Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види органів держави

У відповідності з принципом поділу влади виділяють три види державних органів: законодавчі, виконавчі і судові.

Законодавчі органи влади

Парламент (від фр. parle - говорити) - державний орган, якому належить законодавча влада. У різних країнах найвищий законодавчий орган (якому належить право на видання законів) називається по-різному: в США-це Конгрес, що складається з двох палат - Сенату (верхньої палати) і Палати представників (нижньої палати); у Швеції - однопалатний Риксдаг; у ФРН - двопалатний Бундестаг, причому нижня палата також називається Бундестаг, а верхня - Бундесрат; у Росії - Федеральні Збори, складається з Ради Федерації (верхньої палати) і Державної Думи (нижньої).

Виникнення сучасних парламентів на Заході відбувалося в період феодальної роздробленості і було пов'язане з необхідністю пошуку нових джерел грошових надходжень у королівську казну. Так як сам король був уже не в змозі змусити своїх підданих платити податки, він вдався до скликання широких представницьких зборів дворянства і духовенства, щоб з їх допомогою затвердити нові податки. Потім парламенти стали не тільки дозволяти вводити нові податки, і контролювати витрачання коштів.

Хоча традиційно батьківщиною парламентаризму вважають Англію, де парламент виник в 1265 р.. станово-представницькі установи з'являються дещо раніше в інших країнах, наприклад в Іспанії. Там в період визвольної боротьби з маврами в королівстві Леон в 1188 р. виникають особливі представницькі установи - кортеси, що скликаються за указом короля Альфонса IX. У їх складі були представники чотирьох станів: феодальної знаті, дворянства, духовенства і представники міст. Кортеси були наділені більш широкими повноваженнями, ніж аналогічні органи в інших країнах Заходу (у Франції - Генеральні штати, англія - Парламент). Вони не тільки приймали рішення з фінансових та законодавчих питань, але могли встановлювати бюджет королівського двору і навіть впливати на престолонаслідування. Король повинен був давати присягу кортесам в тому, що він буде поважати звичаї країни.

Природно, що сучасні парламенти істотно відрізняються від середньовічних.

Оксфордський словник англійської мови дак визначає законодавчий орган: група осіб, наділених повноваженнями розробляти закони країни або штату. Однак це неповне визначення, оскільки' парламент виконує і інші функції.

Перш за все, парламент - це представницький орган суспільства, він представляє інтереси різних груп населення і функціонує як "очі, вуха та голос народу. Через своїх представників (парламентаріїв), яких народ обирає на виборах, він уповноважує їх здійснювати державну владу на благо суспільства. Таким чином, в механізмі держави парламент має верховенство. Дж. Локк зауважив:

Законодавча влада по необхідності повинна бути верховною, і всі інші влади в особі якихось членів або частин суспільства випливають із пес і підпорядковані їй.

Крім того, парламент наділений законодавчою владою, тобто право обговорювати та приймати закони, за допомогою яких він визначає перспективи розвитку суспільства.

Поряд з цим законодавчий орган здійснює нагляд та контроль за урядом, включаючи прийняття рішення про його відставку. Ця функція найбільш розвинена у законодавчих органів в парламентських формах правління.

Звичайно, крім названих функцій законодавчі органи розробляють фінансову політику, яка реалізується в щорічному затвердженні парламентом бюджету країни, дають політичну оцінку діям посадових осіб і можуть залучити їх до політичної відповідальності, тобто висловити їм недовіру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Види органів держави
Глава держави в системі органів влади
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Орган держави: поняття, ознаки, види
Органи держави, які регулюють державну службу
Законодавча влада і законодавчий процес
Законодавча влада
Громадянська служба федеральної законодавчої влади
Представницькі органи влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси