Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оформлення шлюбу

Шлюб полягає: в цивільній формі (Франція, Ф РГ, Японія); в цивільній чи релігійній формі за вибором подружжя (Іспанія, Італія, Великобританія, Канада). При цьому у Великобританії шлюб, укладений за обрядом інших, ніж англіканське, віросповідань, визнається цивільним); тільки в релігійній формі (Ліхтенштейн, Ізраїль, деякі штати США, окремі провінції Канади, деякі мусульманські країни. До 1982 р. сюди належала і Греція). Таким чином, правові наслідки породжує в одних країнах тільки цивільний шлюб, тобто зареєстрований державними органами, в інших - однаковою мірою як цивільний, так і церковний шлюб і у третіх - тільки церковний шлюб.

Цікавий факт: у країнах з альтернативною формою реєстрації шлюбу частка шлюбів, що супроводжуються церковною церемонією (вінчанням), неухильно падає. Важливо також, щоб помститися, що в католицьких країнах (Іспанія, Італія та ін) взяття шлюбу в церковній формі передбачає обов'язкове наступне повідомлення державних органів про що відбулася церковної церемонії одруження. Нарешті, обов'язковий цивільний шлюб після сто реєстрації може бути за бажанням подружжя доповнено обряд церковного вінчання.

Формально вступ у шлюб є справою добровільною. Однак фактично нерідко шлюби (особливо з боку жінок) укладаються під впливом матеріальних обставин. Крім фактичних шлюбів за розрахунком у деяких країнах релігійні догми прямо дискримінують жінок при вступі в шлюб. Зокрема, у мусульманських країнах батько вправі перший раз сам видавати заміж дочку, в тому числі іноді і проти її волі ("джабр").

Широко застосовується в Японії традиції батьки підбирають своїм дітям майбутнього чоловіка. Тому не випадково Конвенція про згоду на вступ у шлюб, шлюбний вік і реєстрацію шлюбів (10 грудня 1962 р.) передбачає необхідність повної та вільної згоди на шлюб обох сторін. У відповідності з Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права (16 грудня 1966 р.) "шлюб повинен укладатися за вільною згодою вступають у шлюб" (п. 1 ст. 10).

Процедура оформлення шлюбу неоднакова в різних країнах. Тим не менш у багатьох країнах вона складається з двох частин: підготовчої та основної.

На першій виробляється оголошення, забезпечує гласність шлюбу і надає зацікавленим особам можливість заявити свої заперечення. Процедура оголошення виражається в доведенні до загального відома імен вступають у шлюб, або в церкві під час недільних служб (при церковному шлюбі), або в державному органі, відає реєстрацією шлюбів, шляхом вивішування на видному місці інформації про передбачуване шлюбі з відомостями про майбутніх подружжя. У деяких країнах (наприклад, в Іспанії) в порядку виключення допускається "таємний шлюб, тобто шлюб без попереднього оголошення (ст. 54 РКЗ).

В інших країнах замість оголошення може бути отримано дозвіл (ліцензія) церковних або громадянських (світських) влади, що відають реєстрацією шлюбів (Великобританія, США). Для отримання строкової ліцензії, дійсної від одного місяця до одного року, сторони зобов'язані клятвено або під присягою заявити про відсутність перешкод до шлюбу. Стаття 63 ФГК передбачає подання вступають у шлюб медичних свідчень. При цьому у Франції, на відміну від ряду штатів США результати медичного обстеження не відображаються у свідченнях і в принципі не перешкоджають вступу в шлюб.

В окремих країнах шлюбу передували заручини, тобто договір про майбутній вступ у шлюб. Заручини - своєрідний ритуал, обставляемый певними побутовими діями. Наприклад, за японськими звичаями заручини супроводжується обрядом обміну подарунками, хоча це і необов'язково. У разі порушення договору заручин однією зі сторін його примусове виконання не допускається. Однак порушення заручин без належних на те підстав породжує обов'язок відшкодування збитків, заподіяних іншій стороні.

Не залишається без наслідків і передача подарунків. Обмін подарунками при заручини являє собою взаємне дарування речей для майбутнього подружнього життя. Тому якщо заручини не закінчується шлюбом, подібне дарування внаслідок недосягнення своєї мети може розглядатися як неосновательное збагачення і незалежно від того, на кому лежить відповідальність за неукладення шлюбу, дарувальник має право вимагати від обдарованого повернення подарунка.

У багатьох мусульманських країнах чоловік надає майбутній дружині майнові цінності ("махр"): одяг, гроші, будівлю або земельну ділянку. В Індії порівняно недавно на зміну звичаю вимоги за нареченою приданого (даури), приводившему до численних самогубств жінок з малозабезпечених сімей, які були не в змозі це вимога виконати, прийшов закон, що допускає обмін весільними подарунками із складанням їх повного списку, із зазначенням вартості, імені та ступеня споріднення дарує. Список повинні підписати наречений і наречена. Вимагання даури карається тюремним ув'язненням до двох років і штрафом до 10 тис. рупій.

Безпосередньо шлюб укладається публічно, при свідках. При церковній формі шлюб зазвичай повинен бути укладений у церкві, в якій вироблено "оголошення" або зазначеної в ліцензії на шлюб. За загальним правилом одруження здійснюється у присутності обох сторін. Представництво при укладенні шлюбу допускається в окремих країнах лише як виняток, за наявності поважних причин.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття дійсного, недійсного і фіктивного шлюбу
Умови укладення шлюбу
Шлюб
Перешкоди до укладення шлюбу
МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Цивільний шлюб
Шлюб
Шлюб
Поняття, підстави, способи та порядок припинення шлюбу
Особливості розірвання шлюбу в судовому порядку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси