Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Англія

Процес накопичення капіталу в цій країні активізувався з початку Великих географічних відкриттів. Англія опинилася на перехресті нових торгових шляхів. Тут одночасно з ВГО у XVI ст. проходив аграрний переворот і розвивалася мануфактурну стадія промисловості. Обидва ці фактори стали прологом промислової революції.

Селяни в країні були особисто вільними ще з XV ст. (комутація ренти). Відносини між лендлордами і селянами набуває договірний характер. Основною формою тримання землі у селян був копігольд. Земельна ділянка перебувала в руках селянина з копії документа, засвідченої в манориальной курії.

У XVI ст. виділилася нова соціальна група серед дворян Англії - "джентрі", які займалися підприємництвом. Вони захоплювали общинні угіддя й орні землі селян, позбавляючи їх основних засобів виробництва. Обгороджували землі і засівали травою, перетворюючи в пасовища для овець. Економічні вигоди вівчарства полягали в надзвичайно зростання попиту на вовну з боку англійських сукноделов. На відміну від першого етапу "обгородження" (XIII-XIV ст.), коли шерсть продавали мануфактуристам Нідерландів та Італії, в XVI ст. в Англії стали широко створюватися текстильні (сукнодельные) мануфактури. Але для економіки цієї країни виникла інша проблема - довелося зерно для внутрішнього споживання ввозити з-за кордону.

Сукноделие, нитки синтетичні і тонкої вичинки, стало розвиватися в мануфактурах усіх трьох типів: 1) розсіяної (сільської, роздавальної); 2) змішаного типу і 3) централізованих. Розсіяного типу виробництва створювалися в сільській місцевості, де агенти (або перекупники вовни) роздавали сільським жителям завдання на збір вовни, її очищення, промивання, прядіння. Потім продавали її підприємцям міста, де в спеціальних приміщеннях наймані працівники займалися сукноделием. Виходило підприємство "змішаного типу". Створювалися і централізовані мануфактури, але більше на рудниках, а також у вигляді підприємств по металообробці і т. д. Використовуючи різноманітні знаряддя праці, механізми, що приводяться в рух руками або ногами, працівники спеціалізувалися по окремим операціям, переходячи до більш складного поділу праці і кооперації. Така організація виробництва віддалено нагадувала майбутню фабрично-заводську.

Ринок праці в XVI-XVII ст. і пізніше був великим в Англії за рахунок селян, які втратили землі при огородженні. А капітали, які оберталися досить швидко в мануфактурном виробництві, використовувалися через деякий час на створення фабрик та заводів.

Отже, мануфактура - це підприємство, засноване на поділі праці і ручній техніці.

Виробляли в Англії XVI-XVIII ст. не тільки сукно, але й бавовняні тканини в Ланкшире, Йоркширі, Чейшире. Сировина для такої продукції завозили по каналах левантийской (близькосхідної) торгівлі. Ззовні надходила сировина для виробництва шовкових тканин.

Нові галузі: виробництво пороху, селітри, цукру, паперу - стали можливі з створенням мануфактур.

Країна в XVII ст. вийшла на перше місце в світі з вуглевидобутку, і зросла мережа мануфактур була забезпечена паливом.

До джерел накопичення капіталу тут ставилася також секуляризація земель католицьких монастирів у зв'язку з організацією незалежної від Риму англіканської церкви (з 1534 р.).

Великими пайовими з Англією компаніями були Російська (Московська) з 1554 р. і Східна (Балтійська) з 1588 р. У цьому ж, 1588 р. була створена Гвінейська компанія. Безсумнівну роль у колонізації Індії зіграла Ост-Індська компанія (1600).

Податкова політика, державні позики вміло регулюються державою, а також регламенти митного права теж були важливим джерелом накопичення капіталу не тільки для здійснення промислової революції, але і становлення ринкової економіки.

Англія у XVI ст. почала створювати внутрішні колонії, приєднавши Ірландію і перетворивши її в аграрний придаток. Приєднання Шотландії розтягнулося ще на 100 років.

Певну роль у генезисі ринкової економіки відіграла Англійська буржуазна революція (1642-1649). В ході неї носії товарно-грошових відносин виступали з вимогою свободи підприємництва і вільної конкуренції.

Аграрний переворот в Англії, генезис мануфактурного виробництва, вміла податкова і митна політика сприяли промислової революції.

Промислова революція

"Летючий човник" для прядильного виробництва (1733) винайшов в Англії механік Дж. Кейс. В тому році Дж. Харгрівс закінчив роботу над механічної прядкою "Дженні" з 16-18 веретенами. Епохальною був винахід в 1785 р. Е. Картрайтом механічного ткацького верстата. Нововведення англійців зробили можливим проведення в їх країні першої промислової революції. Лаборант Дж. Уатт (Шотландія) винайшов у 1769 р. парову машину. Він відстав на п'ять років від російського механіка Івана Ползунова, який подав начальству "вогнедишну" (паровий) машину ще в 1764 р. Але Росія в той час не була готова до здійснення промислової революції. Була побудована Аркрайт і перша фабрика (1769). Але лише в 1785 р. на одній з англійських фабрик була встановлена парова машина Дж. Уатта. У 1790 рр. у країні була створена фабрична система, що діяло 150 фабрик. В наявності виявилися три основні риси промислової революції (перевороту): 1) всіх галузей виробництва на основі хоча б однієї робочої машини (ткацький верстат, токарний верстат); 2) перехід на нову енергетичну базу з винаходом парової машини; 3) поява фабрики як нової форми організації виробництва. Щоб ткацькі верстати та парові машини отримали широке поширення, необхідно було створення машинобудівних підприємств. І Англія першою стала здійснювати індустріалізацію. Індустріалізація (від лат. Endustria - старанність, діяльність) - це загальносвітовий процес створення машинного виробництва у всіх галузях національної економіки.

Необхідно коротко проаналізувати також загальносвітове значення генезису інфраструктури (промислової і ринкової).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Література Просвітництва в Англії
Економічний розвиток Англії
Модель промислового капіталізму. Англія
Англія
Держава і право Англії після революції
Передумови промислової революції
Хід промислової революції
Хід промислової революції
Передумови промислової революції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси