Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Органи влади і управління в сучасному російському державі

Виборча система в Росії

Органи державної влади і управління формуються різними способами. Більшість з них - на вільних виборах, а деякі з них, головним чином органи виконавчої влади, - шляхом призначення.

Поняття "вибори" означає спосіб наділення владними повноваженнями посадових осіб, а також процедуру формування державного органу, яка здійснюється за допомогою голосування осіб, які наділені цим правом. Так формуються парламенти, обираються президенти, органи місцевого самоврядування, судові органи.

Виборча система являє собою сукупність норм, що встановлюють порядок проведення виборів, голосування та визначення результатів голосування, па основі яких виборці наділяють своїх представників владними повноваженнями. Виборча система є механізмом реалізації виборчого права.

В якості принципів виборчого права в Російській Федерації визнані:

1) принцип загального виборчого права, що означає, що за всіма дорослими та дієздатними громадянами визнається право голосувати;

2) принцип свободи голосування передбачає, що виборець сам вирішує, чи брати участь йому у виборах або пет;

3) принцип рівного виборчого права, який означає, що кожен виборець має рівним числом голосів за принципом "одна людина - один голос";

4) принцип таємного голосування, передбачає виключення можливості зовнішнього спостереження і контролю за волевиявленням виборця.

У Російській Федерації використовуються дві виборчі системи.

Для виборів Президента РФ застосовується двотурова мажоритарна система абсолютної більшості. Переможцем визнається той кандидат у президенти, який набрав більше половини голосів виборців, які взяли участь у виборах. Якщо жоден з кандидатів не набрав необхідного числа голосів виборців, то призначається повторне голосування по двох кандидатах, які отримали найбільшу кількість голосів. І у другому турі переможцем визнається той кандидат, який отримав більшу кількість голосів порівняно з іншим кандидатом.

До 2004 р. вибори в нижню палату Федеральних Зборів (парламенту) Російської Федерації - Державну Думу здійснювалися на основі змішаної - пропорційно-мажоритарною виборчої системи. Половина депутатів (225 чоловік) обираються па основі мажоритарної системи голосування, а друга половина - на основі пропорційної.

За пропорційною системою голосують за списки партій. Кожна партія, що бере участь у виборах, отримує число місць в парламенті, пропорційне числу поданих за партію голосів у масштабах всієї країни. Для того щоб обмежити участь дрібних партій у виборах, у Російській Федерації існує 5%-ний загороджувальний бар'єр. Це означає, що якщо за партію не проголосували 5% виборців, то вона позбавляється всіх місць в парламенті, а набрані голоси забирають партії, що набрали в округах найбільше число голосів.

У 2008 р. в Росії була розпочата реформа виборчої системи, яка передбачає: а) відмова від змішаної системи виборів Державної Думи законодавчих зборів суб'єктів і перехід на пропорційну систему; б) наділення правом висувати депутатів тільки політичних партій; в) загороджувальний бар'єр, збільшений до 7%: г) 1-2 місця в Державній Думі для партії, що набрала 5% голосів; д) зміна порядку формування Ради Федерації (його члени повинні бути спочатку обрані до законодавчих зборів суб'єктів, і після цього їм делегується право представляти інтереси суб'єкта у верхній палаті).

Повністю реформа повинна бути завершена до 2012 р.

Органи влади та управління

Система органів влади і управління, їх права і обов'язки визначені в Конституції Російської Федерації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Федеральні органи державної влади РФ
Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
ВІДРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ І СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ (1991-2012 рр..)
Сучасне російське держава
ВИБОРЧЕ ПРАВО І ВИБОРЧІ СИСТЕМИ
Виборча система
Мажоритарна виборча система, її характерні риси й особливості
Пропорційна виборча система. Види обмеження принципу пропорционализма
Система органів державної влади Росії.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси