Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реальна і номінальна відсоткові ставки

Ставка відсотка - один з найважливіших макроекономічних показників. На фінансовому ринку існує безліч різних процентних ставок. Насамперед, розрізняються процентні ставки по внесках і кредитах. Наприклад, в кінці червня 2012 р. ставки по рублевих вкладах фізичних осіб в Ощадбанку Росії знаходилися в діапазоні 0,01-8,75% річних, а ставки за кредитами на придбання нерухомості в цьому ж банку - в діапазоні 11 - 16,5% річних. Процентні ставки Ощадбанку відрізняються від ставок в інших комерційних банках і ставок на ринку міжбанківського кредитування. Відсотки в банківській системі в цілому можуть відрізнятися від відсотків (або подібних їм величин, наприклад річних доходностей акцій) в інших сегментах фінансового ринку, наприклад на ринках приватних або державних цінних паперів. Додатково на розміри ставок можуть впливати різні ступені ризику вкладень в різних сегментах фінансового ринку (більшому ризику відповідає більший відсоток). Тим не менш зміна процентних ставок у різних сегментах фінансового ринку пояснюється подібними механізмами, і в більшості випадків весь широкий спектр процентних ставок в країні рухається в одному напрямку (якщо не брати в розрахунок короткострокові коливання). Тому надалі під процентною ставкою будемо розуміти якусь єдину, абстрактну, "середньостатистичну" процентну ставку.

Важливість ставки відсотка полягає насамперед у тому, що вона характеризує вартість користування позиковими коштами на фінансовому ринку. Зростання процентних ставок означає, що позики на фінансовому ринку стануть більш дорогими і менш доступними для потенційних позичальників - наприклад фірм, що бажають розширити свій бізнес і оновити використовуване обладнання, або покупців квартир, що бажають отримати іпотечний кредит. Якщо зростання процентних ставок змусить їх відмовитися від інвестицій, це може мати далекосяжні небажані наслідки для всієї економічної системи країни. Що ж може змусити процентні ставки вирости? Однією з причин є посилення інфляції (особливо в сучасній Росії). Щоб описати зв'язок процентної ставки з інфляцією, необхідно ввести поняття реальної та номінальної процентної ставки.

Звичайна процентна ставка, яку можна побачити, приходячи в банк або інша фінансова установа, називається номінальною (р). Номінальними є ставки по вкладах і кредитах в Ощадбанку в червні 2012 р., наведені вище. Цікаво, що в 1992 р. в цьому ж банку процентна ставка але внеску (в рублях) могла досягати 190% річних. Таким чином, кожен рубль, поміщений на цей вклад на початку 1992 р., перетворювався за рік у 2 руб. 90 коп (1 руб. початкового внеску плюс 190%). Але ставав в результаті багатшими власник вкладу? Припустимо, на початку 1992 р. за 1 крб. можна було купити одну булку хліба. Згідно з офіційними статистичними даними за 1992 р. темп інфляції в Росії склав приблизно 2540%. Якщо хліб дорожчав такими темпами, то його ціна за рік зросла у 26,4 рази (див. математичний коментар "Темпи зростання і приросту") і до кінця року склала 26 руб. 40 коп. Таким чином, на початку року на 1 крб., поміщений на вклад, можна було купити одну булку хліба. В кінці ж року на отримані в банку 2 руб. 90 коп. можна було купити тільки приблизно одну десяту цієї булки (якщо точно, 2 руб. 90 кін. : 26 руб. 40 коі "0,11 булки хліба). За рахунок того, що зростання розміру вкладу в банку відставав від зростання цін, вкладник втратив дев'ять десятих булки хліба, або, іншими словами, дев'ять десятих купівельної спроможності своїх грошей (якщо точно, він втратив 89% їх купівельної спроможності, тобто від однієї цілої булки на початку року залишилося лише 0,11 булки в кінці року і ). Величина -89%, при розрахунку якої номінальна процентна ставка була скоригована на темп інфляції, називається реальною процентною ставкою. Позначається вона зазвичай маленькою літерою r. Маючи дані про номінальній ставці відсотка i і темпі інфляції π, реальну відсоткову ставку завжди можна розрахувати за формулою Фішера:

(тут всі три величини виражені у відсотках). Приклад використання формули Фішера для наших даних 1992 р.:

У разі якщо темп інфляції в країні незначний,

може використовуватися більш проста, наближена формула, що зв'язує номінальну, реальну процентні ставки та темпу інфляції:. Наприклад, якщо річний темп інфляції π склав 1%, а номінальна ставка i була дорівнює 3%, то реальна процентна ставка дорівнювала приблизно

Повернемося до раніше поставленого питання, трохи видозмінивши його. Чому змінюються номінальні ставки відсотка? З формулизнайдемо номінальну ставку: . Отримаємо ефект, який називають ефектом Фішера. У відповідності з цим ефектом виділяються дві основні складові номінальної ставки відсотка - реальний відсоток і темп інфляції і, відповідно, дві причини її зміни. Зазвичай фінансова установа (приміром, банк), при визначенні номінальної відсоткової ставки на наступний рік виходить з деякого цільового значення реальної ставки і своїх очікувань щодо майбутнього темпу інфляції. Якщо цільове значення реальної ставки +2% річних і експерти банку очікують приріст цін за наступний рік на 1,5%, то буде встановлена номінальна ставка 3,5% річних. Зверніть увагу, що в цьому прикладі на формування розміру номінальної процентної ставки вплинув не фактичний, а на очікуваний тими інфляції, що можна формалізувати як , де - очікуваний темп інфляції (ті - від англійського expected, очікуваний).

Таким чином, номінальна ставка визначається двома складовими - реальною ставкою і очікуваним темпом інфляції. Зазначимо, що коливання реальної процентної ставки зазвичай менш значні, ніж коливання очікуваного темпу інфляції. У такому разі згідно ефекту Фішера динаміка номінальної ставки відсотка великою мірою визначається динамікою очікуваного темпу інфляції (як ілюстрації пропонується рис. 2.13).

У свою чергу, очікувана інфляція в чому визначається минулого історією цього економічного показника: якщо в минулому інфляція була незначною, очікують, що вона буде незначною і в майбутньому. Якщо ж країна раніше переживала сильну інфляцію, то це породжує песимістичні очікування і на майбутнє. Якщо в Росії до останнього часу темп інфляції, як правило, був двозначною величиною, це мало вплив і на середній розмір процентних ставок в нашій країні, причому посилення інфляції призводило до підвищення поминальних процентних ставок, а ослаблення інфляції їх дещо зменшувало.

Рис. 2.13. Номінальна ставка (1) темп інфляції (2) в США в 1955-2012 рр..,% річних

Процентна ставка вказана для 3-місячних казначейських векселів (Treasury bills), інфляція розрахована як темп приросту ІСЦ для міських споживачів (CPI for All Urban Consumers) у даному місяці по відношенню до аналогічного місяця минулого року. Джерела: за даними ФРС США ( federalreserve.gov ) і Бюро статистики праці США ( bls.gov ).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Номінальна і реальна процентні ставки
Капітал та відсотковий дохід. Позичковий відсоток та визначення його ставки. Номінальна і реальна ставка відсотка. Формула складних відсотків і формула дисконтування
Номінальна і реальна заробітна плата. Диференціація ставок заробітної плати
Паритет процентних ставок
Рівень цін, темп інфляції, реальні та номінальні показники
Процентна ставка та інвестиції
Схема нарахування доходу за простою відсотковою ставкою
Реальний і номінальний обмінні курси
Облік інфляції в оціночних розрахунках. Оцінка номінальної і реальної основи
Ціна облігації і процентна ставка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси