Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оборона Північно-Західних руських земель

Руські князі заснували місто Юр'єв на землях естів, обклали даниною литовців і фінів. У XIII ст. В Прибалтиці почали діяльність рицарські ордени. У 1198 р. папа римський оголосив про хрестовий похід в землі язичників-лівів. Німецькі хрестоносці заснували в гирлі Західної Двіни фортеця Ригу. Орден мечоносців підкорив лівів і естів. Тевтонський орден переміг литовське плем'я прусов в гирлі Вісли. У 1237 р. ордена об'єдналися. Мечоносці захопили Юр'єв (Дерпт) і підкорили землі чуді, раніше підпорядковувалися Новгороду.

Швеція розширює свій вплив на фінських землях. Влітку 1240 шведські суду увійшли в гирло Неви. Старійшина ижорян Пелгусий послав гінця в Новгород повідомити про суди. Шведи затрималися в таборі на р. Іжорі поблизу гирла Неви. Князь Олександр Ярославич зібрав військо і з Новгорода рушив через Ладогу на Неву. Кінна дружина і піші. Кіннота вдарила по центру шведського табору. 15 липня 1240 р. відбулася битва. Вночі шведи пішли в море. У росіян загинуло близько 20 чоловік, тобто сили невеликі. Після цієї битви Олександр названий "Невський". Через півроку він виїхав з Новгорода у Володимир.

В цей час від Новгорода відокремився Псков. Посадник Твердив Іванкович при підтримці німців і чуді почав війну з Новгородом. Лицарські загони разом з чуддю перейшли Нарову і побудували фортецю Копор'є. Потім вони просунулися по річці Лузі і вийшли до Тесову в околицях Новгорода. Архієпископ виїхав у Володимир і просив князя Олександра повернутися. У 1241 р. Олександр прибув у Новгород, зібрав ополчення новгородців і ладожан, приєднав корела і ижору, що зберегли вірність Новгороду, і вигнав німців з новгородської округи. Олександр 1241 р. наказав зруйнувати укріплення в Копор'є - базі хрестоносців. Почав готуватися до походу на Псков. Підійшов до міста, але псковичи самі змістили посадника Твердив і відкрили ворота фортеці. Німців і союзну з ними чудь відвезли в новгородську в'язницю.

Навесні 1242 р. Олександр вторгся у володіння Лівонського ордена. На Чудське озеро його полки йшли без обозу, тобто брали необхідне по дорозі з населення. 5 квітня 1242 р. війська ордена і чуді атакували росіян на льоду озера поблизу Воронячого каменя. Лицарі вишикувалися в бойовий порядок клином і прорвали центр російського війська (піхота), але отримали сильні удари з флангів. Проте російське військо зміг домогтися перемоги. Переслідували ворога 7 верст, лід під лицарями провалювався. У полон потрапило 50 німців, загинуло 400 чоловік (за новгородським даними - завищена). Весь орден налічував близько 100 лицарів з зброєносцями, слугами, челяддю. В німецьких хроніках повідомлялося про загибель 25 воїнів ордена.

Після Льодового побоїща натиск лицарів на Схід був надовго зупинений. На початку XIV ст. тут відновилося будівництво фортифікацій. У 1302 р. починається спорудження кам'яних стін Новгородського кремля, в 1309 р. зводиться третє кільце укріплень Пскова, і також була побудована кам'яна фортеця в Ізборську, на західному кордоні руських земель.

Після смерті князя Олександра Невського (помер в 1263 р. в Городці по дорозі з Орди, провів в ній в цілому більше 4 років, канонізований, у 1989 р. мощі перенесені з Музею релігії та атеїзму в Казанському соборі - нині діючий храм - в Олександро-Невську лавру). Новгород зміцнив свої привілеї і зміцнив боярський республіканський лад. У договорі з його братом Ярославом Ярославичем у 1260-х рр. були підтверджені наступні положення: князь не мав права через своїх слуг збирати державні доходи з Новгородської землі (це робили самі новгородці), не міг володіти в Новгородській землі землею на основі приватної власності, виносити судові рішення без санкції посадника. Найважливішою реформою республіканського управління, здійсненої на початку 1290-х рр.., стало проведення щорічних виборів глави держави - посадника, голови купецтва і вільного ремісничого населення - тисяцького і глави чорного духовенства - архімандрита.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
Північно-Західний федеральний округ
Зовнішня політика Руських земель у XII - початку XIII ст
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Завершення політичного об'єднання Руських земель навколо Москви
Завершення політичного об'єднання руських земель навколо Москви
Завершення об'єднання Російських земель
Культура Руських земель в XV ст.
Цивільна оборона
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси