Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управління якістю
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи і засоби кваліметрії

Методи визначення чисельних значень показників якості продукції класифікуються таким чином (див. рис. 2.2):

1) за способами отримання інформації (інструментальний, розрахунковий, органолептичний, реєстраційний);

2) за джерелами отримання інформації (традиційний, експертний, соціологічний).

Інструментальний (вимірювальний) метод визначення показників якості продукції ґрунтується на інформації, одержуваної при використанні технічних засобів вимірювань. Цим методом визначається більшість показників якості (наприклад, швидкість транспортних засобів, маса вироби тощо).

Розрахунковий метод заснований на використанні теоретичних і емпіричних залежностей для визначення числових показників якості виробів. Зазвичай викорис

Методи визначення чисельних значень показників якості

Рис. 2.2. Методи визначення чисельних значень показників якості

товується для визначення надійності, продуктивності, трудомісткості та ін

Органолептичний метод грунтується на використанні інформації, одержуваної в результаті аналізу відчуттів і сприйняття від органів чуття людини (експерта): зору, слуху, нюху та ін Чисельні значення показників при цьому методі виражаються в балах. Використовується для визначення ергономічних та естетичних показників якості.

Приклад використання органолептичного методу при ідентифікації апельсинового соку

Апельсиновий сік у багатьох країнах світу, в тому числі і в Росії, займає перше місце по споживанню серед інших видів соків. Відповідно, цей сік часто фальсифікується. "Класична" фальсифікація - повна або часткова заміна апельсинового соку промывным екстрактом пульпи, тобто рослинних залишків плоду апельсина ("pulp wash" або "W. E. S. O. S"), який має схожі з апельсиновим соком органолептичні характеристики.

Ідентифікація в даному разі повинна бути повною. Проведення даної ідентифікації здійснюється органолептичними методами кваліметрії на основі визначених показників. У Росії система таких показників закріплена в Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини і включає такі групи:

1) показники, що встановлюють "граничні значення (наприклад, вміст аскорбінової кислоти в апельсиновому соку - не менше 200 мл/л);

2) "орієнтовні показники, що включають можливий інтервал (наприклад, вміст сахарози в апельсиновому соку 10-50 г/л);

3) розрахункові показники, що характеризують співвідношення та взаємозв'язок між окремими сполуками, що входять до складу соку. Наприклад, співвідношення глюкози і фруктози, частки сахарози в загальному змісті цукру.

Приклад використання інструментального (вимірювального) та органолептичного методів при оцінці якості вина

Фахівці ГУП р. Москви "Московська якість" провели моніторинг ринку імпортних вин вартістю від 77 до 342 руб., які продаються у 16 найбільших мережевих магазинах столиці.

Експертиза проводилась за такими показниками: органолептичні (смак і аромат) і фізико-хімічні властивості, масова концентрація приведеного екстракту, масова концентрація сорбінової кислоти, наявність ароматизатора і наявність дибутилфталат, а також відповідність інформації на упаковці вимогам Гост Р 51074-2003 "Продукти харчові. Інформація для споживача. Загальні вимоги".

У магазинах виявили 77 марок вина низького цінового сегменту, розлитих у пляшки об'ємом 0,75-1,0 л і тетрапаки об'ємом 1,0-2,0 л. Для експертизи були відібрані 18 зразків по країнах походження: Італія, Болгарія, Іспанія, Франція, Угорщина, Німеччина, Македонія, Аргентина і Чилі. Експерти підтвердили, що переважна частина продукції (10 зразків з 18) не відповідає нормативній документації.

Реєстраційний метод грунтується на використанні інформації, отриманої шляхом реєстрації і підрахунку певних подій, предметів і т. д. Цим методом визначаються, наприклад, показники довговічності, безвідмовності.

Традиційний метод передбачає отримання інформації про кількісної оцінки показників якості з традиційних джерел інформації на підприємстві (в організації): лабораторій, ВТК і т. н.

Експертний метод передбачає використання експертних оцінок при визначенні значень показників якості. Метод заснований на застосуванні досвіду і інтуїції фахівців-експертів і узагальненні їх думок. Застосовується у випадках, коли ті чи інші показники якості не можуть бути визначені іншими більш об'єктивними методами.

Соціологічний (маркетинговий) метод ґрунтується на зборі і аналізі думок реальних та/або потенційних споживачів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи прийняття управлінських рішень, засновані на теорії кваліметрії
Організаційно-економічні основи кваліметрії
Сопоставительная оцінка основних методів кваліметрії
Приклад використання експертного методу в оцінці якості сервісних послуг в сучасній готельній індустрії
Використання в логістиці технології автоматичної ідентифікації штрихових кодів
Приклади використання опитувань у маркетингових дослідженнях
Приклад використання експертного методу в оцінці якості сервісних послуг в сучасній готельній індустрії
Вимірювальні методи визначення показників якості товару
Органолептичні методи визначення якості товару
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси