Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Скульптура

Найвидатнішим скульптором-імпресіоністом був Огюст Роден (1840-1917). Скульптор для Родена схожий з Богом. Скульптор, як Бог, ліпить людину і світ. Це стверджує скульптура О. Родена "Рука Творця" (1897-1898). Рука Бога в цій скульптурі стає символом творення і творчості, божественного творення світу. Скульптура Родена показує, як подібна руці скульптора, рука Творця або богоподобная рука скульптора ліпить з великого шматка глини жива істота. Бог, як скульптор (або скульптор, як Бог), витягує з матерії те, що в ній приховано, і перетворює її в людей і тварин. Рука в скульптурі Родена стає символом творення і творчості, божественного творення світу, образом Бога, чином аполлонической (тобто художньої) діяльності людини (Аполлон - давньогрецький бог, покровитель мистецтв).

Саме трагічний, саме гражданственное, саме патріотичний твір О. Родена "Громадяни міста Кале". В основі сюжету цієї скульптурної групи лежить історичний факт. Англійський король Едуард підійшов зі своєю армією до французького міста Кале. Король оголосив, що пощадить населення міста, якщо до нього вийдуть шість самих знатних громадян. Це будуть заручники, життям яких розпорядиться король Едуард. Роден в скульптурній групі "Громадяни Кале" зобразив шість найзнатніших громадян міста, що йдуть, ймовірно, на смерть, назустріч англійським військам і королю Едуарду.

Роден вирішив, що ця скульптурна група повинна стояти на низькому постаменті, щоб відлиті з бронзи громадяни міста вливалися в потік йдуть живих людей. Образи заручників героичны і трагічні. В їхніх постатях передано психологічний стан приречених героїв.

Наведу довгу цитату з висловлювань Родена (записаних його інтерв'юером) про історію створення бронзової групи "Громадяни Кале".

Одного разу я отримав листа від якогось пана Леона Гоше, який служив у нині покійного барона Атьфонса Ротшильда; він запрошував мене до себе в контору. Цей Гоше, бельгієць за походженням, торговець картинами, один з власників журналу "Мистецтво", був разом з тим вельми посереднім і набридлим всім критиком мистецтва, який писав під псевдонімами Поль Леруа, Ноель Гейзак та ін.

Я знав, що він робив багато замовлень від імені свого заможного патрона, і в ті часи це мене дуже соблазняло. Отже, я йду до цього людині дізнатися, чого він хоче, і ось він мені відразу замовляє статую Эсташа де Сен-П'єра за 15 тисяч франків. При цьому додає: "Знаю, що ви не багаті; тому я підвищив суму, яку зазвичай дають за статую в натуральну величину". Я подякував і пішов додому, запитуючи себе про те, як я впораюся з цим замовленням.

Я дуже хотів зробити Эсташа де Сен-П'єра! Я прочитав кілька невеликих статей, присвячених цьому сюжету, але, так як не був задоволений прочитаним, мені порекомендували "Хроніку Фруассара". Я ковтаю з неї главу під назвою "Як Французький король Філіп не міг звільнити місто Кале і як король Едуард Англійська його взяв" і доходжу до місця (Роден бере альбом і читає): "Король Едуард погоджується пощадити населення за умови, що з Кале до нього вийдуть шість найзнатніших громадян з непокритими головами, босі, з мотузками на шиї і з ключами від фортеці і міста в руках. З ними він розправиться на свій розсуд".

Як, думаю я, - продовжував Роден, - значить, Есташ де Сен-П'єр був не єдиним, хто пожертвував собою! Так зробили шість громадян, шість героїв. Але слухайте далі: "Коли один, самий багатий городянин підвівся і заявив, що він піде на смерть за своїх співвітчизників, всі стали гірко оплакувати його; багато чоловіків і жінки, ридаючи, кидалися до його ніг; безмежна охопила жалість присутніх. Потім підвівся другий, дуже шанований і заможний мешканець міста, батько двох красивих дочок, потім третій, володар великого рухомого майна, а також інші. Всі вони роздяглися і в одних сорочках, босі вирушили в дорогу з мотузками на шиях. Їх звали: Есташ де Сен-П'єр, Жан д Ер, Жак і П'єр де Віссан... Імена інших невідомі".

Я надихнувся цією розповіддю, - продовжував Роден, - і швидко прийняв рішення: я зроблю не одного громадянина, а шістьох, і за ту ж ціну, якщо потрібно! На другий день я повідомив про своє рішення пану Гоше. Він висміяв мене і присягнувся, що більше ніколи нс буде думати про те, як позбавити мене від бідності. Я не надав ніякого значення його словам і пристрасно взявся за справу у своїй майстерні на бульварі Вожирар. Я один ліпив всіх шістьох героїв міста Кале. Потім я відлив їх, і ось тоді-то і почалися мої муки!

Місто Кале відмовився придбати шість моїх статуй. Хоча я і вліз у борги через виливки цих фігур, я з честю витримав випробування. І ось їх не приймають: вони здаються багатьом дуже "весело", тоді як я хотів зробити трагічну групу. Так, мої статуї викликали сміх! Муніципалітет міста Кале нічого не хоче про них чути, анітрохи не рахуючись з думкою тих, хто став у Парижі на мій захист. Членам муніципалітету здається, що я гуморист; воістину я не підозрював цього! З місяця в місяць вони вивертаються, сперечаються, приймають мої статуї, потім знову їх відкидають. Я покірно готовий їх повернути у свою майстерню, де вони приєднуються до моїх іншим незрозумілим і невідомим вешам. Цим би все і завершилося. Тільки завдяки рішучим наполяганням влади Кале вирішили їх прийняти...

Скульптура О. Родена "Уголино" зафіксувала трагічну ситуацію. Діти Уголино мертві, вони лежать на землі, а їх батько, якого муки голоду перетворили на звіра, на четвереньках підповзає до їх трупах. Він згинається над їх тілами, але тут же швидко відсмикує голову. У ньому відбувається страшна боротьба між звіром, що прагне насититися, і мислячим і люблячим істотою, яка здригається від настільки жахливого блюзнірства.

На портретну творчість Родена вплинули художні досягнення французького скульптора XVIII століття Гудона - автора знаменитого скульптурного портрета Вольтера. Роден створив цілу портретну галерею, яка включала в себе гіпсову модель пам'ятника Бальзаку, бронзовий бюст Віктора Гюго і мармуровий пам'ятник цьому письменникові, бронзовий бюст скульптора Фальгиера, мармуровий бюст Бернарда Шоу. Скульптурним портретам Родена притаманні психологізм і спрямованість до художньої правди.

О. Роден висунув і втілив у життя важливу теоретичну ідею: скульптура повинна "рухатися". Він визначив рух, як перехід від однієї пози до іншої - так звана "кругла скульптура", розкривається з нових сторін при її обході глядачем навколо (а тільки так грамотно "прочитується" художня думка, що міститься в скульптурі). Скульптури Родена "рухаються". В свій час це властивість скульптури поетично передбачив і описав російський поет Пушкін А.. В його поемі "Мідний вершник" бронзовий монумент царя Петра, який сидить на коні, зривається з п'єдесталу і кидається в погоню за героєм поеми Євгеном; в пушкінській "маленької трагедії" "Кам'яний гість", надгробна статуя командора, сходить з п'єдесталу і приходить в будинок вдови командора, щоб звести рахунки зі своїм убивцею, спокусником вдови - Доном Ґуаном. Скульптура Родена "Іоанн Хреститель" створена так, що здається, що великий проповідник ось-ось зійде з свого п'єдесталу і понесе далі по світу святе і призивне слово віри.

Скульптури Родена импрессионистичны, він створює рефлекси світлотіні, щось на зразок скульптурного пленеру. Митець застосовує "м'яку" обробку глини, мармуру, бронзи, художньо організовує взаємодію цих матеріалів зі световоздушной середовищем. Роден освоїв у скульптурі не тільки світлотіні, але і колір. Роден говорить з приводу античної копії Венери Медицейської: "Подивіться на ці яскраві відблиски на грудях, на ці густі тіні в складках тіла, на ці золотисто-жовті відтінки, на цю світлотінь, легко і ніжно обволікає божественне тіло... Хіба це не чудова симфонія "білого і чорного"?.. Яким би парадоксом це не здавалося, але скульптори - такі ж колористи, як і кращі живописці, або, вірніше, як кращі гравери" (Роден О. С. 45). Про импрессионистическом характер творчості Родена свідчать також художні іносказання - алегоричні та символічні образи, а також естетичні установки. Так, Роден говорив: "Нехай всі ваші фарби, всі ваші форми служать вираженню почуттів" (там же. С. 14). Для Родена мистецтво - не що інше, як почуття.

Дух імпресіонізму відчувається і в тому, що Роден у своїх скульптурах використовує ефект валера. Мистецтвознавчий термін "валер" (від французького valeur - цінність) означає співвідношення світла і тіні в живопису, графіки або скульптурі. Валер допомагає показати предмет у световоздушной середовища. У скульптурі ефект валера добре видно, коли на фігуру глядач дивиться проти світла на тлі вечірнього неба, тоді її силует видно на цьому тлі у вигляді тіні, деталі якої невиразні. Співвідношення тіні з небесним тлом і є валер, дозволяє побачити в скульптурі найцінніше, саме навантажене художнім змістом. Для Родена в статуї основне - це рух, контур, валер; зайва деталізація фігури (наприклад, скрупульозна передача складок одягу) відвернула б глядача від сприйняття цілого.

Роден вплинув на навчалася у нього в Парижі російського скульптора-портретиста A. C. Голубкіну, пізніше працювала переважно в дусі модерну.

Творчість скульпторів-імпресіоністів - Огюста Родена у Франції, Медардо Россо в Італії, П. П. Трубецького в Росії - відрізнявся чистотою, плинністю форм і музикальністю. Коли один публіцист, критикуючи портретну скульптуру Родена "Віктор Гюго", заявив, що це не скульптура, а музика, і додав, що це твір нагадує йому симфонію Бетховена, скульптор вигукнув: "Дай бог, щоб це дійсно було так!"

Видатним скульптором-імпресіоністом був і італієць Медар-до Россо (1858-1928). Він у своїх скульптурах прагнув передати мінливість натури і тому надавав формами своїх статуй м'яку пластичність і плинність. Ці особливості творчості Россо повно проявляються в його скульптурі "Смеющаяся дівчинка".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Скульптура Стародавнього Єгипту
Скульптура. Основні принципи
Скульптура
Скульптура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси