Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 18. РОСІЯ ЗА КАТЕРИНИ ВЕЛИКОЇ

Перші роки царювання

Перші два-три роки царювання Катерини II заслуговують спеціального розгляду з двох причин: у ці роки імператриця розбирала завали", залишені попередніми царствованиями, а з іншого боку, ці ж роки виявилися зачатки нової політики, що отримала назву освіченого абсолютизму.

Через сім років після перевороту, коли становище Катерини на троні стало досить міцним і, здавалося, ніщо їй не загрожувало, вона похмурими фарбами змалювала положення країни в рік, коли посіла престол: фінанси перебували в занедбаному стані, відсутні навіть кошторису доходів і видатків, армія не отримувала платню, флот гнив, фортеці руйнувалися, всюди народ стогнав від свавілля і лихоимства приказних служителів, всюди панував несправедливий суд, тюрми були переповнені колодниками, в непокорі перебували 49 тис. приписних до уральським заводам селян, а поміщицьких і монастирських селян в Європейській Росії - 150 тис.

Малюючи таку безрадісну картину, імператриця, звичайно ж, згустила фарби, але багато в чому вона відповідала дійсності. Більше того, Катерина змовчала про двох головних своїх бідах, кілька років лишавших її спокою: перша полягала в насильницькому оволодінні престолом, права на який у ніс були відсутні зовсім; друга біда - це наявність трьох законних претендентів на престол в особі двох повалених імператорів і спадкоємця - сина Павла Петровича.

Від поваленого чоловіка вдалося позбутися - через кілька днів після перевороту його позбавили життя гвардійці, приставлені для охорони. Син Павло серйозної загрози не представляв, оскільки він не мав опори в гвардії, ні при дворі, ні серед вельмож. Самим небезпечним претендентом Катерина справедливо вважала томившегося в Шліссельбурзькій фортеці 22-річного Івана Антоновича. Не випадково імператриця незабаром після воцаріння побажала на нього поглянути. Він виглядав фізично здоровим, але багаторічна життя в повній ізоляції завдала непоправної шкоди - він виявився розумово нерозвиненим і недорікуватих молодою людиною. Катерина трохи заспокоїлася, але повної впевненості, що ім'я Івана Антоновича не стане прапором боротьби проти неї, не знайшла і, як показали наступні події, була абсолютно вдачі.

Катерина, крім того, не згадала про зовнішньополітичному спадщину, отриману від чоловіка: розрив з союзниками по Семирічній війні, укладення союзу з вчорашнім ворогом Фрідріхом II, передання в його розпорядження корпусу Чернишова та підготовка до війни з Данією.

Простіше і вигідніше для Катерини було дезавуювати зовнішньополітичні акції Петра III - вони були вкрай непопулярні як у суспільстві, так і в діючій армії і особливо в гвардійських полках, по велінню імператора готувалися до походу проти Данії. Однак відмова від зовнішньополітичного курсу чоловіка був неповним: Катерина не бажала перебувати в таборі союзників, щоб продовжувати Семирічну війну, але до радості зніжених гвардійців скасувала датський похід і відкликала корпус Захара Чернишова. Не розірвала вона і союзу з Фрідріхом II, оскільки мала види на доброзичливе ставлення прусського короля до долі трону Речі Посполитої, де очікували швидкої смерті Августа III, а також Курляндії, де імператриця мала намір повернути герцозьку корону Бірона.

Складніше обстояло справу з рішенням внутрішньополітичних завдань. Саме в цій сфері від імператриці було потрібно проявити максимум обережності, передбачливості, вміння лавірувати і навіть діяти всупереч своїм переконанням. Цими якостями вона володіла повною мірою. Почнемо з того, що переворот Катерини на відміну від перевороту Єлизавети Петрівни не супроводжувався зміною вельмож: зберегли свої пости канцлер М. І. Воронцов, генерал-прокурор А. В. Глєбов, був обласканий Мініх, який перебував у свиті Петра III і давав йому поради, як ефективніше боротися з дружиною, а також генерал П. А. Румянцев, призначений імператором головнокомандуючим російськими військами у війні з Данією, і ін.

Двох заслужених вельмож - Якова Петровича Шаховського, відправленого у відставку Петром III з посади генерал-прокурора, і канцлера Олексія Петровича Бестужева-Рюміна, позбавлений чинів і звань і відправлено на заслання в село Єлизаветою Петрівною, - Катерина звеліла повернути до двору. Тим самим Катерина демонструвала намір здійснювати внутрішню політику кадрами, успадкованими від чоловіка.

Спадкоємність політики щодо дворян імператриця підтвердила указом 3 липня 1762 р., повелевавшим селянам знаходитися в такому ж беззаперечному покорі поміщикам, як і раніше. Зауважимо, особисті погляди Катерини на кріпосне право вступали в кричуще протиріччя з її законодавством, тобто практичними заходами, не ослаблявшими, а підсилювали кріпосний гніт. Спадкоємність політики проявилася і в підтвердженні Катериною нормативних актів попереднього царювання: вона залишила в силі указ Петра III про заборону власникам мануфактур купувати селян і його ж указ про скасування Таємної розшукових справ канцелярії.

Обидва укази зачіпали інтереси нечисленної прошарку населення. Перший указ обмежував мануфактуристов, але їх у країні налічувалося кілька сотень і їх протест можна було ігнорувати. Що стосується Таємної розшукових справ канцелярії, то ні Петро III, ні Катерина не знищували орган політичного розшуку, а лише змінили його найменування - відтепер політичними злочинами стали відати Таємні експедиції при Сенаті і при Сенатській конторі в Москві. Повна спадкоємність каральних установ підтверджується тим, що штат Таємної експедиції був укомплектований співробітниками Таємної розшукових справ канцелярії на чолі з кнутобойцем Шешковским.

Чи не найбільш неприємні турботи про спадщину, отриману від попередників, були пов'язані з придушенням селянських заворушень на Уралі. Вони почалися ще у другій половині 50-х років, відрізнялися завзятістю і збройним опором військовим командам, які намагалися примусити приписних до заводів селян виконувати роботи по рубці дров і заготівлі вугілля.

На чолі відправленої на Урал експедиції був поставлений генерал-квартирмейстер А. А. Вяземський. 6 грудня 1762 р. імператриця затвердила йому інструкцію, предписывавшую спочатку привести селян "в належне рабський послух і втихомирити", тобто примусити їх виконувати покладені на них роботи, і тільки після цього з'ясовувати причини, що викликали хвилювання.

Зачитываемый селянам маніфест переконував їх беззаперечно коритися владі, оскільки "власний опір, хоча б і правильними причинами понуждаемо було, є гріх непростимий супроти Божої заповіді". Якщо селяни будуть продовжувати чинити опір, то їх належало втихомирювати "вогнем і мечем і всім тим, що тільки від збройної руки може статися".

Вяземський і змінив його на початку 1764 р. А. В. Бібіков діяли невблаганно жорстоко придушили заворушення. У загальній складності ними було покарано батогами і кийками понад 400 селян. У деяких випадках були покарані і прикажчики, які відзначилися в катуванні селян і вимаганні хабарів. Імператриця високо оцінила діяльність Вяземського, призначивши його генерал-прокурором замість звільненого користолюбного А. В. Глібова.

Нарешті, Катерині II довелося "розчищати" ще один завал, залишений їй у спадщину Єлизаветою Петрівною, яка опублікувала в 1752 р. маніфест про проведення в країні межування земель.

Маніфестом 1765 р. Катерина відмовилася від перевірки власницьких прав на землю і керувалася принципом залишення за поміщиками земель, якими вони володіли до 1765 р. Таким чином, всі землі, раніше захоплені у скарбниці, однодворців і сусідів, передавалися поміщикам у безоплатне користування. Мемуарист А. Т. Болотов назвав його "славним маніфестом", що викликало "велике потрясіння умів". Тільки в XVIII ст. в руках поміщиків виявилося близько 50 млн десятин землі, на володіння якою вони юридичних прав не мали. Маніфест 1765 р. поклав новий етап межеванию, значно прискоривши його проведення.

Головна мета Катерини II полягала, однак, не в підтвердженні або розвитку законодавчих ініціатив своїх попередників і особливо дружина, а, навпаки, в доведенні нікчемності законотворчості Петра III: треба було зганьбити його царювання, переконувати підданих, що країна в його правління котилася в прірву і єдине її порятунок полягав у позбавленні влади небезпечного для долі нації монарха. Зокрема, належало визначити майбутнє двох найважливіших нормативних актів шестимісячного царювання Петра III: маніфестів про вольності дворянства і про секуляризації церковних маєтків. В обох випадках Катерина діяла всупереч власним переконанням.

Учениці Вольтера, звичайно ж, імпонувала секуляризація, але вона, знаючи невдоволення церковників маніфестом Петра III, поспішила звинуватити колишнього чоловіка, що він "почав думати про розорення церков", і оголосила секуляризацію заходом "непорядної і марною", запевнила церковників, що у неї немає бажання привласнити собі церковні маєтки". 12 серпня 1762 р. імператриця ліквідувала Колегію економії і повернула вотчини духовенства. Це була тактична міра. Наприкінці того ж року вона доручила розглянути долю церковних маєтків спеціальної комісії. Укомплектована прихильниками секуляризації комісія склала угодний імператриці доповідь, і вона 26 лютого 1764 р. затвердила його - нерухомі та рухомі маєтку чорного та білого духовенства підлягали секуляризації. В суперечку світської і духовної влади за право володіння церковним майном втрутилися монастирські селяни, які відмовилися коритися монастирським властям. Це зміцнило Катерину в намірі здійснити секуляризацію.

Імператриця вважала, що звільнення дворян від обов'язкової служби посилить їх незалежність від трону, що суперечило її уявленням про ролі в суспільстві абсолютної монархії. Однак скасувати маніфест Петра III вона не наважилася, як не наважилася і підтвердити його. Вона вирішила сховатися за спину спеціально створеної комісії, якій дала два виключають один одного доручення. З одного боку, вона засудила маніфест Петра III, бо він, на її думку, "в деяких пунктах ще більше обмежує ту свободу, ніж загальна користь вітчизні і наша служба тепер можуть вимагати". З цього наказу випливає, що імператриця мала намір розширити дворянські привілеї.

З іншого боку, цієї комісії було доручено винайти способи, як зацікавити дворян у продовженні служби. Комісія склала доповідь, расширявший дворянські привілеї (звільнення від тілесних покарань, від позасудових репресій та ін). але не знайшла заходів, що змушували дворян служити.

Реакції імператриці на доповідь комісії не було, все залишалося без змін: маніфест Петра III хоча і не був підтверджений, але їм дворяни широко користувалися два з лишком десятиліття.

У роки, коли імператриця розбиралася зі спадщиною чоловіка, вона стала втілювати в життя і заходи, що поклали початок новому етапу в історії Росії. Розташувавши їх в хронологічній послідовності, ми виявимо, що вони в сукупності створюють цілісне уявлення про намір імператриці керуватися ідеями освічений але го абсолютизму.

Протягом 1762-1764 рр .. були скасовані монополії на торгівлю смолою, а також на виробництво шпалер, сусального золота та срібла, крім того, оголошена свобода рибних, тюленьих і тютюнових промислів і свобода відкривати цукрові заводи.

У 1764 р. відбулося відкриття Смольного інституту шляхетних дівчат. Це був новий тип навчальних закладів.

До цих же років відносяться дві акції Катерини, внесли суттєві зміни в структуру адміністративних органів. Одна з них пов'язана з проектом Н. В. Паніна про заснування Імператорського ради та реформою Сенату. Створення Імператорського ради Панін мотивував необхідністю усунути вплив на управління країною "вітер" людей, як він називав фаворитів, корисливих людей і владних, але чужих інтересам держави. Фаворитизм породжував догідництво, свавілля, казнокрадство, аморальність. "Государ, - міркував Панін, - яким би він ні був талановитий, працьовитий і розумний, не в змозі охопити всі сторони управління країною". Йому повинно було допомогти постійно діюча установа - Імператорський рада з шести - восьми членів, серед яких чотири статс-секретаря, відали зовнішньої, внутрішньої політикою, військовими і морськими справами.

Катерина спочатку погодилася з проектом, навіть призначила членів ради, підписала маніфест про його заснування, але в останній момент надірвала лист зі своїм підписом. Деякі історики, спираючись на думку генерал-фельдцейхмейстера Вильбуа про цей проект (він виявив у ньому олігархічні тенденції), вважали можливим порівняти його з кондиціями верховників, що обмежували владу Анни Іоанівни. В дійсності обмеження влади передбачалося лише щодо фаворитів. Цього, однак, виявилося достатньо, щоб відхилити проект.

Зате реформа Сенату пройшла безболісно. Раціональне зерно поділу Сенату на шість департаментів з п'ятьма сенаторами в кожному полягало в тому, що його громіздкий складу дозволяв багатьом сенаторам байдикувати, вважати своїм головним обов'язком не роботу, а присутність в установі. У департаментах скорочувалася можливість ховатися за спини інших, підвищувалася в 6 разів ефективність роботи Сенату.

Так само безболісно сталася і ліквідація гетьманства на Україні. Відновлення гетьманського правління, скасованого ще при Петрові Великому, було плодом фаворитизму: Єлизавета Петрівна в 1750 р. призначила гетьманом 22-річного К. Р. Розумовського, який був братом фаворита імператриці Олексія.

Самодержавному ладі притаманна уніфікація органів влади, йому протипоказані автономії та врахування специфіки в управлінні околицями, населеними неросійськими народами. Збереження особливостей в управлінні Катерина називала "дурістю".

Розумовський під впливом бесіди з імператрицею сам попросився у відставку, тут же вдоволена. 10 листопада 1764 р. вийшов указ про скасування гетьманського правління і заснування Малоросійської колегії на чолі з П. А. Рум'янцевим.

У 1765 р. були введені ще два великих нововведення. Перше з них - відкриття Вільного економічного товариства. Воно повинно було допомогти поміщикам раціонально організувати господарство, пристосувати його до ринкових відносин. У видаваних Вільним економічним товариством "Працях" друкувалися агротехнічні поради, зразкові інструкції прикажчикам, настанови, як утримувати худобу, рекомендації по переробці сільськогосподарської сировини, відомості про нові знаряддя праці. Поміщики, що домоглися успіхів в організації господарства, ділилися своїм досвідом.

Втім, далеко не завжди поміщики могли скористатися розумними рекомендаціями "Праць", бо кріпосницький режим, з одного боку, створював споживчий характер господарства і виключав вкладення коштів у виробництво, а з іншого - підневільну працю кріпосного селянина відрізнявся низькою продуктивністю і йому була протипоказана інтенсивна агротехніка.

Інше нововведення було пов'язане з оголошенням Вільним економічним товариством конкурсу на кращий відповідь на питання: "Що корисніше для суспільства, - щоб селянин мав у власності землю або тільки рухоме маєток, і як далеко його права на той або інший маєток повинні тягнутися?" Протягом двох років Економічне товариство отримало 162 конкурсні роботи, в тому числі 129 надіслали німці, 21 - французи, 7 - росіяни. Конкурсні роботи надіслали Вольтер і Мармонтеля, Граслен Ейлера. Вони піддали різкій критиці кріпацтво, вважали його таким, що суперечить природі та людському розуму, писали про неминучий занепад суспільства, в якому панує рабство, про загрозу виступів народу, доведеного до відчаю, про паразитизмі дворянства.

Конкурсний твір, виконане представником дворянського ліберального табору А. Я. Полєновим, теж містив "по тутешньому станом непристойні вислови" на адресу кріпацтва. Але, розкритикувавши кріпосне право, Полєнов не пропонував його скасувати. Він вважав можливим надати кріпосному селянинові право спадкового володіння "нерухомим маєтком" і право власності на своє рухоме майно.

Першу премію отримав член Діжонської академії Беарде де Лабей за твір під девізом, що відображав погляди автора: "В користь свободи волають усі права, всьому є міра. Могутність держави засновано на свободу та добробут селян. Але наділення їх землею повинно було піти за звільненням від кріпосного права". Автор рекомендував не поспішати ні з звільненням селян, пі з наділенням їх землею, бо небезпечно спустити з ланцюга ведмедя, не приручив його. Слід сну-чада підготувати селян до сприйняття свободи, а потім вже приступити до наділення їх землею.

Погляди Беарде де Лабея цілком відповідали помірно-просвітницьким поглядам імператриці, з ініціативи якого проводився конкурс. Шлях кріпаків до волі, намічений французьким автором, цілком влаштовував імператрицю - в роки, коли проводився конкурс, Катерина посилено студіювала "Дух законів" Монтеск'є і складала свій знаменитий "Наказ". Конкурс був свого роду пробним кроком, перевіркою сповідуваних нею ідей щодо майбутньої долі кріпаків у Росії.

Перелічені прояви політики освіченого абсолютизму ще не набули всеосяжного характеру і стосувалися приватних сторін життя суспільства. Ця політика найбільш яскраве втілення придбала у скликанні в 1767 р. Покладеної комісії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РОСІЯ ЗА КАТЕРИНИ ВЕЛИКОЇ
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Новий етап раціоналізації державного управління в умовах освіченого абсолютизму. Адміністративні реформи Катерини II
Реформи в економіці Росії
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В 1855-1881 рр ..
Перші роки царювання
Російська імперія в першій половині ХІХ століття
Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Проблема реформ в урядовій політиці Росії і пошуки шляхів вдосконалення національної моделі державного управління в першій половині XIX ст.
ГРОМАДСЬКИЙ РУХ В ЦАРЮВАННЯ ОЛЕКСАНДРА II
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси