Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. Сполучені штати Америки в 1776-1871 рр.

Конфедерація

Виникнення США; історична зв'язок з Англією і англійським правом.

Сполучені Штати Америки, як окрема держава, утворилися й оформилися в останній чверті XVIII ст. (1776-1791 рр.). Вони виникли після семирічної війни за незалежність, шляхом революційного відокремлення від Англії ряду британських колоній, заснованих в XVII-XVIII ст. на Атлантичному узбережжі Північної Америки.

Колонії ці - першою з яких по часу виникнення була Віргінія (1607 р.) і останньої Георгія (1733 р.) - користувалися відомою політичною і правовою автономією, що спиралася частиною на звичаї і "фундаментальні угоди" місцевих переселенців, частиною на "хартії", тобто установчі акти про колоніях, дані англійською короною. Хартії були як би конституціями колоній і разом з англійським загальним правом - Common Law - справили великий вплив на розвиток права майбутніх Сполучених Штатів.

Можна сказати, що стовбури англійської та американської планових систем зрощуються внизу: ще американський історик Банкрофт відзначив цікавий факт, що королівська хартія, дана Карлом II колонії Род-Айленд в 1663 р., пережила більше ніж на півстоліття проголошення незалежності США і залишалася основним законом Род-Айленда без змін у своєму тексті до 1842 р. Ім'я народу було тільки своєчасно підставлено замість імені короля.

Меншою мірою це явище спостерігалося і в інших штатах як у державному, так особливо в цивільному, судовому та адміністративному праві, зокрема у сфері так званих "прав свободи".

Англійське право, як писав Енгельс у 1892 р., "протягом століть зберегла і пересадило в Америку і в колонії кращу частину особистої свободи, місцевого самоврядування та забезпеченості від всякого стороннього втручання, крім судового, - словом, тих древнегерманеких свобод, які на континенті під владою абсолютних монархій зовсім зникли"....

Відома спадкоємна зв'язок права Сполучених Штатів з англійською, таким чином, не підлягає сумніву. Але значення цієї спадкоємності не слід перебільшувати, як це схильні робити деякі історики права.

Революційне походження і різнорідність складу нової держави.

Сполучені Штати Америки утворилися в результаті потужного революційного поштовху, який Ленін характеризував як "зразок революційної війни проти феодального рабства"2. До складу США, крім Нової Англії - як іменувалася основна група американських колоній, - увійшла підпорядкована англійцям в 1664-1674 рр. Нова Голландія (з 1664 р. - Нью-Йорк) разом з Новою Швецією, теперішнім штат Делавер.

Обидва зазначених факту - революційне виникнення і різнорідність складу нової держави - не могли не чинити серйозного впливу на розвиток північноамериканської державної і правової системи. Різнорідність існувала навіть у середовищі колоній чисто англійського походження. Вони поділялися річкою Потомак на дві групи - північну і південну. У південній групі, по часу старшої, переважало велике плантаційне господарство; верхівку її населення складали вихідці з англійської Джентрі, основну частину - білі засланці або нащадки засланців (значною мірою ірландців) і працювали на плантаціях раби-негри; у північній групі, називали Новою Англією, переважало фермерське господарство з сильним розвитком морських промислів і торгівлі на берегах; населення складали вихідці з англійської міської та селянської середовища. Значний прошарок населення на півночі і на півдні становили контрабандисти і корсари, які знаходили широке поле для своєї діяльності завдяки вкрай сором'язливою для колоніального населення монополії перевезень, встановленої англійським урядом для англійських королів, і завдяки частим воєн того часу, відкривав можливість нальотів на іспанські Антильські острови, голландські і французькі поселення і т. д.

Між північною і південною групою колоній спостерігалася значна економічна, політична і навіть релігійна ворожнеча, принесена ще раніше двома різними емігрантськими хвилями з Англії; під час революційних потрясінь XVII ст. в колонії на північ від Потомака йшли, головним чином, республіканці і пуритани; на південь при Кромвеля бігли монархісти і католики.

Слід, проте, застерегти, що в північних колоніях з XVIII ст. була також деяка домішка католицького населення - ірландських селян, яких погнали за океан голодування 1729 1749 рр.

Перші спроби об'єднання колоній.

Колонії гуртувалися спільними інтересами торгівлі на море і загальною небезпекою зовнішніх нападів, особливо з боку голландців (XVII ст.) та які влаштувалися в Канаді та Луїзіані французів (XVIII ст.) Англійське уряд встановив у середині XVII ст. (1653 р.) згадану монополію перевезення товарів в колонії і з колоній для англійських кораблів ("навігаційний акт") і стеснило в колоніях розвиток промисловості (аж до заборони вивозу выделанных хутряних шапок); ці заходи сильно дратували волелюбних фермерів і городян Нової Англії і однаково зачіпали економічні інтереси всіх колоній. Невдоволення їх, однак, стримувалося зовнішньою небезпекою.

Небезпека від голландців була ліквідована ще в кінці XVII ст., французька небезпеку після ряду запеклих воєн відпала в 1763 р. з підпорядкуванням Канади Англії.

Молода американська буржуазія, сильно нажившаяся під час війни середини XVIII ст. і набула певний військовий досвід, стала особливо вороже ставитися до економічної опіці з боку Англії. В її середовищі брали верх прихильники широких визвольних планів.

Для боротьби з метрополією північні і південні колонії об'єдналися у збирався в 1774 р. та 1775 р. у Філадельфії з'їзді їх представників, що отримав назву "континентального конгресу. На цьому конгресі була зроблена спроба з боку поміркованих елементів (Галловей і Франклін) здійснити конфедеральный союз колоній з виборним президентом на чолі, але з збереженням верховної влади контролю. Спроба ця не мала успіху в зв'язку з швидким зростанням революційного настрою в країні, з успіхами повстанців, нарешті, у зв'язку з непримиренною позицією англійського уряду, який спробував у вигляді репресії проти повстанців "обрізати" американську торгівлю.

1 липня 1776 р. законодавчі збори Віргінії приймає так звану Віргінську декларацію прав, що мала, як можна думати, вплив на всі наступні буржуазні декларації прав, не виключаючи французької, а три дні потому - 4 липня 1776 р. - Філадельфійський конгрес, який складався з представників заможної та торговельної частини американського населення, проголосив Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки.

Декларація незалежності.

Декларація незалежності, насамперед, обґрунтовувала право американців на відділення від Англії. Вона містила довгий перелік різних образ і несправедливостей з боку короля Великобританії і англійського парламенту.

Дуже істотні у цьому переліку закиди в матеріальних утиски з боку англійців. Купці американського Півночі, промислові підприємці центральних колоній, швидко збільшувалися в числі, нарешті, заторкнуті в своїх інтересах плантатори, рабовласники і контрабандисти (до яких, до речі сказати, належав сам голова Філадельфійського конгресу) не могли примиритися з здійснювалася англійським королем і парламентом політикою переваги для англійських монопольних компаній та англійських промисловців.

Але конгрес вважав за потрібне виставити і деякі принципові гасла, розраховані на симпатії широких мас дрібної буржуазії, тих мас, яким безпосередньо доводилося битися з королівськими військами.

"Ми вважаємо самоочевидним, - писав конгрес, - що всі люди створені рівними, що вони наділені своїм творцем деякими невід'ємними правами, в числі яких - життя, свобода і прагнення до щастя; що для забезпечення цих прав серед людей встановлюються уряду, справедливі повноваження яких випливають із згоди керованих; що коли якась форма правління стає згубною для народу, то народ має право змінити або знищити її і встановити новий уряд, заснувавши його на такі принципи та організовуючи його владу в тій формі, яка здасться найбільш придатною для здійснення його безпеки і щастя".

Тут чітко проголошується право на революцію, на суверенітет і той, взагалі, коло недоторканних прав, який був висунутий ще англійською революцією XVII ст. в памфлетах Джона Лільберна і Джона Мільтона і залишався доріг, які прийшли в Америку нащадків пуритан.

Спираючись на це, конгрес "іменем і владою доброго народу цих колоній" в засіданнях 2-4 липня 1776 р. урочисто оголосив про звільнення колоній від підданства британській короні і про знищення всякої політичної зв'язки між ними і Великобританією.

З цього моменту стало зрозуміло, що англійському пануванню в Сполучених Штатах приходить кінець.

Головнокомандувач військ конгресу, колишній англійський офіцер, віргінський плантатор Вашингтон виявився вмілим організатором, відмінно використовував вироблену у американців в індіанських військах звичку до рассыпному строю. Велику підтримку надали Франція та Іспанія - давні супротивники Британської імперії. Чималу роль зіграла нейтральна позиція Росії, яку Англія різними способами намагалася перетягнути на свою сторону і використовувати в своїх інтересах у боротьбі проти Іспанії і повсталих колоний1. Росія, однак, вирішила укласти з рядом інших держав відомий договір "збройного нейтралітету" (1780 р.), сильно затруднивший морську блокаду Сполучених Штатів англійцями.

Всі прогресивні елементи Європи гаряче співчували американським повстанцям. У смугастого прапора Сполучених Штатов2 зібралися під командою Вашингтона і француз Лафайєт, і поляк Костюшко, і ірландець Монтгомері. Натхнення американських армій, які досягли півмільйонної чисельності, допомогло їм швидко перетворювати навіть окремі невдачі у великі успіхи і увінчати боротьбу остаточною перемогою. По миру, підписаним у Версалі 9 вересня 1783 р., Англія визнала незалежність 13 Сполучених Штатів і утримала за собою Канади, куди масами стали переселятися досить численні в колоніях монархісти.

Статті Конфедерації 1781 р.

Американська буржуазія приступила до оформлення конституції своєї країни ще 4 жовтня 1776 р., коли були проголошені статті Конфедерації Сполучених Штатів, прийняті з'їздом штатів 15 листопада 1777 р., і тільки 1 березня 1781 р. остаточно схвалені всіма штатами.

Як видно з наведених дат, організація нової держави йшла туго: штати не довіряли один одному і намагалися по можливості обмежити повноваження конфедерального керівництва; співвідношення класових сил всередині штатів було досить нестійке; позначалися і військові труднощі, і звичне недовіру південних штатів до більш культурного і промислового Північ, позначився занепад торгівлі з Англією і Антиллами, нарешті, дуже живучі монархічні тенденції, які трималися в деяких штатах до початку XIX ст.

"Кожен штат, - пише новітній американський історик, - була державою в державі; державний кредит був у занепаді, і приватному кредиту не вистачало довіри, престиж уряду фактично не існував ні в країні, ні за кордоном; державна воля здавалася паралізованою. У країні була поширена ворожість до уряду і помітне відраза до податків - будь вони прийняті представництвом або встановлені без нього. На думку дуже багатьох, життя, свобода і совість не були в безпеці.

Організація, створена статтями Конфедерації, являла собою міжнародний союз 13 незалежних штатів. Кожен штат зберігав свій суверенітет, свободу і незалежність і всяку владу, юрисдикцію і право, які не передані певним чином цією Конфедерацією Сполученим Штатам, об'єднаним в конгресі".

Метою Союзу оголошувалася "взаємна дружба для спільного захисту, для забезпечення своїх свобод і взаємної і загальної користі".

Вільні громадяни (отже, не раби-негри) окремого штату користувалися в інших штатах правами місцевих вільних громадян без обмеження права пересування та вивезення власності.

Щорічно повинен був збиратися однопалатний конгрес, делегати якого надсилались парламентами окремих штатів з правом дострокового відкликання та заміщення. Делегація кожного штату складалася з 2-7 членів, але згідно із загальним правилом міжнародних конгресів мала тільки один голос. Конгрес сам визначав час своїх засідань: на проміжки між з'їздами конгрес міг обирати щось на зразок президії - Комітет штатів - по одному делегату від штату, із зазначенням одного з членів для головування. Останній іменувався президентом і не міг обіймати посаду більше року протягом триріччя; в наступне триріччя він міг бути знову запрошений на цю посаду.

Комітет штатів міг приймати всі заходи, на які був уповноважений конгресом, крім потребували кваліфікованої більшості в самому конгресі. Такої більшості вимагали: оголошення війни і дозвіл морського каперства навіть під час миру, вступ в договори та союзи, карбування монети, позики, бюджет, число придбаних чи споруджуваних військових кораблів, контингенти військових і морських сил, призначення головнокомандуючого армією і флотом, нарешті, сама передача повноважень Комітету штатів; за всім цим питань у конгресі потрібна була згода не менше штатів; таким чином, діяльність уряду Конфедерації була досить сильно утруднена.

Крім зазначених питань, Конфедерація могла приймати заходи з регулювання торгівлі між штатами і з індіанськими племенами - не членами одного з штатів, організовувати пошту, регулювати міри та ваги, вести боротьбу з піратством і регулювати призове право; вона могла призначати морських і сухопутних офіцерів чином вище полковника, а також дипломатичних представників за кордоном та інших посадових осіб Конфедерації.

Територія кожного штату могла бути змінена лише за згодою штату; штати мали свою міліцію, могли вступати у війну при прямому вторгнення на їх територію або "при отриманні повідомлення про намір напасти якого-небудь племені індіанців".

Таким чином, створювався чисто міжнародний і досить слабкий союз.

Для зміни договору Конфедерації була потрібна ратифікація всіх штатів.

При цих умовах і при панували в країні настрої замінити безсилу Конфедерацію організацією сильної влади було важко.

Делегати конгресу - землевласники, плантатори, промисловці, купці - боялися переможної американської армії майже не менш, ніж військ короля Георга ІІІ, і, як показали військові бунти 1783 р. (повстання Шейса в Массачусетсі), боялися недарма. Солдати вимагали наділення землею і випускали з в'язниць заарештованих за борги. Один розбурханий загін змусив конгрес навіть бігти з Філадельфії, і уряду вдалося вийти з положення значною мірою завдяки особистому авторитету головнокомандувача Вашингтона.

Сам Вашингтон, проте, визнавав, що в країні накопичилося дуже багато пального матеріалу, що конституція Конфедерації - "мотузка з піску". Замінити цю мотузку міцної ланцюгом, створити сильну владу і твердий порядок, по можливості, демократичного виду, але з усуненням плебейских мас від реальної влади - така була задача, яку поставила собі багата буржуазія Нью-Йорка і віргінські плантатори, серед яких було багато власників революційних позик.

Для вирішення проблеми постаралися насамперед виграти час і "відкрити віддушину на Захід".

13 червня 1787 р. конгрес прийняв Великий ордонанс Конфедерації про заселення нових територій, який ліг в основу пізнішого "розмноження" Сполучених Штатів. Цей ордонанс був розрахований на задоволення незадоволених мас і одночасно дуже доцільним, з точки зору буржуазії: він направляв маси на колонізацію вільних земель за Аллеганами і дав результат їх енергії в нескінченних пограничних війнах з індіанцями.

Втім, ще до опублікування ордонанса почався, заохочуваний урядами окремих штатів, відлив колишніх солдатів за Аллеганы: розпочався великий процес колонізації всі отодвигавшегося "Далекого Сходу", що мав величезний вплив на всю економічну і правову структуру Сполучених Штатів до кінця XIX ст.

Враховуючи почався спад революційних настроїв, буржуазія приступає до зміцнення внутрішньодержавних зв'язків і створення сильної державної влади. Ще у 1786 р. на конгресі в Аннаполісі вирішено було скликати особливий установчий конвент для вироблення нової конституції. Цей конвент, що зібрався у травні 1787 р. у Філадельфії, засідав у строго секретному порядку і складався майже виключно з представників цензовых, заможних елементів суспільства: 3 мільйонів населення Сполучених Штатів голосувало на виборах в конвент лише 120 тисяч білих чоловіків, причому кількість виборців коливалося за окремим штатам від 2 до 9% вільного населення. Конвент складався з лихварів та інших фінансистів, судновласників, плантаторів і т. п. 1 Серед цих осіб був цілий ряд колишніх губернаторів і секретарів окремих штатів, ревно відстоювали права своїх "незалежних суверенностей", як іменували себе штати. У конвенті і в пресі розгорілася запекла боротьба. В процесі цієї боротьби два нью-йоркських адвоката Гамільтон і Джей і віргінський поміщик Медісон (секретар конвенту) опублікували знамениті "Листи Публія" - 85 статей про нової конституції, об'єднаних потім в збірку "Федераліст".

Книга ця до цього часу визнається в Америці класичної захистом республіканського федералізму і побічно є джерелом права Сполучених Штатів, зважаючи на її великого впливу на рішення федеральних судів з конституційних питань. Автори книги прозвані "батьками американської конституції". Спираючись на вчення Монтеск'є про поділ влади і про вигоди федеральної форми правління, "об'єднує внутрішні переваги республік з зовнішньою силою монархії", а також на вивчення ряду історичних прикладів, в особливості конституцій тодішньої Швейцарії та Сполучених Нідерландів, вони відстоювали проект нової конституції Сполучених Штатів. Проект значно посилював повноваження Союзу та союзних виконавчої і судової влади. Він був прийнятий конвентом, але надії на прийняття його всіма штатами, особливо Род-Айленд, було мало. Конвент пішов тому на свого роду державний переворот і всупереч 13 статті Конфедерації включив в нову конституцію пункт про входження її в силу після ратифікації дев'ятьма (а не всіх) штатами. Однак навіть з цією умовою, неконституційність якого зізнавалася і його авторами ("Федераліст", лист 40), новий установчий акт довго не міг увійти в життя. Сильний опір майже у всіх штатах надавали дрібні фермери. Вони боялися припинення новим Союзом вільної колонізації і обурювалися з приводу відсутності в новій конституції будь-яких гарантій прав громадян майбутніх Сполучених Штатів.

Конституція формально увійшла в силу 26 липня 1788 р. Перший конгрес прийняв запропонований Білль про права й підтвердження Великої ордонанса Конфедерації про переселення за Аллеганы, після чого Кароліна і Род-Айленд приєдналися до Союзу, і 3 листопада 1791 р. Конституція Сполучених Штатів виявилася добудованій. Вона носить, однак, дату її прийняття установчих конгресом: 17 вересня 1787 р. Загальний дух цієї Конституції добре виражений у словах одного з її батьків, Гамільтона: "Всі суспільства поділяються на небагатьох і багатьох. Перші є багатими людьми хорошого походження; другі - масою народу. Народ неспокійний і непостійний. Він рідко міркує правильно. Тому треба надати першим визначена і постійна участь в уряді, вони будуть утримувати друге від хитань і, так як зміни не обіцяють першим ніяких вигод, вони завжди будуть зберігати гарний уряд".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сполучені Штати Америки в 1871-1918 рр.
Особливості адміністративного права Сполучених Штатів Америки і Великобританії як держав з англосаксонською правовою системою
Сполучені Штати Америки в 1917-1947 рр ..
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ
Соціальне забезпечення в Сполучених Штатах Америки
Конституція Швейцарської Конфедерації: загальна характеристика
Європейська конфедерація з PR - СЕРП (CERP)
Європейська конфедерація з PR - СЕРП (CERP)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси