Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дохід фірми: валовий, середній і граничний

Дохід конкурентної фірми складається з середнього, валового і граничного доходу.

Валовий дохід при будь-якому рівні продажів визначається шляхом множення ціни на кількість продукції, що фірма може продати:

де 77? - загальна виручка;

Р - ціна товару;

0 - кількість вироблених і реалізованих товарів.

Всякий раз, коли фірма обмірковує, наскільки змінити об'єм виробництва, вона буде стурбована і тим, як зміниться її прибуток у результаті цього зсуву у випуску. Тут важливу роль відіграє середній і граничний дохід (рис. 8.1).

Середній (а) та граничний (б) дохід фірми на ринку досконалої конкуренції

Рис. 8.1. Середній (а) та граничний (б) дохід фірми на ринку досконалої конкуренції

Середній дохід для конкурентної фірми (продавця) розраховується шляхом ділення валового доходу на кількість вироблених і реалізованих товарів. Це ціна за одиницю продукції для покупця. Ціна і середній доход - це одне й те саме, розглянуте з різних точок зору:

де А - середній дохід.

Граничний дохід являє собою відношення приросту валового доходу, отриманого від додаткової одиниці товару, до приросту кількості вироблених і реалізованих товарів у розмірі однієї одиниці

де МА - граничний дохід.

Граничний прибуток постійний в умовах чистої конкуренції, тому що додаткові одиниці можуть бути продані по постійній ціні. Чому? Тому що валовий прибуток збільшується на постійну суму з кожної додатково проданою одиницею.

Отже, в умовах чистої конкуренції ціна товару є постійної для окремої фірми. Додаткові одиниці можуть бути продані без зниження ціни продукту. Це означає, що кожна додаткова одиниця продажів приєднує свою ціну до валового доходу.

Попит на продукт конкурентного продавця

Галузь з чистою конкуренцією включає в себе велику кількість незалежних фірм, що виробляють стандартизований продукт. Дана форма конкуренції припускає, що компанії і ресурси можуть перемішатися між галузями. Жодна фірма не може впливати на ринкову ціну в конкурентній галузі.

Конкурентний продавець не може впливати на ціну. Найчастіше він погоджується з ціною, ніж диктує її. У зв'язку з цим крива попиту окремої конкурентної фірми абсолютно еластична (рис. 8.2).

Крива попиту конкурентної фірми

Рис. 8.2. Крива попиту конкурентної фірми

З малюнка видно, що для конкурентної фірми ціна (Р) дорівнює граничному доходу (MR) і середній виторг (AR), тобто Р = MR =AR.

Максимізація прибутку в короткостроковому періоді: два підходи

В умовах досконалої конкуренції кожна фірма прагне отримати максимум прибутку. Причому рішення цієї задачі залежить від тривалості періоду: короткострокового або довгострокового. Розглянемо їх по порядку.

У короткостроковому періоді конкурентна фірма має незмінним обладнанням і намагається максимізувати прибуток (мінімізувати збитки), змінюючи обсяг виробництва шляхом коригувань величини змінних ресурсів (матеріалів, праці тощо), які вона використовує.

Економічна прибуток, до якої фірма прагне, визначається як різниця між валовим доходом і валовими витратами.

Питання: як визначити для фірми обсяг виробництва, що максимізує прибуток? Існують два підходи до визначення рівня виробництва, за якого конкурентна фірма буде отримувати максимальні прибутки або мінімальні збитки. Перший підхід включає в себе порівняння валового доходу і валових витрат, другий - порівняння граничного доходу і граничних витрат.

Перший підхід

При фіксованій ринковій ціні перед конкурентним виробником коштують три питання:

o слід виробляти;

o скільки виробляти;

o який прибуток (або збиток) буде отримана.

Відповідь на перше питання здається очевидним: фірмі варто здійснювати виробництво в короткостроковому періоді, якщо вона може одержати або економічний прибуток, або збиток, що менше, чим її постійні витрати.

На друге питання відповідь така: у короткостроковому періоді фірмі слід виробляти такий обсяг продукції, при якому вона максимізує прибуток або мінімізує збитки.

Відповідь на третє питання. По-перше, фірма матиме максимальний прибуток, якщо валовий дохід перевищуватиме валові витрати на найбільшу величину, тобто 77? > ТС (рис. 8.3 а). По-друге, мінімізуються збитки шляхом виробництва, при якому перевищення валових витрат над валовими доходом є мінімальним і менше сукупних постійних витрат. Однак якщо валовий дохід перевищує змінні витрати, фірма мінімізуватиме збитки в короткостроковому періоді шляхом свого закриття (рис. 8.36).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність та ознаки досконалої конкуренції. Попит на товар конкурентної фірми та конкурентної галузі. Середня валова і гранична виручка (середній, валовий і граничний дохід)
Крива попиту на продукцію монополіста. Ціна і гранична виручка (граничний доход) в умовах чистої монополії. Взаємозв'язок граничної і валової виручки
Зміна обсягу і витрат виробництва в короткостроковому періоді. Закон спадної віддачі. Граничний і середній продукт. Гранична та середня продуктивність. Постійні, змінні та валові витрати. Середні витрати. Граничні витрати
Продавець
Модель конкурентних сил
Попит на працю. Закон попиту на працю
Визначення ціни, прибутку й обсягу виробництва в короткостроковому та довгостроковому періодах
Максимізація прибутку і мінімізація збитку абсолютно конкурентної фірми в короткостроковому періоді. Вибір фірмою оптимального обсягу виробництва
Сутність прибутку та його функції.
Методичні підходи та методи оцінки вартості підприємства (бізнесу)
Формаційний підхід
Ситуаційний підхід
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси