Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Естетика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. ІСТОРІЯ ЕСТЕТИЧНОЇ ДУМКИ

Антична естетика

Європейська культура в значній мірі являє собою розвиток традицій, закладених вже в античності. Опосередковані середньовічними інтерпретаціями, античні філософські погляди залишалися предметом рефлексії в Новому часі, відповідно вплинувши і на сучасний філософський дискурс. Як це видно на прикладі неотомізму, пов'язаного з аристотелівською метафізикою, філософські парадигми античності виявилися досить універсальними для того, щоб існувати в різних культурно-політичних умовах. Що стосується естетики, то і тут ми повинні констатувати наявність істотного впливу античної естетичної думки на вироблення загальноєвропейських уявлень про прекрасне, наявність яких дозволяє серйозно говорити про європейську культуру як про якийсь концептуальному єдності.

Естетика Гомера

Епопеї Гомера представляють інтерес як найдавніші античні тексти, які зафіксували уявлення про прекрасне, властиві архаїчного періоду античної історії. Гомеру притаманний мифологизм світосприйняття. Герої гомерівського епосу живуть у світі антропоморфних богів і богоподібних героїв, стародавніх чудовиськ - циклопів, сирен, Сцілли і Харібди, у світі дивовижних перетворень людини у тварин, що здійснюються магічною силою. Незважаючи на те, що місцями зміст міфу робиться для Гомера предметом поетичної інтерпретації, в цілому очевидно, що міф в гомерівському епосі ще цілком зберігає життєву силу. Антропоморфізм богів, властивий архаїчним релігій, представлений у Гомера цілком явно, сюжетно, коли боги безпосередньо втручаються в справи людей, беруть участь в битвах і навіть закінчуються кров'ю, уражені зброєю смертних, перед нами не поетична алегорія, а опис подій, які претендують на історичну достовірність.

Естетика Гомера, як і слід було очікувати, носить некатегориальный характер. Гомер чудово сприймає і піднесене і прекрасне, і героїчне, але все це є для нього чим завгодно, тільки не категоріями естетики. Простір же естетики для Гомера накладається на природу, світ людей і світ богів, причому кордони між цими світами не мають чіткого характеру. Природа є тим фоном, на якому розгортаються героїчні дії людей і богів, але це фон не нейтральний. Він є одночасно матеріалом для поетичних образів. За спостереженням проф. А. Ф. Лосєва, у Гомера частіше поезія пояснює міф, ніж міф - поезію, а джерелом поезії часто виступають природні реалії.

Уявлення про героїчне в епосі Гомера розроблено найбільш докладно. Героїчне насамперед є властивістю поведінки людини, але строго кажучи, воно не обмежено етичною проблематикою. Героїзм проявляється у військовій доблесті воюючих, переважно героїв і воєначальників. Він нерозривно пов'язаний з поданням про доблесті, фізичної сили, володінням зброєю, професійними навичками воїна і воєначальника. Природним чином з героїзмом нерозривно з'єднаний трагізм поразки і смерті. Якщо врахувати, що антична релігія дуже довго не знала скільки-небудь розробленої особистої есхатології, а уявлення про посмертну долю людини були розпливчасті і в будь-якому випадку - маловтішні, смерть повинна була сприйматися як вища прояви трагедії людського життя.

Красиве в уявленні Гомера з'єднане з красою людини, причому ця краса, переважно, є тілесною, фізичної і відчутною. Краса пов'язана з молодістю і розквітом сил: часто відповідні епітети додаються юнакам і дівчатам. Крім того, автор епосу захоплюється красою окремих речей, в більшості своїй, якщо вони вироблені або належать богам, зброєю героїв, строєм військових кораблів, іноді - природою.

Навпаки, лихослів'я героїв, як це видно на прикладі Терсіта, сприймається не просто як "зухвалість", а як ницу поведінку, негідну благородної людини.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Філософська естетична думка
Російська естетична думка XIX ст.
Ідея правової державності в історії політико-правової думки
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
ЕСТЕТИКА ТА ПРИКЛАДНІ ПИТАННЯ ОСМИСЛЕННЯ МИСТЕЦТВА
Гносеологія та аксіологія. Естетичні категорії
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
ЕСТЕТИКА ТА ПРИКЛАДНІ ПИТАННЯ ОСМИСЛЕННЯ МИСТЕЦТВА
Гносеологія та аксіологія. Естетичні категорії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси