Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішні і внутрішні фактори

При класифікації різних теорій циклів їх зазвичай поділяють на дві категорії. Одні з них, відповідно до П. Самуельсону, в основному є экстернальными (зовнішніми), інші - интернальными (внутрішніми).

Екстернальні теорії бачать головні причини економічного циклу у коливаннях факторів, що лежать за межами економічної системи: у сонячних плямах, війнах, революціях та політичних подіях, відкриття золотих родовищ, темпи зростання населення та його міграції, освоєнні нових земель і ресурсів і, нарешті, в наукових і технічних відкриттів і нововведень.

Интернальные теорії звертають увагу на механізм всередині самої економічної системи, який дасть імпульс самовоспроизводящемуся економічного циклу, так що кожна експансія породжує пожвавлення і зростання, і все це сплітається в квазирегулярную, повторювану, нескінченну ланцюг подій.

Мабуть, у сучасних умовах відбувається все більше переплетіння факторів внутрішнього і зовнішнього порядку з точки зору їх впливу на динаміку циклу. Відповідно, сучасні пояснення природи циклу все в більшій мірі відбивають реальні процеси інтернаціоналізації та глобалізації, що відбуваються як у національній, так і світовій економічній системі. Це стосується і циклу 1982-1991 рр., і двох останніх економічних циклів: перший почався з підйому у світовій економіці в 1992 р. і завершився депресією 2001-2002 р.; другий (останній) цикл, 2002-2003 рр., завершився глобальною кризою 2008-2010 рр.

Велика депресія 1929-1933 рр.: зміна mainstream

Велика депресія 1929-1933 рр., однак, показала, що найбільш вразливою ланкою економіки виступає фінансово-банківська (кредитна) сектор. Тоді першою "вибухнула" нью-йоркська фондова біржа, поховавши банки. Протекціоністські торговельні заходи, що вживаються в Америці та країнах Західної Європи, надзвичайно поглибили кризу і перетворили його в потужний всесвітнє потрясіння, ледь не опрокинувшее всі будівлю світової капіталістичної системи.

Руйнівний криза, що почалася в США на початку 1929 р. і прихід до президентської влади Франкліна Делано Рузвельта в 1933 р. якісно змінили ставлення держави до економіки. Слід сказати, що в ті роки в економічній і навіть політичного життя Америки домінували представники великих корпорацій, які відкрито втручалися в питання державної політики, а уряд, як свідчить американська історія, загрузла у чварах, пов'язаних із патронажем різних груп бізнесу. Обстановку тих часів сам президент Рузвельт охарактеризував наступним чином: "Уряд, яким керують гроші, так само небезпечно, як і уряд, що складається зі злочинців".

План Ф. Д. Рузвельта

У такій обстановці Рузвельт запропонував країні свій знаменитий "Новий курс", який передбачає рішучий контроль над діяльністю великого бізнесу, його спрямованість на вирішення національних завдань і виведення економіки країни з глибокої кризи через активне державне регулювання. Як труїла "вільна преса" Америки Рузвельта, звинувачуючи його у прихильності комунізму! Потужні американські корпорації, протягом двох століть розвивалися в дусі доктрини Laisses faire, відкидали будь-яку форму втручання в економіку. Однак вони виявилися не в змозі впоратися з новим руйнівним кризою. На щастя для Америки тієї епохи, президент Рузвельт зумів подолати шалений опір великих корпорацій, звичний догматизм елітарних верств суспільства і вивести країну з кризи. Суть рузвельтівську моделі полягала в наступному: по-перше, відокремити економіку (великі корпорації) від політики з точки зору впливу на неї корпоративних інтересів; по-друге, забезпечити рішуче вторгнення держави в макроекономічне регулювання; по-третє, забезпечити економічну політику в цілях більшої справедливості. Це і є суттю і змістом кейнсіанства. До речі, видатний економіст XX ст. Дж. Мейнард Кейнс один час був економічним радником президента Рузвельта.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори зовнішнього оточення
Зовнішні фактори
Фактори зовнішнього середовища
Економічна криза 1929-1933 рр.
Світова економічна криза 1929-1933 рр. та його наслідки
Велика депресія в країнах з ринковою економікою
"Новий курс" Ф. Рузвельта Д.
Основні види планів у фінансовому плануванні і порядок їх розрахунку
План виробництва.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси