від особи інших персонажів і тому не може бути відкинутий у визначенні власне авторської позиції. Це підкріплюється і тим обставиною, що аналогічний докір в небезпечному спрощення життя був прямо, від автора адресований більшовикам у нарисі Горького "Володимир Ленін" (1924): "Може бути, Ленін розумів драму буття дещо спрощено і вважав її занадто легко курабельною..." Такого роду "спрощення" бачилося тоді письменникові неминучим наслідком істоти самої політики і ролі "вождя" в ній:

"Посада чесних вождів народу - дуже важка. Неможливий вождь, який в тій чи іншій мірі - не був би тираном".

Незакінченої епопеєю "Життя Клима Самгіна" завершився творчий шлях Максима Горького.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси