Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Модерн. Світ в променях заходу

Що таке модерн

Художня концепція Модерн (від франц. moderne - новий, новітній, сучасний) - перший художній напрям у європейському та американському мистецтві періоду модернізму (кінець XIX - початок XX ст.). Передбачений філософом Шпенглером "занепад Європи" у сфері художньої свідомості предощутил модерн, показував світ в променях заходу. Модерн орієнтований на традиції, протилежні античності і ренесансу, на доренессансное мистецтво, на художню культуру середньовіччя.

Особливості модерну

Характерними рисами модерну стали відчуття ворожості навколишнього реального середовища і населення художнього простору творів дивовижними химерами, русалками, принцесами, ельфами, екзотичними рослинами. Все що можна модерн декорував і прикрашав віньєтками, вітражами, романтичними атрибутами повсякденності, вишуканими, а часом і химерними формами (вигнутими, звивистими лініями, порушенням природних пропорцій, вертикальний злет за спіраллю, ажуром, складною узорностью, асиметрією). З художньої реальності витісняється "проза життя", буденність. Для модерну характерно тяжіння до незвичайним "гібридним" образів - русалкам, кентаврам, сфинксам, що виражає взаимообратимость життєвих явищ, їх мають метафоричну зв'язок і взаимопроникаемость. Художники марять про нетутешньою красою і їх твори переповнюють дивовижні химери, принцеси, ельфи, екзотичні рослини.

Прихильність модерну до образів природи і особливо до водної стихії, моторошним символів темряви, ночі і розкладання, уявленням про мінливість усього сущого на кшталт ідей, настроїв і самої поетиці символізму. Колірна гамма модерну: перламутрове, біле, срібне, золоте, руде, сіре. Ці кольори й особливо доповнюють їх блідо-блакитне, зелено-голубе, лілове створюють у глядача відчуття перебування в підводному царстві, у світі багатозначних символів. У живопису і особливо в декоративному мистецтві модерн дає всередині контурів забарвлення переважно без відтінків і модуляцій.

Архітектурного модерну властиві пташині та звірині символи, мотиви русалок, лісових духів, струменистих розпущених жіночих волосся, жіночих тіл у воді, лебедів і павичів, метеликів і бабок, ірисів і лілій, водоростей, хмар і хвиль, голого жіночого тіла, фігури наяд і німф.

Модерн став фіналом художнього розвитку XIX ст. По своїй парадоксальності і витонченої химерності модерн може претендувати на статут бароко XX ст. В модерні панує рафінований вишуканий смак: прагнення до графичности, до чистої лінії, порушення природних пропорцій. Модерн схильний до стилізації і шукає нові нетрадиційні форми.

Модерн як стиль

Модерн створив свій стиль в архітектурі, для якого характерні підкреслено індивідуалізовані будівлі з вільним плануванням. Для декоративного мистецтва характерна деформація звичних форм (асиметрія, орнаменти з ламаних і кривих ліній, вигнуті карнизи, криволінійні віконні прорізи). Модерн широко впроваджував в архітектуру нові матеріали (метал, залізобетон).

Стилістика модерну включає в себе фантазийность.

Модерн прагне відновити органічний зв'язок особистості з природою, що проявляється в широкому проникненні рослинних мотивів в орнаментику. Образи у віршах символістів схожі з орнаментикою архітектурного модерну.

Модерн став провісником сексуальної революції, гримнула у другій половині XX століття. Вишукана еротика пронизує багато творів модерну - це і відверта голизна, і нагота, полуприкрытая або незвичайним елегантним вбранням, або довгим волоссям русалок.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Філософсько-естетичні засади модерну.
Течії модерну
Мистецтво модерну
Філософсько-естетичні засади модерну.
Течії модерну
Мистецтво модерну
Філософсько-естетичні засади модерну.
Течії модерну
Мистецтво модерну
Філософсько-естетичні засади модерну.
Течії модерну
Індивідуальний стиль педагогічної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси