Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи і прийоми зниження ризиків інноваційних проектів

Діяльність по здійсненню інноваційних проектів завжди пов'язана з ризиками. Ринковий ризик - це ймовірність втрати конкурентоспроможності. Ризиків багато, в тому числі і трудноустранимых (їх називають ринковими, тобто зумовленими непередбаченими змінами на ринку). Більшість ризиків піддається прогнозу і зниження.

Як і проблеми, ризики бувають структурованими, тобто певними, передбачуваними, і неструктурованими - непрогнозовані, раптові (форс-мажорні), що вимагають додаткової інформації.

Структуровані ризики зазвичай керовані: з допомогою відомих засобів можна їх знизити (приклад: можливі надмірні заморозки вимагають заготівлі запасів палива).

Зниження наслідків від неструктурованих ризиків залежить від швидкості реакції на будь-який ризик, тому потрібно систематизація можливого переліку ризиків і організація спеціального резервування ресурсів на випадок їх виникнення (наприклад, можливий "сплеск" попиту на ринку або зрив поставок сировини визначають необхідність зберігання запасів товару у визначених обсягах).

Аналітично величину ризику можна визначити як добуток ймовірності настання несприятливої події на його ціну (тобто розмір витрат на ліквідацію наслідків). Як імовірнісна величина ризик розраховується інтегруванням цієї функції. Управління ризиками спрямовано на мінімізацію негативних наслідків настання ризикових подій.

Процес управління ризиками включає такі стадії:

- ідентифікація ризиків - визначення переліку можливих ризиків, їх характеру (виду), ймовірності настання;

- планування управління ризиками - вибір методів і підходів щодо зниження ризиків в проекті;

- якісний і кількісний аналіз - визначення (розрахунок) ймовірності можливого впливу ризику на проект;

- застосування методів і засобів для зниження ризиків і наслідків ризикових подій;

- контролінг (тобто безперервне стеження, а при необхідності і коригування причин) наближаються ризикових подій і контроль за використанням методів і засобів для зниження наслідків ризику протягом всього проекту.

Існує багато методів аналізу та оцінки ризиків інноваційного проекту: експертні методи, імовірнісний аналіз, метод аналогів, аналіз чутливості проекту, метод "дерева рішень" та ін Ці методи використовуються, як правило, на стадії розробки проекту.

У фазі реалізації проекту для зниження ризиків використовуються інші методи і прийоми: 1) страхування, 2) хеджування; 3) диверсифікація; 4) опціон; 5) ф'ючерс; 6) формування резерву.

1. Страхування - найпоширеніший і досить ефективний метод зниження ризиків. Існує багато видів страхування. Страхування може бути підданий не тільки сам проект або окремі його етапи, але й об'єкти інтелектуальної власності, включені в проект.

2. Хеджування - це розподіл ризику між учасниками проекту, передача частини ризику співвиконавцям, партнерам. Це можуть бути зустрічні комерційні, кредитні та інші вимоги та зобов'язання. Практично всі угоди так чи інакше хеджуються: страхуються взаємними зобов'язаннями.

3. Диверсифікація проектів - це різноманітність проектів (правильніше було б говорити "поливерсификация"), що забезпечує компенсацію можливого ризику. Реалізується старе правило: "не клади яйця в одну корзину". Але не кожному інвестору такий прийом по кишені. Диверсифікацією користуються крупні фірми, банки. Таким способом можна знизити внутрішній, проектний ризик портфеля проектів практично до нуля, залишивши тільки "ринкові ризики".

4. Опціон - біржова операція з продажу товару за фіксованою ціною протягом певного (договірного) терміну.

Опціонні договори необхідно укладати з постачальниками сировини, комплектуючих, матеріалів, з іншими організаціями (наприклад, транспортними), що забезпечують інноваційне виробництво.

5. Ф'ючерс - контракт з відкладеним терміном виконання при незмінних умовах. Ф'ючерсні контракти ще більше, ніж опціони, знижують ризики поставок і забезпечення в бізнесі. І опціонні і ф'ючерсні контракти можуть бути предметом продажу (на біржах).

6. Формування резерву ресурсів - це традиційна операція з підготовки до можливих негативних наслідків ризиків. Для цього існують програми по управлінню запасами в конкретній галузі. Для радикальної інноваційної продукції таке прогнозування необхідних запасів представляє особливі труднощі. Як правило, тут використовуються експертні методи визначення необхідних запасів - розмірів резерву ресурсів.

Незважаючи на всі використані методи і прийоми для зниження ризику, менеджер інноваційного проекту повинен безперервно контролювати (здійснювати контролінг) ситуацію на кожному етапі, своєчасно реагуючи на "слабкі сигнали" ймовірного ризику. Якщо пропустити початок розвитку ризикового події, то, незважаючи на наступні правильні дії, збитки будуть значно вище, ніж у випадку попередження небезпеки, що насувається. Це - "золоте правило" антикризового управління (більш докладно див. нижче). Менеджер повинен пам'ятати, що будь-який перегляд ризику, принесе збитки не тільки організації, але і йому самому, відбивши рівень ефективності його роботи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Порядок розробки інноваційного проекту
Методи і прийоми прогнозування в інноваційному процесі
Структура бізнес-плану інноваційного проекту
ПСИХОЛОГІЧНІ МЕТОДИ ОЦІНКИ ТА ЗНИЖЕННЯ РИЗИКУ В ТРУДОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
Критерії і методи оцінки інвестиційних проектів. Облік інфляції, невизначеності і ризиків
Попередження та зниження ризиків у будівництві
Шляхи зниження інвестиційних ризиків
Способи зниження ступеня ризику
ІНВЕСТИЦІЙНІ РИЗИКИ ТА ДЕЯКІ ШЛЯХИ ЇХ ЗНИЖЕННЯ
Заходи щодо зниження ризиків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси