Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Регулятиви і норми

Регулятиви являють собою особливий вид смислів, який знаходиться в тісному зв'язку з іншими їх видами - знаннями і цінностями.

На відміну від знань, регулятиви відносяться не до об'єктів, якими людина оперує, а до операцій, які він здійснює над об'єктами. Звичайно, ці самі операції можуть стати об'єктами пізнання - тоді будуються знання також і про способи здійснення операцій, тобто про регулятивах. Ці знання зазвичай формулюються у вигляді правил. Правило є эксплицированный у вербальній формі регулятив. Але знання про регулятиве, виражене в правилі, і сам регулятив - не одне і те ж. По-перше, людина здатна діяти у відповідності з певними регулятивами і при цьому абсолютно не знати їх, наприклад, їздити на велосипеді і не знати, якими способами утримується рівновага при їзді, і не вміти сформулювати правила, що описують використовувані їм способи управління велосипедним кермом і своїм тілом. По-друге, знання про регулятивах буває недостатньо точним і повним. Навіть відмінне знання тексту інструкцій та методичних посібників ще не забезпечує успішного виконання описаних ними дій. Студент-медик може досконало знати правила діагностики, але без відповідної тренування він навряд чи в достатній мірі опанує мистецтво діагнозу. Нарешті, по-третє, можна знати регулятиви, і навіть знати дуже добре, але бути не в змозі діяти відповідно до ними. Наприклад, спортивний тренер може до тонкощів знати, розуміти і пояснювати, як треба виконати якусь гімнастичну комбінацію, але разом з тим не вміти робити її з-за відсутності необхідних для цього психофізичних якостей.

Регулятиви пов'язані зі знаннями: чим більше людство пізнає світ, тим більш ефективними стають застосовувані їм способи діяльності. Але знання і регулятиви - це різні види смислів.

Співвідношення регулятивів з цінностями і ідеалами визначається тим, що цінності та ідеали виступають як цілі, на досягнення яких спрямована діяльність людини, а регулятиви - як засобу організації цієї діяльності. Отже, цінності та ідеали теж є регуляторами людської поведінки, але вони являють собою те, що його стимулює, а регулятиви - те, як воно повинно будуватися.

Однак людина може розглядати у якості цінностей і самі регулятиви - правила, принципи, способи поведінки. Для медиків, приносять клятву Гіппократа, принцип "не нашкодь" (не принеси шкоди хворому) стає не просто регулятивом, нормою їхньої професійної діяльності, але і цінністю, символом лікарської етики. Віруючі ставляться як до найбільшої цінності до ритуалів, встановленим їх релігією, правилами проведення богослужінь, поклоніння церковним святинь, виконання обрядів і т. д. Російські старообрядці йшли з насиджених місць у заслання, йшли на смерть, на самоспалення, не бажаючи відмовитися від "двоперстя" (звичаю хреститися двома пальцями) і деяких інших ритуальних дій, які вони вважали нормами "істинного" православ'я. Відомо, яку силу в колах родової аристократії мали ідеали дворянської і офіцерської честі; преклоніння перед цими ідеалами було пов'язане з перетворенням в ідеали принципів поведінки, гідного дворянина і офіцера. Разом з тим регулятиви поведінки, прийняті в будь-якої культури або субкультури, але осуждаемые іншою культурою, можуть стати в останній антицінностями, що викликають презирство, ненависть і огиду. Так ставиться сучасна цивілізована людина до первісного канібалізму, прийомам боротьби з єретиками, що застосовувалися середньовічними інквізиторами, масового знищення фашистами в'язнів концентраційних таборів у газових камерах. Антицінностями для нормальних людей є і норми поведінки, які насаджуються в кримінальному світі, в умовах армійської "дідівщини", в середовищі бюрократів-хабарників, і т. д. Таким чином, цінності здатні кидати "ціннісний відблиск" на регулятиви дій, які вживаються людиною для їх досягнення.

Чим вище в ієрархії ціннісних орієнтації особистості перебуває цінність, тим більше людина схильна накладати друк цінності і регулятиви націленого на неї поведінки. Тому не дивно, що ціннісне ставлення найбільшою мірою поширюється на регулятиви поведінки, спрямованого на вищі, фінальні цінності. Такі регулятиви, як і сама фінальна цінність, стає самоцінним. Прикладом цього можуть служити принципи моралі: особистість дотримується їх не заради досягнення якої-небудь мети, а в силу їх самоцінності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

НОРМИ ПРАВА
Норми і форми (джерела) права. система права і система законодавства
Види правових норм.
Правові норми та джерела російського права
ПРАВО В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ НОРМ
Норма керованості
Види правових норм
Види колізійних норм
Соціокультурні норми
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси