Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Опричнина Івана Грозного

Вже на початку Лівонської війни поразки російських військ викликали гостру політичну кризу, який був тісно пов'язаний з особистістю Івана IV. Цар побачив головну причину невдач у зрадах і нерадении воєвод. Він розірвав стосунки з членами Обраної ради. Відтепер їх діяльність розглядалася як злочинне непослух і замах на справжнє "самовладство".

Опали обрушилися на колишніх однодумців царя. Олексія Адашева врятувала від страти, смерть у в'язниці, але страчені були його батько і брат. Відчуваючи наближення опали, втік з Юр'єва-Лівонського в Литву один з видних діячів Обраної ради князь Андрій Курбський. Пізніше князь виправдовував свій вчинок правом змінити сюзерена, який переступив заповіді і безвинно стратив своїх слуг. Але в трактуванні Івана Грозного втеча Курбського - зрада підданого, у якого немає прав і є лише обов'язки беззаперечно підкорятися монарху. Своє самодержавное кредо Іван сформулював у відповідному посланні втікачеві-князю: "А шанувати есмя своїх холопей вільні, а і стратити вільні ж".

Боротьба з зрадами в рамках феодальною права була визнана Іваном недостатньою. Він жадав надзвичайних повноважень. Наприкінці 1564 р. цар вирушив у традиційний богомільний похід в Троїцький монастир. На цей раз Іван відвозив з собою найбільш шановані ікони та інші святості, скарбницю. По прибутті царського потягу в Олександрівську слободу до Москви у січні 1565 р. були відправлені дві царські грамоти. У першій цар оголошував про те, що залишив держава; причина - гнів на бояр, служилих і приказних людей, які творять насильства, зради і непослух. Гнівний був цар і на церковних єрархів, заступавшихся за зрадників. Згідно з іншою грамоті, зверненої до москвичам, цар залишав царство, але "гніву на них і опали никоторые немає".

Цар вміло нацькував низи на верхи, звинувативши останніх у всіх бідах і негараздах. Верхи ж перебували в розгубленості - страшно було подумати, щоб богоданний государ залишив трон. Під тиском народу, який обіцяв "спожити зрадників", бояри і духовенство вмовили Івана повернутися на царство. Але цар висунув умову: відтепер він буде на свій розсуд розправлятися з зрадниками "без всякого стужения".

Повернення Івана в Москву і установа опричнини було відзначено стратами. З тієї пори терор стає невід'ємною частиною політики. "Звичка до человекоубийствам є у нього (царя) щоденної", - писав один із сучасників опричнини. Уподібнюючи свою владу Божественної, Іван Грозний вважав себе вправі розпоряджатися життям підданих і бачив у цьому обов'язок православного государя по відношенню до "грішників". Політичний зміст опричнини зводився до утвердження ідеалу необмеженого самодержавства. "Навіщо ж самодержавством називається, якщо сам не керує?" - риторично запитував цар у своїй знаменитій листування з князем Курбським.

Опричниной на Русі називали доля, який виділявся вдові князя в довічне користування. Іван IV надав слову новий сенс. У 1565 р. країна була розділена на опричнину - особливий государева доля - і земщину, з відповідним поділом органів влади і управління. Опричники поривали з земським світом - "не токмо зі друзі і братами, а й із самими батьки". Вони давали клятву бути вірними государю, вишукувати зраду і викорінювати "крамолу". Зовнішній вид демонстрував призначення слуг царя, одягнених в чорне, з мітлою і собачою головою, прив'язану до сідла. Курбський назвав опричників "кромешниками", обігруючи синонімічність слів "опріч" і "крім". Оскільки пекло - "тьма непроглядна", то опричники-кромешники перетворювалися в пекла воїнство. Так опонент царя визначив починання Івана Васильовича. Культурологічні дослідження останніх років дозволили надати цим асоціаціям більш глибокий сенс. Олександрівська слобода і Опричний двір в Москві трактувалися сучасниками як Небесний Град, в якому цар Іван за божественним бажанням творить Страшний суд над зрадниками.

Опричнина розділила країну. У спадок свій, цар включив багаті райони і міста країни, центри солеваріння, повіти по литовському кордоні. На опричную і земську частині була розділена Москва. Опричники склали особливий двір і військо, на утримання якого земщина сплачувала контрибуцію. Державними справами раніше займалася Боярська дума і накази. За собою Іван залишав суд і зовнішньополітичне керівництво країною. Частина землевласників опричних повітів були включені в опричне військо, інші виселялися. Таким чином, з опричной політики виявилися пов'язані масштабні зміни в землеволодінні.

Змінюючи політичний режим в країні, опричнина була покликана стати знаряддям затвердження деспотичної самодержавної моделі централізованої держави - вельми відмінною від тієї, яка складалася в роки реформ. Іван намірився вибудовувати владу виключно згори вниз, без участі станів і "землі". Придушуючи будь-який опір, цар стратив представників знатних прізвищ "всеродно", разом з родичами. Особливо постраждали ростовські, ярославські, стародубські князі. У 1567 р. глава земщини, боярин В. П. Федоров, був звинувачений в намір видати Івана польському королю. Кривавий розшук завершився масовими стратами, причому цар власноручно розправився над Федоровим.

Іван IV не пошкодував навіть двоюрідного брата Володимира Андрійовича Старицького. Приналежність до великокнязівському роду робила його небезпечним суперником царя. Спочатку старицького князя позбавили родового спадку, де на нього звикли дивитися як на государя, не задовольняючись цим, Іван IV змусив князя та його родину прийняти отруту.

Опали супроводжувалися масовими конфіскаціями та перерозподілом земель. У скарбницю переходили землі опальних. В результаті зникали старі князівські і боярські вотчини, населення яких дивилося на своїх власників як на спадкових государів. Розширювалося помісне землеволодіння.

У 1568 р. митрополит Філіп II скористався прерогативою церкви морально оцінювати дії влади і публічно засудив Івана Грозного і його опричників. "У всіх народів є закон і правда, а на Русі їх немає", - ніби оголосив мужній єрарх. У відповідь цар наказав повалити Філіпа. Слухняні царської волі архієреї позбавили його сану, а опричники під час служби в Успенському соборі зірвали з митрополита облачення. Іван не обмежився позбавлення влади; за переказами, улюбленець царя Малюта Скуратов задушив Філіпа в келії.

Сильний удар був нанесений Новгороду. Іван отримав звістку про намір городян вдатися польському королю. Цар давно відчував недовіру до Новгороду, минуле якого давало приклади свавілля і непокори. Доносом був дай хід. У 1570 р. опричне військо з'явилося в Новгороді і учинив кривавий погром. Спочатку цар намагався надати розвитку подій видимість суду: людей катували, домагаючись зізнання у зраді. Але дуже скоро каральний похід звівся до грабежу і насильства. Загинули тисячі городян. В інші дні, за повідомленням літописця, в воду "вкидали... п'ятсот або шістсот осіб".

Подібна доля була уготована Пскову. Місто врятував випадок - грізне пророцтво юродивого про відплату, яке налякало забобонного царя. Городян пощастило уникнути погрому, але не страт. Після повернення в Москву однодумців опальних новгородських бояр шукали в столиці. До загального здивування у число обвинувачених у справі про "новгородської зраді" потрапили багато з опричників. Страти зазнали фактичний глава опричнини А. Ф. Басманов і його син Федір, Аф. В. Вяземський, В. М. Висковатый. У липні на Червоній площі були замордовані "розными стратами" більше 100 осіб дворян і наказових.

У 1571 р. на країну обрушилося страшне лихо. Кримський хан Девлет-Гірей рушив до Москви. Опричне військо не відрізнялося фортецею духу і втекло. Хан дотла випалив столицю і безкарно пішов у Крим з величезним полоном.

Трагічні події підірвали віру царя в опричнину. Для відображення нового набігу кримчаків цар вперше об'єднав війська під початком земського воєводи князя М. Воротынского. У 1572 р. в битві біля села Молоді, поблизу Серпухова, війська хана були звернені у втечу. Восени того ж року цар скасував опричнину.

Опричнина, її спрямованість та сенс викликали і викликають гострі суперечки серед істориків. С. М. Соловйов, засуджуючи терор царя, бачив у опричнине зіткнення державного начала зі старим родовим, проявлявшимся в претензіях бояр-княжат на соправительство. Для

B. О. Ключевського опричнина - засіб утвердження самодержавства в боротьбі з політичними домаганнями аристократії. Однак, не зумівши "розтрощити незручний для нього порядок", цар почав проймати "ненависні йому обличчя".

Великий вплив на істориків справила концепція C. Ф. Платонова, який пов'язав опричнину з процесами централізації, покликаними зломити пережитки питомих часів і знищити землеволодіння бояр-княжат. У підсумку - розгром питомої аристократії і зміцнення самодержавства, яке отримало можливість спертися на служилое дворянство. По Платонову, Іван Грозний "відстоював не право па особистий свавілля, а принцип єдиновладдя як основа державної сили і порядку".

Радянська історіографія 40-50-х років бояр-княжат, заважали "прогресивним процесам централізації", була реакційною силою. В подальшому антибоярская спрямованість опричнини була поставлена під сумнів. Багато дослідники побачили в опричнине засіб боротьби з різними проявами політичної децентралізації. Проте терор виявився настільки массштабен, що завдав сильний удар по процесу централізації. Опричнина зміцнила у свідомості підданих думка про недоцільність і неможливість будь-якого протидії царської влади.

Опричнина завдала сильного удару по землеволодінню нащадків удільних князів, найбільш повно зберегли риси питомої старовини, і в цьому сенсі, безсумнівно, сприяла централізації. Однак подібний шлях був надто руйнівним і супроводжувався утвердженням деспотичної влади.

При всьому розмаїтті поглядів можна говорити про певної спільності думок. Не випадково російські книжники були впевнені, що з установи опричнини "велика біда зачалась". Заради забезпечення необмеженої влади цар розколов країну і кинув її в трясовину кривавого терору; загинули тисячі людей. Своєю політикою Іван IV підірвав процеси централізації. Нарождавшаяся станова монархія потіснила самодержавної монархією, предпочитавшей не ініціативних підданих, а підданих-холопів. Не випадково перша половина царювання Івана Грозного відзначена переконливими успіхами, а друга - поразками. Політика царя поставила країну на межу катастрофи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Опричнина Івана Грозного
Сімейне життя Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Опричнина (1565-1572)
Перебудова центральних і місцевих органів влади і управління в середині XVI ст. Опричнина та її наслідки
Правління Івана ІІІ
Заповіт Івана III
ГЕОРГІЙ ІВАНОВ (1894-1958)
Початок правління Івана IV Васильовича
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси