Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ

Лекція 41. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ НІБИ З ДЕЛІКТІВ (КВАЗІ-ДЕЛІКТИ)

Поняття зобов'язань quasi ex delicto

593.

Підстави виникнення зобов'язань були зведені в римському праві в кінцевому його розвитку до чотирьох: контракт, делікт, квазі-контракт, квазі-делікт (п. 432).

Ця класифікація підстав виникнення зобов'язань слідом за Гаєм була відтворена Інституціями Юстиніана (I. 3.13.2; 3.27.4.5.).

Її не можна, однак, не визнати мало вдалою: якщо важко вловити загальні риси фактичних положень, віднесених Гаєм, і слідом за ним Юстиніаном, до числа квазі-контрактів, а також знайти ознаки, які зближують їх з контрактами (див. п. 432), то не менш важко на підставі чотирьох наведених Гаєм і відтворених Юстиніаном прикладів квазі-деліктів побудувати загальне поняття квазі-делікту. Тому сучасні дослідники римського права (Покровський, Жирар та ін) зазвичай обмежуються відтворенням цих прикладів і вказівкою на те, що перелік квазі-деліктів можна було б значно продовжити, включивши в нього, зокрема, ряд випадків, в яких у зв'язку з певними іншими правовідносинами визнавалася обов'язок відшкодування невинно заподіяної шкоди, наприклад, при пред'явленні actio quod metus causa або actio Pauliana не до лиця, учинившему metus, або до боржника, що діяв in fraudem creditons, а до третьої особи, яка, не будучи співучасником, отримав, однак, вигоду із дій особи, винної у вчиненні metus, або з угоди боржника, вчиненого на шкоду кредиторам (п. 591).

Окремі види квазі-деліктів

Iudex litem suam fecit

Інституції Юстиніана так само, як Інституції Гая, наводять такі приклади зобов'язання з квазі-деліктів:

Відповідальність судді за умисне неправильне або необережне вирішення судової справи або за порушення будь-яких суддівських обов'язків, наприклад, за неявку в призначений день для розгляду справи. У цих випадках суддя "робить процес своїм", litem suam fecit, тобто стає відповідальним, мабуть, за весь збиток, понесений потерпілої від його дій стороною.

Actio de effusis et deiectis

Відповідальність на підставі преторского позову, actio de effusis et deiectis, особи, з будинку якого, хоча б і без вини господаря, було що-небудь вилито або викинуто на вулицю або площу. Власник потерпілого від дії такого раба або тварини так само, як і власник пошкодженої речі, був вправі пред'явити позов у подвійний сумі збитків. Вільній людині, якій зазначеними діями було завдано поранення, давалася actio in bonum et aequuni concepta про відшкодування понесеного ним збитку. Нарешті, якщо була заподіяна смерть вільній людині, будь-яка особа була вправі пред'явити популярний позов (actio popularis) про стягнення з господаря будинку штрафу в сумі 50 тис. сестерцій.

Actio de positis et suspensis

Така ж actio popularis, носила в цьому випадку назву actio de positis et suspensis, давалася будь-якому охочому проти господаря будинку, якщо цього будинку що-небудь було поставлено або повішено так, що могло завдати шкоди перехожим (недбало повішені вивіски тощо). Предметом позову було стягнення штрафу в сумі 10 тисяч сестерцій.

Відповідальність nautarum, cauponum, stabulariorum за делікти їх слуг

Преторские позови, які давалися проти господаря корабля, власників готелів і заїжджих дворів за dolus і furtum вчинені їх слугами на кораблі, в готелі або на постоялому дворі по відношенню до проїжджаючих. Предметом позову було стягнення подвійного розміру збитку, понесеного проїжджаючим. Таким чином проїжджаючі наділялися енергійними засобами захисту: їм давався позов проти господаря корабля, готелі, або заїжджого двору з receptum nautarum (п. 547). Вони могли пред'явити відповідний деликтный позов до безпосереднього винуватця шкоди - слузі і, нарешті, замість позову до безпосереднього винуватця шкоди - слуги, вони могли пред'явити позов про відшкодування в подвійному розмірі завданої ними шкоди до господаря корабля або готелю, який, за загальним правилом, був, зрозуміло, більш платоспроможним, ніж слуга.

 
< Попередня   ЗМІСТ

Схожі тими

ДЕЛІКТНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА КВАЗІ-ДЕЛІКТИ
Характерні риси приватних деліктів
Зобов'язання, які користувалися позовним захистом, і натуральні зобов'язання
Поняття та види зобов'язань quasi ex contractu
Поняття і сторони зобов'язання
Поняття та підстави аліментних зобов'язань
ДЕЛІКТНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА КВАЗІ-ДЕЛІКТИ
ОКРЕМІ ДЕЛІКТИ
Інтернет-делікти та боротьба з ними
Незручності, пов'язані з procuratio in rem suam
Негаторний позов (actio negatoria)
Actio Serviana
Actio depositi contraria
Негаторний позов (actio negatoria)
Actio Serviana
Actio depositi contraria
ДЕЛІКТНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ТА КВАЗІ-ДЕЛІКТИ
Характерні риси приватних деліктів
Інтернет-делікти та боротьба з ними
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси