Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Запрограмовані рішення

Цей термін ввів Нобелівський лауреат Р. Саймон, запозичивши його з мови комп'ютерної технології, прагнучи підкреслити високу структурованість управлінських рішень. Таким чином, запрограмоване рішення являє собою результат реалізації певної послідовності кроків або дій, подібних тим, що робляться при рішенні математичного рівняння. При цьому, як правило, число можливих варіантів обмежена, і вибір повинен бути зроблений на користь варіанту найбільшою мірою задовольняє заданої цільової функції.

Програмування вважається важливим інструментом для прийняття ефективних управлінських рішень, що знижують ймовірність можливих помилок при одночасній економії часу на розробку управлінських рішень. У менеджменті запрограмовані рішення використовуються досить часто, коли проблемні ситуації повторюються з певною регулярністю.

Незапрограмовані рішення

До них відносяться рішення, які використовуються в ситуаціях, що є новими, внутрішньо не структуровані або сполучені з невідомими чинниками. Оскільки зазделегідь неможливо скласти конкретну послідовність необхідних кроків, керівник повинен розробити процедуру прийняття рішення. При цьому на відміну від запрограмованих рішень при незапрограммированных розробник може сформувати безліч варіантів вибору.

Об'єднані рішення

На практиці багато управлінські рішення не є запрограмованими або незапрограмованими в чистому вигляді. У загальному сенсі вони являють собою якусь комбінацію структурованих та слабко структурованих блоків, рационализируемых за стереотипним і нетривіальним проблем.

Швидше за все, вони суть крайні відображення деякого спектру у випадку і з повсякденними, і з принциповими рішеннями. Майже всі рішення виявляються де-небудь між крайніми варіантами. Деякі запрограмовані рішення настільки структуровані, що особиста ініціатива особи, що приймає їх, цілком виключається. І навіть у ситуації найбільш складного вибору методологія прийняття запрограмованих рішень може бути корисна. При обговоренні далі раціонального вирішення проблем, ми фактично описуємо процедуру прийняття обґрунтованого, у вищій мірі незапрограмованого організаційного рішення.

Компромісне рішення

Будь-яке рішення, крім позитивного ефекту має і негативні наслідки. Фахівець з вивчення проблем керування Р. Кац писав, що "кожне рішення має врівноважувати настільки суперечливі цінності, цілі і критерії, що з будь-якої точки зору воно буде гірше оптимального. Кожне рішення чи вибір, зачіпають усі підприємство, матимуть негативні наслідки для будь-яких його частин".

Таким чином, вдаючись до концепції компромісів, ОПР віддає собі звіт в тому, що проблемні ситуації залишаються настільки однозначними, що результатом найкращого рішення буде одне тільки благо.

Ефективно працюючий керівник розуміє і приймає як факт те, що вибрана ним альтернатива може мати недоліки, можливо, значні. Він ухвалює дане рішення, оскільки, з урахуванням всіх чинників, воно представляється найбільш бажаним з точки зору кінцевого ефекту. Так, ефективно працюючі керівники не дозволяють можливим недоліків рішень паралізувати їхню волю.

Таким чином, розглядаючи організацію з позицій системного підходу, необхідно враховувати наслідки управлінського рішення для всіх частин організації і знаходити компроміси.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Теоретичні пояснення до рішення задачі
Пошук рішень судів загальної юрисдикції; ГАС "Правосуддя"
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Теоретичні пояснення до рішення задачі
Пошук рішень судів загальної юрисдикції; ГАС "Правосуддя"
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Метод комбінованого поділу
Теоретичні пояснення до рішення задачі
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Теоретичні пояснення до рішення задачі
Пошук рішень судів загальної юрисдикції; ГАС "Правосуддя"
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси