Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Суспільна цінність чистої монополії та її роль у науково-технічному прогресі

Оцінимо чисту монополію з точки зору суспільства в цілому.

Монополіст вважатиме вигідним продавати менший об'єм продукції і призначати вищу ціну, ніж зробив би це конкуруючий виробник.

Іншими словами, максимізує прибуток об'єм виробництва монополіста має своїм результатом недораспределение ресурсів; монополіст вважає вигіднішим обмежити випуск і, відповідно, використовувати менше ресурсів, ніж є виправданим з точки зору суспільства.

Доречне запитання: чи є монополістичні фірми більш чутливими до неефективності, ніж конкуруючі виробники? Так. На рівні теорії - фірми у конкурентних галузях постійно знаходяться під тиском з боку конкурентів, які змушують їх бути внутрішньо ефективними, щоб просто вижити. Але монополії та олігополії захищені від конкурентних сил, і така "інфраструктура" є сприятливою для неефективності. На жаль, але це так: неефективність тим більше, чим менше конкурентів.

Існує ще одна причина, яка могла б викликати більші витрати і більшу втрату ефективності. Вона виникає у разі, коли фірма хоче отримати або зберегти монопольні привілеї, що надаються державою. Іншими словами, монополістичний бар'єр для вступу в галузь може бути обумовлений законодавством або особливої ліцензією, передбаченої державою, як, наприклад, радіо - і телевізійне мовлення. Прагнучи підтримати або збільшити випливають з цього економічні прибутки, монополія може витратити значні суми на легальні платежі, "обробку" членів конгресу і рекламу зв'язку з громадськими організаціями, щоб схилити уряд надати йому привілейоване становище або захистити його. Ці витрати нічого не додають до обсягу виробництва фірми, але збільшують її витрати.

Завдяки бар'єрів для вступу в галузь монополіст може постійно отримувати значні економічні прибутки. Отже, чистий монополіст може мати великі фінансові ресурси для розвитку науково-технічного прогресу (НТП), ніж конкурентні фірми. Але як щодо стимулів монополіста до НТП?

Існує думка, що внаслідок відсутності конкурентів у чистої монополії немає автоматичного стимулу до розвитку, тому чистий монополіст може дозволити собі бути неефективним. Гостре суперництво конкурентного ринку карає неефективних; з неефективним монополістом такого не відбувається просто тому, що у нього немає конкурентів. У монополії є всі підстави бути задоволеним існуючим становищем.

Яка ж економічна ефективність чистої монополії? Чиста конкуренція змушує використовувати найкращу з відомих технологій і розподіляє ресурси відповідно до потреб суспільства. Однак коли ефект від масштабів виробництва, доступний монополісту, недосяжний для виробників в умовах чистої конкуренції або в динамічній ситуації, в якій зміни в рівні НТП повинні бути враховані, ефективність чистої монополії очевидна.

Моделі фірм: конкурентне та монополістична. Економічна ефективність чистої монополії

Монополії, збагачуючись за рахунок іншої частини суспільства, мають менше стимулів, але більше капіталу для розвитку НТП. Це положення дозволяє досліджувати різні моделі фірм.

Конкурентна модель

Виживання конкурентних фірм, звичайно, залежить від ефективності. Але в той же час конкуренція схильна позбавляти фірми економічної прибутку, основного стимулу і джерела, щоб розробляти нову, поліпшену виробничу техніку або нову продукцію. Прибуток від НТП може бути недовговічною для здійснює нововведення конкурентного виробника. Впроваджує нововведення фірма в конкурентній галузі виявить, що багато її конкуренти будуть незабаром дублювати або копіювати будь-яку технічну новинку; вони будуть вважати винагороди, але не витрати на технологічне дослідження.

Монополістична модель

Як вже зазначалося, чистий монополіст має більше фінансових ресурсів для НТП, ніж конкурентні фірми.

Але стимули монополіста розробляти нову техніку або продукцію можуть бути слабкими: відсутність конкурентів означає, що на монополізованому ринку немає автоматичного стимулу до НТП. Внаслідок свого захищеного ринкового становища чистий монополіст може дозволити собі бути неефективним і млявим.

Що може бути запропоновано в якості підсумкового узагальнення економічної ефективності чистої монополії? У статичній економіці, де ефект від масштабів виробництва одно доступний суто конкурентним і монополістичним фірмам, чиста конкуренція буде краще чистої монополії тим, що перша змушує використовувати найкращу з відомих технологію і розподіляє ресурси відповідно до потреб суспільства. Однак коли ефект від масштабів виробництва, доступний монополісту, недосяжний для невеликих конкуруючих виробників або в динамічній ситуації, в якій зміни в рівні технічного прогресу повинні бути враховані, неефективність чистої монополії менш очевидна.

Економісти не сходяться в думці щодо того, наскільки чиста монополія сприяє НТП. Деякі вважають, що чиста монополія більш прогресивна, ніж чиста конкуренція, тому що її здатність реалізувати прибутку забезпечує фінансування наукових робіт. Інші доводять, що відсутність конкурентних фірм і бажання монополіста повністю використовувати вже існуюче обладнання послаблюють стимул здійснювати нововведення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Крива попиту на продукцію монополіста. Ціна і гранична виручка (граничний доход) в умовах чистої монополії. Взаємозв'язок граничної і валової виручки
ЧИСТА МОНОПОЛІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
Технології соціального обслуговування з використанням досягнень науково-технічного прогресу
Визначення чистої монополії, її відмінності від конкурентної фірми
Економічна поведінка фірми в умовах чистої монополії
Економічні наслідки чистої монополії
Модель конкурентних сил
Формування заробітної плати на конкретних ринках праці. Конкурентний ринок праці. Модель монопсонії. Модель з урахуванням профспілок. Двостороння монополія
КОНКУРЕНТНЕ ОТОЧЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ЙОГО ЗМІН
Е. Чемберлін: диференціація продукту та монополістична конкуренція
ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ПРОТИДІЮ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
МОНОПОЛІСТИЧНА (НЕДОСКОНАЛА) КОНКУРЕНЦІЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси