Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Роль стереотипу в процесі масової комунікації

Поняття стереотипу було введено в соціальні науки в 1922 р. У. Ліппманом.

Стереотип - це спрощене, заздалегідь прийняте уявлення, не випливає із власного досвіду. Ці спрощення певним чином впливають на сприйняття і розуміння явищ навколишньої дійсності.

Т. Марждицкий описує наступні риси стереотипу:

o є неправильними узагальненнями - занадто широкими, перебільшеними або спрощеними;

o є переконаннями, загальними для певної групи людей у суспільстві, зазвичай пов'язаними з уявленнями про соціально-психологічних або антропологічних характеристиках інших суспільних груп;

o будучи системою переконань і установок, прийнятих заздалегідь, не формуються через соціальний досвід;

o передаються за допомогою мови;

o відносно стійкі і насилу піддаються зміні.

На підставі цих характеристик стереотип можна визначити як поширені за допомогою мови або образу певних соціальних групах стійкі уявлення про факти дійсності, що приводять до дуже спрощеним перебільшених оцінок і суджень з боку індивідів. Вони істотно впливають на сприйняття інформації тими людьми, які володіють ними.

Стереотип складається з двох компонентів: 1) когнітивного образу, який забезпечує схильність суб'єкта до сприйняття масової інформації; 2) інструментально практичної установки, що створює контекст оцінювання інформації та внутрішньої готовності суб'єкта до подальших дій. Якщо інструментальний компонент починає домінувати над когнітивним, тобто людина сприймає тільки те, що він хоче сприймати, то істина стає неотличимой від брехні, переконання переростає в упередження, категоріальний стереотип перетворюється в "імідж", а люди - в знеособлену і манипулируемую "самотню натовп".

Як вони утворюються? Наше мислення має тенденцію становити з абстрактної дійсності конкретні образи, тобто відбувається трактування абстрактних уявних конструкцій як речей, уречевлення абстракцій. Ця тенденція призводить до закріплення в свідомості деякої соціальної групи подібних конкретних образів.

Інше джерело стереотипів - це природні схильності людей до "спрощеного мислення". На сучасну людину обрушується потік інформації, тому він вдається до такого спрощення. Таким чином, виникають стереотипи, які виступають як умовні "ярлики", що наклеюються на людей і явища. Вони глибоко зачіпають весь процес сприйняття.

Стереотипи, що мають талановитий емоційне забарвлення, є досить стійкими психічними утвореннями і погано піддаються змінам.

Про результативність комунікації ми можемо судити по ступеню її впливу на одержувача, на його встановлення (тобто відносно стійкі уявлення), звички, стереотипи і т. д. Це не означає (хоча і не виключає), що вони обов'язково повинні змінити свій вектор або змінитися на протилежні. Найчастіше, на думку фахівців, результатом комунікації, навпроти, виявляється посилення тих стереотипів свідомості і поведінки, які сформувалися раніше. Наприклад, відомо, що люди, знайомлячись з новинами, схильні в першу чергу шукати в них підтвердження вже існуючих, раніше сформованим поглядам. Механізми людської психіки діють таким чином, що людина відбирає саме ту інформацію, яка відповідає його психологічних, ідеологічних та інших установок, її схильностям і уподобань, і відбраковує ту, яка їм не відповідає, причому перша краще сприймається, засвоюється і запам'ятовується, ніж друга. Крім того, опір сприйняттю нових норм і цінностей, пропагованих, наприклад, ЗМІ, може надавати система вже сформованих групових норм і цінностей, интериоризированных індивідом.

Часткове зміна поглядів і поведінки одержувача як результат впливу на нього повідомлення можливо в тому випадку, якщо його погляди і установки нестійкі, якщо існують прогалини в знаннях у відповідних областях. Чим менше людина обізнана в якій-небудь галузі, тим більше він схильний в ній зовнішньому інформаційному впливу.

Кардинальна зміна поглядів і поведінки відбувається досить рідко. Для такого роду зміни недостатньо впливу інформації, отриманої тільки від одного джерела. Подібні зміни можуть бути викликані лише цілою системою факторів - зміною соціально - економічної та політичної ситуації, впливом ЗМІ, зміною найближчого оточення людини. Повна зміна поглядів і установок людини без видимих зовнішніх передумов зустрічається вкрай рідко.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Роль установки і стереотипу в процесі масової комунікації
Організація і компетенція Міністерства зв'язку і масових комунікацій РФ, підвідомчих йому федеральної служби і федеральних агентств
МАСОВА КОМУНІКАЦІЯ
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі зв'язку і масових комунікацій
Помилкове сприйняття і стереотипи
Федеральна служба по нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд)
Професійні комунікації
Реклама в системі масових комунікацій
Федеральне агентство з друку і масових комунікацій (Роспечать)
Переконуюча комунікація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси