Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. Мистецтво нового часу

Бароко

Бароко і класицизм - основні художні стилі Нового часу. Епоха бароко пов'язана з формуванням у Європі капіталістичних відносин, підприємництва, і в ній формується особливий тип активної особистості - особистості, девізом якої стає фраза: "У квітучому теле - героїчний дух!" Ця патетика, підвищена емоційність багато в чому визначають перші стильові риси в мистецтві цієї епохи. Вони починають формуватися ще в мистецтві Ренесансу. Ряд представників образотворчого мистецтва відноситься пізнішими дослідниками цього періоду як до Відродження та бароко. Наприклад, фрески Аннібале Каррачи мистецтвознавці XVIII ст. зараховували до високих досягнень саме Ренесансу, але сьогодні вони розглядаються як раннє бароко. Те ж можна сказати і про творчість Ель Греко, Веронезе, пізнього Тиціана та ін.

Фінал епохи теж розтягнутий у часі. У деяких країнах бароко плавно переходить в рококо, це стосується мистецтва Франції. Але в інших країнах, у першу чергу в Росії, бароко як художній стиль довго існує в межах своєї специфіки, не переходячи в рококо, а завершується епоха не тому, що її цінності стають незатребуваними, але за царським указом. Тимчасові рамки епохи: кінець XVI ст., весь XVII століття і, в окремих країнах, перша половина XVIII ст.

Культура бароко - плід епохи, охопленої глибокою соціально-економічною кризою; помпезне пишнота королівських дворів і торжество Контрреформації, зримо виражалося в не менш чудових церковних будівлях, не могли приховати занепаду, що почалася в Європі, релігійні основи якої були приголомшені Реформацією, а також першими здобутками раціоналізму і сучасної науки.

Гостре відчуття кризи, що тривало приблизно півтора століття, поки йому на зміну не прийшов оптимістичний гуманізм Просвітництва, визначила багато характерні риси мистецтва бароко. Розчарування в навколишньому світі і відчуття ілюзорності; сприйняття життя як театру і жорстоке усвідомлення невблаганно поточного часу, неминуче тягне до смерті; пристрасть до зовнішніх ефектів і перебільшеною експресії, особливо в образотворчих мистецтвах. Але, як це ні парадоксально, такі тенденції, занепадницькі, декадансные в своїй основі, викликали вибух чуттєвого начала, пробудили смак до життя і його радощів. Це знайшло відображення в разючому блиску пластичних мистецтв і багатство барокової музики.

Розстановку пріоритетів у художній діяльності епохи визначив Шекспір (його пізні твори також відносяться до бароко), сказавши: "Весь світ - театр!" Саме театральне мистецтво стає лідером серед видів творчої діяльності епохи. Але і архітектура, і скульптура, і живопис дають в цей період зразки самобутнього, новаторського мистецтва, стильові особливості якого впізнавані у художників різних регіонів. Перед нами так званий "великий стиль", коли всі види художньої діяльності, від портновского мистецтва до грандіозних соборів, орієнтуються на одні і ті ж ідеали, одні і ті ж стильові риси. Колористичні рішення в інтер'єрі залів у різних кінцях Землі разюче схожі.

"Бароко" у перекладі з італійського означає "вибагливий", "химерний", а в перекладі з португальської - перлина неправильної форми. Це виправдовує відмову від правильної симетрії у зовнішньому і внутрішньому оформленні будівель, в складному малюнку туалетів та зачісок, екіпажів і скульптурних груп, вигадливих живописних композицій на сюжети античних міфів і біблійних історій. Саме в цей час буде сформульовано постулат, що симетрія - естетика дурнів.

Вибагливість декору, використання в ньому фантастичних образів, асиметрія, патетика бароко виявляють близькість його з готикою. Ці ж риси, які бароко транслює від середньовічних досягнень до художнім формам інших епох, виявляться пізніше в мистецтві модерну і постмодерну.

Мистецтво і культура бароко XVII-XVIII ст. вийшли за межі європейського континенту, завоювавши іспанські і португальські колонії Нового Світу. Поступово видозмінюючись, імпортовані з Піренейського півострова форми мали оригінальні місцеві риси у міру того, як процес етнокультурного змішування охоплював і художню сферу. Стиль бароко переносився з країни в країну приїжджими майстрами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВПЛИВ ЧАСУ НА ЗДІЙСНЕННЯ І ЗАХИСТ ПРАВ
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Метод часткової рівноваги і вплив фактора часу в концепції А. Маршалла
Західноєвропейське бароко
Німецьке бароко
Бароко
Російське бароко
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси