Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Наслідки інфляції

Вважається, що стан фінансів і грошового обігу в країні більш-менш нормальне, якщо виконуються дві умови.

1. Доходи власників ресурсів збільшуються з невеликим відставанням від темпу зростання цін (при постійному об'ємі виробництва, а також відсутності зрушень у продуктивності праці та структурі капіталу).

2. Швидкість обігу грошей приблизно постійна. Порушення хоча б одного з цих умов може виявитися достатнім для переходу в гиперинфляционный режим.

Досі немає єдиної думки в розумінні гіперінфляції і поділ її з поняттями "повзуча інфляція" і "галопуюча інфляція". Одні економісти вважають, що повзуча інфляція переходить в галоп, якщо середньорічний приріст цін перевищує 3%, інші - 5%, інші - 10%. Тому не існує універсальної норми "прийнятного" рівня інфляції. Кожне уряд прагне реалізувати свою норму цінової стабільності. У державах з високим економічним потенціалом норми інфляції істотно (іноді на один порядок і два порядки менше, ніж у країнах, що розвиваються та країнах з перехідною економікою. Так, по всій зоні євро в 2001 р. в середньому рівень інфляції не перевищував 2%. Згідно Ф. Кейгену, який ввів поняття гіперінфляції, характерним для неї є зростання цін більш ніж на 50% на місяць. Однак не зрозуміло, чому була обрана саме ця цифра, а не інша - 60 чи 70%.

Більш обґрунтованою є точка зору, згідно з якою гіперінфляція виникає, якщо протягом певного (зазвичай нетривалого) періоду експонента, що відображає зміну рівня цін, набуває більш круту форму, тобто сам темп інфляції /як би "прискорюється" з часом. На рис. 2.25 така область розташована вище експоненти.

Гіперінфляція може виникати з різних причин. Найбільш поширеними з них є наступні:

o споживачі не вірять у стабільність економічної ситуації, зокрема у стабільність цін. Це викликає у них прагнення збільшити покупки в даний період, а не откла-

Експоненційний зміна темпів інфляції

Рис. 2.25. Експоненційний зміна темпів інфляції

дывать кошти па майбутнє. В результаті зростає швидкість обігу грошей і виникає гіперінфляція. Саме невіра в стабільність економіки може виникати з різних причин, наприклад із-за того, що уряд не виконує своїх обіцянок перед населенням і підприємцями або природні монополії постійно підвищують ціни;

o об'єктивних і найбільш істотним фактором розкручування інфляції найчастіше виступає значний дефіцит бюджету, зростання державного боргу. Внаслідок "витоку" в економіку нових великих партій грошей процес прискорення зростання цін може стати самопідтримування. Через розрив у часі уряд буде оплачувати свої замовлення організаціям бізнесу за новими, більш високими цінами. Доходи держави складаються в основному з податкових надходжень, сформованих на базі цін попереднього періоду. В результаті може утворитися величезний дефіцит, який уряд буде намагатися зменшити шляхом нових емісій грошей.

В реальності два зазначених процесу тісно взаємопов'язані і можуть діяти паралельно. Індексація доходів населення теж може викликати гіперінфляцію, так як вона підсилює тенденцію "втечі від грошей".

Наслідки інфляції можуть бути різноманітними. В основному вони носять негативний характер, особливо при високих рівнях. З позиції людей (бюджетників і пенсіонерів), які мають фіксовані або повільно зростають номінальні доходи, інфляція - вкрай небажане явище. Індексація доходів таких категорій населення, згладжуючи негативні наслідки, як зазначалося, може призвести до гіперінфляції і тим самим до ще більшого відставання збільшення заробітної плати і соціальних виплат від зростання цін. Меншою мірою інфляція позначається на осіб, що ведуть власний бізнес. Вони можуть бути навіть зацікавлені в ній, якщо їх продукція та послуги користуються постійно високим попитом.

Інфляція однозначно веде до зниження реальної вартості заощаджень: строкових рахунків у банках, страхових полісів, щорічної ренти і т. п. При високому рівні інфляції реальна ставка доходу за таким заощаджень може стати негативною. Інфляція перерозподіляє доходи і витрати між кредиторами та їх позичальниками на користь останніх, так як йде повернення знецінених позик і виплата знецінюються відсотків. Але це вірно лише щодо позик у національній валюті. Якщо вони надані в іноземній валюті, то виникає зворотна ситуація, оскільки позичальникові доведеться в майбутньому міняти на цю валюту всі великі суми знецінюються національних грошей (високий рівень інфляції, як правило, веде до зниження курсу національної валюти).

Збільшення рівня інфляції призводить до зростання номінального рівня ВНП (цінової складової), а отже, доходів у поминальному вираженні. Хоча в реальному вираженні вони можуть зменшуватися, наприклад, уряд збільшує податкові збори, що веде до полегшення тягаря державного боргу в короткому періоді. Невелике зростання цін певною мірою стимулює ділову активність, оскільки підприємці можуть нарощувати масу прибутку. При цьому важливо, щоб такий ріст сприяв збільшенню якості та кількості виробленої продукції, інвестицій. Якщо зростання цін значний, то наслідки для підприємців можуть стати негативними. По-перше, істотно збільшаться витрати виробництва. Спроба перекласти цей ріст на споживачів шляхом відповідного підвищення цін на власну продукцію може призвести до обмеження попиту. При цьому має значення еластичність останнього за цінами: при її високому рівні попит може різко впасти. По-друге, при значному зростанні цін на сировину, матеріали та інші ресурси, наявні в розпорядженні підприємців, кошти можуть виявитися недостатніми для розширення виробництва. Спроба ж покрити їх дефіцит за рахунок позик у банків через їх подорожчання в перспективі може призвести до кризи ліквідності і навіть банкрутства.

Таким чином, наслідки інфляції носять суперечливий характер і навчитися управляти її рівнем - це велике мистецтво.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інфляція та її наслідки
Інфляція. Форми, причини, соціально-економічні наслідки
Наслідки інфляції
Причини та соціально-економічні наслідки інфляції
Соціально-економічні наслідки безробіття та методи боротьби з нею. Інфляція та безробіття
Соціально-економічні наслідки інфляції.
Аналіз та оцінка впливу інфляції на прибуток від продажів
Наслідки і витрати інфляції
Інфляція та її види
Макроекономічна нерівновага: інфляція і безробіття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси